Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Trvalý pobyt – vše, co o něm potřebujete vědět

Získat trvalý pobyt je sice právo českého občana, ale není povinnost jej mít. I když si…

Tiskovázpráva.online edituje zprávy před rozesláním do redakcí

Marketingová flotila e.vox spustila novou službu Tiskovázpráva.online. Je určená…

Prodávejte špičkové interiérové dveře s franchisou Solodoor

Interiérové dveře jsou klíčovou součástí domu či bytu. Hrají funkční roli i designovou.…

Uzavření smlouvy, ilustrační foto
Uzavření smlouvy, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Ukončení brigády předčasně? I v případě dohody o provedení práce narazíte na výpovědní lhůtu

20. května, 12:00 - Tomáš Bohuslav
Uzavření smlouvy, ilustrační foto
Uzavření smlouvy, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
20. května, 12:00

Sezóna letních brigád se nezadržitelně blíží, a tak je dobré si připomenout, jaká jsou vaše práva a povinnosti vyplývající ze smlouvy, totiž dohody, kterou jste se zaměstnavatelem uzavřeli. Důležité je pamatovat například na tu skutečnost, že i když se rozhodně nejedná o plnohodnotný pracovní poměr, výpovědní lhůtě se v případě předčasného ukončení brigády z vaší strany ani u dohody o provedení práce (DPP) nejspíš nevyhnete.

Institut dohody o provedení práce využívají zřejmě nejčastěji studenti, kteří si pomoci ní formálně ošetřují své letní brigády, rozhodně však nejsou jedinou cílovou skupinou. DPP jako takovou může pochopitelně uzavřít kdokoliv – hojně tak činí třeba matky na mateřské, důchodci, ale také lidé, kteří již jedno stálé zaměstnání mají a chtějí si tak pouze přivydělat něco navíc.

Pouze na 300 hodin a jedině písemně

Jednou z největších výhod, jež tato dohoda nabízí, je bezesporu skutečnost, že ji lze uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů najednou. Na co si však vždy musíte dávat pozor, je mimo jiné to, abyste na jejím základě nepřekročili limit 300 odpracovaných hodin ročně (samozřejmě u toho jednoho konkrétního zaměstnavatele).

DPP musí být vždy písemná a hodí se především tam, jedná-li se o jednorázovou brigádu. Pokud byste si chtěli touto konkrétní prací přivydělávat souvisle, pak se vám vyplatí uzavřít spíše dohodu o pracovní činnosti.

Čtěte také:

Není dohoda jako dohoda aneb jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ

Plánujete dlouhodobější brigádu? Pak si prostudujte, na co vše máte s dohodou o pracovní činnosti nárok

Co se týče finanční odměny za práci vykonanou v rámci DPP, ta nikdy nesmí být nižší, než jaká je zákonem stanovená minimální mzda. Ta činí v roce 2019 částku 13 350 korun měsíčně, potažmo 79,8 Kč za hodinu. Vrchní hranice stanovena není, a tak tedy kolik si na základě této dohody nakonec vyděláte, je pouze a jen na vás, respektive vašem zaměstnavateli.

Jednou se pojištění hradí, jindy zase ne

Pamatujte nicméně na jednu věc, a sice na částku 10 tisíc korun. Tato suma totiž představuje mezní hranici určující to, zda ze svého příjmu budete odvádět platby na sociální a zdravotní pojištění, či nikoliv.

Cokoliv pod 10 000 Kč včetně znamená, že se vás tyto odvody netýkají, jakmile ale tuto částku překročíte byť jen o jednu jedinou korunu, váš reálný čistý příjem bude ve výsledku o poznání nižší (konkrétně pak o 11 procent hrubé mzdy). Této skutečnosti se nevyhnete ani tím, že budete mít u jednoho zaměstnavatele podepsaných více DPP najednou, což čistě z právního hlediska je dost dobře možné. Pro účely sociálního a zdravotního pojištění se příjmy ze všech těchto dohod v rámci jedné firmy sčítají.

Zálohová, nebo srážková daň?

V souvislosti s daněmi je situace o něco komplikovanější. Nabízí se totiž vícero možností. Pokud pracovník podepíše prohlášení poplatníka k dani z příjmu (růžový formulář), vybraná daň, jejíž sazba je stejně jako v jiných případech 15 procent, se automaticky stane daní zálohovou, přičemž on tak bude moct uplatnit slevy na dani, díky nimž se jeho daňová povinnost ve výsledku významně, ne-li úplně zredukuje. Je však potřeba pamatovat na to, že tento formulář nelze podepsat u dvou a více zaměstnavatelů současně. A proto pokud tato brigáda je pro dotyčného pouhým přivýdělkem ke stálému zaměstnání, žádné prohlášení již znovu podepsat nemůže (neboť jej s největší pravděpodobností už podepsal „u sebe v práci“).

Pakliže ho nepodepíše a jeho příjem na základě DPP není vyšší než oněch 10 tisíc korun, jedná o daň srážkovou. I tu lze však za jistých okolností získat zpět. Jak? Tak, že na konci zdaňovacího období pracovník podá daňové přiznání, kde tyto odměny na základě dohody o provedení práce uvede, přičemž pokud jsou jeho příjmy za celý rok klasifikovány jako nízké, finanční úřad mu peníze odvedené na dani částečně či dokonce v plné výši vrátí. Ještě před tím, než tak učiní, si ale od svého zaměstnavatele musí vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech.

Pokud jsou pracovníkovy příjmy na základě DPP vyšší než 10 tisíc korun, daň se automaticky stává zálohovou daní. Zároveň je však potřeba vzít v potaz skutečnost, že se v tomto případě již nevypočítává z hrubého příjmu, nýbrž z příjmu navýšeného o odvody sociálního a zdravotního pojištění, které za zaměstnance uhradil zaměstnavatel. Vychází se tedy stejně jako u běžného pracovního poměru z takzvané superhrubé mzdy, kvůli čemuž i konečná daň bude pochopitelně o něco vyšší.

Na způsobu zrušení dohody se lze dohodnout

Pakliže jste v průběhu své brigády zjistili, že tato práce pro vás jednoduše není, nebo máte k jejímu přerušení jakýkoliv jiný důvod, dohodu prostě zrušíte. Musíte nicméně pamatovat na to, že v takovéto situaci musíte splnit jisté podmínky dané zákonem.

Není-li sjednáno jinak, pak platí, že standardní doba výpovědní lhůty činí 15 dní, a počítá se ode dne doručení této skutečnosti vašemu zaměstnavateli. Důvod přitom uvádět nemusíte, ovšem to samé platí i z druhé strany, tedy pokud se k ukončení dohody rozhodne firma.

Pokud se se svým zaměstnavatelem domluvíte, lze pochopitelně dohodu zrušit ke konkrétnímu sjednanému dni. Současně je možné ji, stejně jako běžný pracovní poměr, zrušit v případě závažných prohřešků jedné či druhé strany v podstatě ihned. Ony prohřešky však musejí být opravdu závažného charakteru, jak se uvádí v zákoně.


Čtěte také

Události  Dálniční známka, ilustrační foto

Cena dálniční známky pro osobní vozy se možná zvýší na dva tisíce korun

Cena roční dálniční známky pro osobní automobily by se mohla zvýšit z 1500 na 2000 korun…

před 6 hodinami

Vizualizace rozšíření letiště Heathrow. Třetí ranvej je vlevo. Pod ní má vést dálnice.

Megalomanské rozšíření Heathrow děsí lidi v okolí. Letiště odbaví navíc 700 letadel denně

Plány na výstavbu třetí ranveje londýnského letiště Heathrow dostávají reálné obrysy.…

před 7 hodinami

 Radovan Vítek

Požírání sebe sama: Vítkova CPI Property Group hodlá nakupovat vlastní akcie

Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá tuzemský byznysmen Radovan Vítek,…

před 7 hodinami

Bulharská diviize ČEZ, ilustrační foto

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý prodělal miliardy

Piráti dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické…

před 7 hodinami

Události  Silnice v Rakousku, ilustrační foto

Komplikace při cestách na jih: Tyrolskem jen po dálnici, země na víkendy uzavře silnice nižších tříd

Úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko v nejrušnějších časech letní sezony uzavřou trasy…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
V Česku začala platit nová pravidla oddlužení. I přes řadu otazníků bude novela insolvenčního zákona přínosem, shodují se experti
Co dělat, když potřebujete asistenční službu na dovolené
Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?
Autem k moři: jak koupit rakouskou dálniční známku?
Podnikání v důchodu v 7 bodech
Auta
Jak koupit ojetý karavan nebo obytný vůz: Hlavně do něj…
Test Honda CB650R a CBR650R: Moderní oldschool
BMW řady 8 se představuje jako Gran Coupé s extra párem dveří
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Honda CR-V vs. Toyota RAV4, Mercedes-AMG A 35, Range Rover Evoque, VW T-Cross
Kauza Dieselgate: Volkswagen má českým majitelům zaplatit 636 milionů
Hry pro příležitostné hráče