Komunita pod proudem. Minielektrárny budou obchodovat v kryptoměně - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komunita pod proudem. Minielektrárny budou obchodovat v kryptoměně

,
Komunita pod proudem. Minielektrárny budou obchodovat v kryptoměně
Zdroj: Profimedia.cz

Litevský startup WePower chce změnit poměry na energetickém trhu. Majitelé vlastních elektráren, například solárních panelů na střeše, mohou přebytky energie prodávat „parťákům“ v komunitě za pomocí kryptoměny.

Startupová firma WePower z Litvy hodlá nabourat dosavadní pořádky v nákupu a prodeji elektřiny a umožnit zákazníkům jinou volbu na trhu s energiemi. Za pomoci nové kryptoměny umožňuje vytvoření komunity lidí, jež bude spojovat ty, kteří mají nadprodukci elektřiny ze svých domácích elektráren (nejčastěji solárních článků) se zájemci o zelenou elektřinu.

Financování v kryptoměně přes primární nabídku ICO (Initial Coin Offering) má umožnit demokratizaci financování celého projektu, tvrdí zakladatelé firmy WePower. Každá kilowatthodina elektřiny vyprodukovaná v rámci komunity se rovná tokenu nazvaném WPR, se kterým mohou účastníci projektu obchodovat.

„Měníme financování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud nyní chcete financovat elektrárnu z obnovitelných zdrojů energie, buď musíte jít do banky a vzít si úvěr, nebo přijít za investory a vydat akcie. V našem řešení producenti prodávají předem energii formou tokenu,“ vysvětlil spoluzakladatel firmy Arturas Asakavicius.

Jak chce firma změnit financování zelené energie:

Mechanismus ICO je stále populárnější formou financování nových projektů, protože obchází regulační orgány v daných zemích. Na začátku září ji zakázala Čína, což vedlo ke krátkodobému propadu hodnoty bitcoinu.

V dlouhodobém horizontu bude tento typ financování hrát důležitou roli, míní server Fast Company. Drobní investoři budou moci jednodušeji spolupracovat s vybranými projekty bez prostředníků.

WePower plánuje v rámci ICO, které spustí v listopadu, vybrat částku odpovídající 30 milionům dolarů (654 milionů korun) na vybudování potřebné infrastruktury. Následně má být projekt spuštěn do devíti měsíců, nejprve ve Španělsku, kde je dostatek solárních elektráren, později v Německu a Itálii.

Pro začátek mají domluvenu dodávku energie ze tří velkých solárních elektráren ve Španělsku o celkovém výkonu jednoho gigawattu. Jednají také s dalšími producenty zelené energie v Evropě, napsal server Cryptocoinsnews.


Češi si pořizují domácí úložiště. Pomáhá podpora:

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Přebytečnou elektřinu z baterie je možné využít třeba k nabití elektromobilu, nebo ji prodat zpět do sítě.


Zakladatelé firmy chtějí zákazníky nalákat na nižší cenu, než je na trhu. Ve Španělsku počítají s cenou za megawatthodinu mezi 39 a 40 dolary, což je o 17 procent méně než je cena na energetické burze. Lidé si budou moci mezi sebou domluvit cenu za elektřinu a obejít tradiční dodavatele, byť budou muset platit za distribuci energie.

Decentralizovaná povaha výroby elektřiny by měla jít ruku v ruce s decentralizací financování projektu, věří Nikolaj Martyniuk z litevské firmy. „Konečným cílem je vytvořit peer-to-peer energetickou platformu, přes kterou mohou lidé prodávat obnovitelnou energii a také ji ze sítě získávat,“ vysvětlil Martyniuk.

Firma získala i podporu od litevského ministerstva pro energetiku, které věří, že tento způsob nákupu a prodeje energie má světlou budoucnost. „Zajímáme se o výsledky projektu WePower. Věříme, že to pomůže rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Úspěšná spolupráce může pomoci nejen Litvě, ale i dalším zemím,“ napsalo ministerstvo.

Dále čtěte:

Burger King má vlastní kryptoměnu. Další velké firmy mohou následovat

Zlaté sluneční žně. Majitelé elektráren si vyplácejí dividendy

Obří solární park na Mělnicku vydělává 150 milionů ročně

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste