Komunistické chucpe - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Komunistické chucpe

,
Komunistické chucpe
Zdroj: Euro

Zákon o zdanění církevních restitucí ukázal, kdo v Česku vládne.

Ve světle nedávných událostí, kdy vyhořel chrám Matky Boží v Paříži, se může spor o církevní restituce zdát malicherný. Vždyť odhady na opravu samotné katedrály Notre-Dame se pohybují kolem osmi miliard eur. V korunách tato suma (205 miliard) daleko převyšuje celé církevní restituce (59 miliard), které má stát ještě pětadvacet let vyplácet.

Přesto náš spor není banální. Předně se jím potvrzuje fakt, že čeští komunisté mají po třiceti letech po krachu socialismu znovu reálnou politickou moc. S návrhem zdanit církevní restituce přišli právě oni, přičemž ho výměnou za podporu vládnoucí koalice podpořil i premiér Andrej Babiš. A protože jsou komunisté důslední (jako při perzekucích), dovedli svůj návrh do vítězného cíle.

Souhlasíte s návrhem na zdanění peněžitých náhrad církvím?

V debatě o restitucích přitom nepřibyly žádné relevantní argumenty, které by nezazněly už před samotným schválením zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi v roce 2012. Hlavní argument komunistů, kteří po převratu v únoru 1948 církvím zabavili zhruba 2500 budov, 175 tisíc hektarů lesa a 25 tisíc hektarů orné půdy, je, že nároky jsou nadhodnocené. To tvrdili už dávno.


Čtěte komentář k tématu:

Nejen chybná, ale hlavně hloupá levicová politika

 Páral


Církevní restituce jsou náhrada škody, není to žádný dar ani výdělek, proto je nesmysl je danit. Navíc schválený zákon je podepřen dvoustrannou smlouvou čili soukromoprávním aktem uzavřeným mezi státem a církvemi. Je to tedy pouze nenávist, která žene komunisty proti úhlavnímu nepříteli.

V každém případě bude velmi zajímavé, jak se celá věc bude vyvíjet u Ústavního soudu, kde nepochybně skončí. Dají soudci za pravdu politické reprezentaci, která se za posledních pár let změnila, a tudíž může „přehodnotit“ názor svých předchůdců? Nebo převládne přesvědčení, že smlouva jednou uzavřená by měla platit dál? Připomeňme, že smluvní vztahy mezi lidmi a institucemi jsou základem fungování demokracie a za komunismu se na ně spolehnout nedalo. Na rozdíl od samotných komunistů, na jejichž motivaci se spoléhat dá stále.

Dále čtěte:

Pohrobek restitucí. Stát řeší, co s nevrácenými kaucemi bývalých JZD

Kristovi hospodáři: církev zhodnocuje znovunabytý majetek

Komu patří Česko? Církve získaly v rámci restitucí přes 116 tisíc hektarů

Stanislav Přibyl: Restituce nejsou dar, jejich zdanění je nesmysl

Novela o zdanění církevních restitucí narušuje ústavnost a právní jistotu, tvrdí Duka

Ohodnoťte tento článek
Diskuze