Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Euro Jan Novák

Pracovali jste v zahraničí? A víte, jestli máte nárok na tamní důchod?

 Miroslav Tryner 02. října, 10:59  -  try
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Euro Jan Novák
02. října, 10:59

Mnoho Čechů, kteří odchází kvůli lepším platům a podmínkám pracovat do zahraničí, nejčastěji do zemí Evropské unie, má nárok pobírat i tamní důchod. Pro vznik nároku na důchod ze zahraničí musíte v dané zemi dosáhnout potřebnou dobu důchodového pojištění a věkovou hranici pro odchod do důchodu. Tyto podmínky se mohou v jednotlivých zemích lišit.

Důchod ze zemí mimo EU pak bude záležet na tom, zda má Česko s příslušnou zemí uzavřenou smluvní dohodu o sociálním zabezpečení.

Kdy vzniká nárok důchod ze zahraničí?

Zapamatujte si: Pro vznik nároku na důchod ze zahraničí musíte splňovat dvě základní podmínky - dosáhnout tamního důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Tyto limity nejsou ve všech zemích stejné.

Pokud Češi odcházejí pracovat do zahraničí, ať již z jakýchkoliv důvodů, nejčastěji míří do zemí Evropské unie. V současnosti pak není neobvyklá situace, že jste postupně pracovali v několika zemích EU a případně ještě dalších zemích (platí pro 28 členských států EU, dále Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). V tomto případě vám může vzniknout nárok na důchod v každé z nich.

Problematika pobírání důchodu je upravena Nařízením EU o koordinaci systémů sociálního zabezpečení č. 883/2004. Tato legislativa je nadřazena důchodovým zákonům jednotlivých členských zemí EU.

Základní podmínky a pravidla pro získání důchodu ze zemí EU
• V každé zemi, kde občan pracoval a odváděl důchodové pojištění, jsou uchovávány podklady pro výpočet důchodu do doby, než dosáhne občan