Index Nasdaq poprvé nad 8000 body. Pomohl pokrok v jednání mezi USA a Mexikem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Index Nasdaq poprvé nad 8000 body. Pomohl pokrok v jednání mezi USA a Mexikem

, čtk,
Index Nasdaq poprvé nad 8000 body. Pomohl pokrok v jednání mezi USA a Mexikem
Zdroj: ČTK

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden vysokým růstem a technologický index Nasdaq hned na počátku obchodování překonal vůbec poprvé hranici 8000 bodů. Akcie posilují díky zprávám o pokroku v jednání o volném obchodu mezi Spojenými státy a Mexikem, uvedla agentura Reuters.

Všechny tři hlavní americké indexy rostou o zhruba 0,9 procenta. Na nový rekord stoupl také hned po začátku obchodování širší index Standard & Poor’s 500.

Mexiko a USA spolu jednají o nové Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo novinářům řekl, že oznámení dohody je „pravděpodobně na programu“, je ale stále potřeba dokončit velmi důležité otázky. Mexický zdroj blízký jednání pak agentuře Reuters řekl, že je „téměř jisté“ že dnes bude zveřejněno oznámení o NAFTA. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že se rýsuje velká dohoda s Mexikem, která vypadá dobře. Bílý dům později oznámil, že Trump bude v 17:00 SELČ informovat o obchodu. Dohoda mezi Mexikem a USA by mohla otevřít dveře k tomu, aby se k jednání o úpravě trojstranné dohody NAFTA z roku 1994 vrátila také Kanada.

Vývoj indexu Nasdaq:

 Vývoj indexu Nasdaq

Zdroj: MarketWatch

„To co vidíme, je optimismus, že dojde k nějakému řešení obchodních problémů a pak jsou zde zprávy, že USA a Mexiko uzavřou NAFTA,“ řekl hlavní ekonom firmy Raymond James Scott Brown. Uvolnění obchodu a NAFTA jsou pravděpodobně největšími dnešními událostmi, ale Brown upozorňuje, že jsou zde i důležitější věci, protože domácí ekonomika vykazuje stále známky, že je silná a firemní zisky vysoké.

Na trhu zatím posiluje devět z 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500. Daří se hlavně materiálovému sektoru, protože ceny kovů a zlata rostou. Výrazně posiluje i průmyslový sektor, který je citlivý na vývoj obchodu. Zisky zaznamenaly akcie firem Boeing a Caterpillar či automobilky Ford, General Motors a Fiat Chrysler.

Přečtěte si také:

Rekordní Apple. Tržní kapitalizace tvůrce iPhonů překonala bilion dolarů

Netflix překonal Disney. Stal se největší zábavní firmou

Amazon překonal v tržní kapitalizaci majitele Googlu Alphabet

Newyorskou burzu bude poprvé v historii řídit výhradně žena


Ohodnoťte tento článek
Diskuze