Sametový puč - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Sametový puč

,
Sametový puč

Začíná boj o ČT. Cílem části politické scény je její znárodnění.

Nová revoluční garda v Radě České televize v čele s čerstvě třicetiletou pilnou posluchačkou klausismu-bobošismu Hanou Lipovskou a lžibakalářem Lubomírem Xaverem Veselým konečně vytáhla své drápky. Pod záminkou údajně předražené ceny za nákup pozemku pro ostravské televizní studio gardisté odvolali celou dozorčí komisi, což je nenápadný, ale o to mocnější orgán televizní rady.

Radní ČT hlasují například o rozpočtu a hospodaření televize, ale všem dokumentům nemusejí rozumět a navíc jako zástupci zvolení poslanci, tedy lidé s možnou politickou motivací, nemají právo nahlížet do účetnictví či smluv. A právě proto je tu dozorčí komise složená z expertů – ekonomů či právníků, kteří konkrétní údaje mohou pod podmínkou mlčenlivosti prozkoumat a Radě ČT pak dát doporučení.

Radní ČT sice nejdříve dozorčí komisi odvolali, následně však schválili nákup ostravského pozemku tak, jak jej komise doporučila. Navíc komisi odvolali nezákonným způsobem. Dohoda o odvolání padla na neveřejném jednání rady dvě hodiny před začátkem oficiální veřejné schůze. Rada přitom podle zákona jedná pouze veřejně. Odvolání komise dále nebylo nijak zdůvodněno a především šlo o odvolání celého orgánu, což zákon nepřipouští. Radní mohou odvolat jen jednotlivé členy komise, a to vždy s podrobným odůvodněním.

K odvolání navíc došlo v situaci, kdy bude dozorčí rada stejně jako vždy před koncem roku prozkoumávat hospodaření veřejnoprávní televize před důležitým schvalováním rozpočtu na příští rok. Hospodaření televize je přitom klíčem k jejímu ovládnutí. Připomeňme, že Rada ČT podle zákona nejen schvaluje rozpočet, ale určuje také mzdu generálního ředitele, kterého může nakonec i odvolat. Nelze se tedy ubránit dojmu, že za celým tímto pučem stála jiná motivace, a to ta politická.

Naposledy se o zkrocení televize veřejné služby pokusila před dvaceti lety v době opoziční smlouvy někdejší vrcholná svazačka Jana Bobošíková, mimochodem velký vzor Lipovské, která s ní dění v Radě ČT pravidelně konzultuje a s „Bobovizí“ je v souladu. Není pochyb o tom, že o generaci mladší verze Bobošíkové by se o pacifikaci média ráda pokusila také.