ČEZ roste na trhu energetických úspor. Z perspektivního byznysu čeká tržby 16 miliard

David Tramba 06. dubna, 14:06  -  David Tramba
06. dubna, 14:06

Investice do úspor se stávají nejrychleji rostoucím byznysem v energetice. Na vlně růstu se chce svézt i ČEZ, který letos počítá s růstem tržeb z energetických úspor u zákazníků o čtvrtinu na 16 miliard korun. Z toho 6,6 miliardy chce utržit na domácím českém trhu, zbytek připadá na zahraničí – Německo, Polsko a Slovensko.

Byznys energetických úspor je sice rychle rostoucí, ale nepříliš ziskový, jak ČEZ uvedl v prezentaci pro investory. Ziskovost měřená podílem provozního zisku EBITDA vůči tržbám se zde pohybuje jen okolo šesti procent. Provozní zisk před odpisy z této oblasti podnikání tedy letos dosáhne nejvýše jedné miliardy korun. To je pouhý zlomek z odhadované výše EBITDA Skupiny ČEZ za letošní rok, která se má pohybovat mezi 51 a 53 miliardami korun.

Své služby na domácím trhu nabízí ČEZ pod značkou ČEZ ESCO. Je největším dodavatelem energetických služeb a o zakázky nemá nouzi. Například v tomto týdnu se firma pochlubila získáním zakázky za 200 milionů korun od Spolany Neratovice. Za tuto částku postaví novou kotelnu na zemní plyn, která v roce 2019 nahradí zastaralou teplárnu spalující hnědé uhlí. „Emise oxidu siřičitého klesnou o 100 procent a emise prachu a oxidů dusíku o 90 procent,“ uvedl k investici generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Mezi další zákazníky, které ČEZ v posledních měsících získal, patří třeba výrobce autodílů Benteler Automotive, výrobce léčiv Teva Czech Industries nebo město Prostějov. Nabídka služeb sahá od výstavby a provozování energetických zařízení přes výměnu osvětlení až po energetické poradenství.

Právě obor energetických úspor patří v poslední době mezi prioritní oblasti zájmu šéfů ČEZ. Největší loňskou akvizicí byl odkup německé společnosti Elevion, za kterou ČEZ původním vlastníkům zaplatil 5,03 miliardy korun. Další firmy z oboru ČEZ odkoupil v Česku a Polsku. Podle firemní prezentace začne úsporná opatření nabízet také firmám a veřejnému sektoru v Rumunsku, Bulharsku a Nizozemsku.

Čtěte také:

Bulharská anabáze ČEZ má příchuť zločinu: u jednání byl tlumočník obviněný z vraždy

Velká turecká ztráta. ČEZ tam loni přišel o skoro 2,5 miliardy

Konec jednosměrného provozu. I české firmy už vydělávají na německém trhu

ČEZ zdražuje. Domácnostem stoupne účet za elektřinu průměrně o 4 procentaSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče