Emisní povolenky vstávají z mrtvých. Po letech prudce zdražují - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Emisní povolenky vstávají z mrtvých. Po letech prudce zdražují

,
Emisní povolenky vstávají z mrtvých. Po letech prudce zdražují
Zdroj: Tomáš Blažek/MF

Emisní povolenky zdražily během několika málo měsíců na trojnásobek. Podniky se předzásobují kvůli blížící se reformě trhu.

Přesně před rokem stálo znečišťovatele vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší na energetické burze v Lipsku 5,08 eura. Zdaleka nešlo o nejnižší cenu, v minulosti se s emisními povolenkami obchodovalo za méně než tři a ještě v loňském květnu se cena pohybovala kolem čtyř eur. Minimální ceny producenty škodlivin léta nijak nenutily investovat do šetrnějších technologií, což byl od počátku smysl existence emisních certifikátů, a celý systém byl tak kritizován jako nefunkční a zbytečný.

Zhruba od loňského července se však začala cena po létech stagnace zvedat a v současnosti stojí tuna emisí už 13 eur. Cena povolenek vzrostla během několika málo měsíců tedy téměř trojnásobně. Podle agentury Bloomberg jde o nejrychleji rostoucí energetickou komoditou v tomto roce.

Příčinou je chystaná reforma trhu. Členské státy, Evropská komise a parlament schválily v průběhu posledních měsíců dlouho připravované změny. Od roku 2021 tak výrazně zrychlí tempo stahování přebytečných povolenek z trhu. Místo současných 1,74 procenta by mělo každoročně zmizet 2,2 procenta povolenek.

Během deseti let tak zmizí 556 milionů tun CO2, což podle Komise odpovídá roční produkci Velké Británie. Snížená nabídka pak povede k růstu cen. Investoři a průmyslové podniky však zareagovali s předstihem a vyvolali léta nebývalé zdražování.

Příčinu však nelze hledat jen v chystané reformě. Povolenky zdražují i zásluhou hospodářského růstu v EU. V této souvislosti jsou zajímavá předběžná data za loňský rok zveřejněná Komisí minulé úterý. Jedenáct tisíc továren, elektráren, ale také například aerolinek zahrnutých do systému obchodování s povolenkami vyprodukovalo o 0,8 procenta více emisí než v předchozím roce.

To je první nárůst od roku 2010. Vzhledem k prosperující ekonomice EU se však předpokládal. Rostoucí emise navíc vedou ke zvýšení poptávky po povolenkách, a tedy i růstu jejich ceny.

Rostoucí ceny vzbuzují optimismus, že obchodování s emisemi by nakonec mohlo začít plnit svou funkci a vést ke splnění evropského cíle snížení emisí o 40 procent do roku 2030. „Obchod s povolenkami je jednou z mála oblastí, kde je prudký růst cen něčím pozitivním,“ míní šéfredaktor odborného německého serveru Energie & Management Stefan Sagmeister.

Přečtěte si také:

ČEZ roste na trhu energetických úspor. Z perspektivního byznysu čeká tržby 16 miliard

Stát musí firmě Sev.en EC vyplatit úrok ze zdaněných emisních povolenek, rozhodl soud