Article, show

V čele Ústeckého kraje zůstává komunista Bubeníček

21. listopadu 2016, 15:15 - čtk
21. listopadu 2016, 15:15

Hejtmanem Ústeckého kraje zůstává i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM). Ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů. Hejtman bude mít pět náměstků, dva komunisty, dva sociální demokraty a jednoho zástupce SPD-SPO. Statutárním náměstkem je Martin Klika (ČSSD).

Svého kandidáta na hejtmana postavilo i vítězné hnutí ANO, které skončilo stejně jako ODS v opozici. O Petru Urbánkovi se ale nakonec nehlasovalo, protože byl zvolen Bubeníček. Opozice se snažila prosadit tajnou volbu, ale neuspěla. Bubeníček těsně po zvolení řekl, že věří ve spolupráci napříč politickým spektrem. „Aby pokračoval rozvoj Ústeckého kraje, jak se nám to podařilo nastartovat v minulých čtyřech letech,“ řekl Bubeníček, který Ústecký kraj vedl už v uplynulých čtyřech letech.

Hejtman bude mít pět náměstků, v minulém období měl jen dva. Prvním náměstkem zvolili zastupitelé Martina Kliku (ČSSD), náměstkem pro komunikaci s vládou a státními orgány bude poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Dva náměstky mají komunisté, Stanislava Rybáka a Jaroslava Komínka. Náměstkem je i Petr Šmíd za koalici SPD-SPO. V jedenáctičlenné radě má KSČM šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD-SPO jednoho.

Pro nové volební období vzrostl i počet výborů zastupitelstva. Nově jich bude osm, dosud jich bylo pět. Předsedkyní kontrolního výboru zvolili zastupitelé starostku Obrnic na Mostecku Drahomíru Miklošovou (ODS), předsedou finančního výboru Jana Richtera (ANO). Ostatní místa předsedů připadnou zástupcům trojkoalice.

Hned při volbě členů rady se projevila křehkost trojkoalice, která má těsnou nadpoloviční většinu. Jitka Sachetová získala jen 27 hlasů, jeden z komunistických zastupitelů nehlasoval. Hlasování bylo prohlášeno za zmatečné a na druhý pokus zastupitelé Sachetovou do rady 28 hlasy zvolili. Bubeníček přesto obavy z křehké většiny nemá. „Může se stát ledacos. Ale na druhou stranu až skončí ta politická hlasování, tak myslím, že většina zastupitelů se bude držet toho, že budou hlasovat podle materiálů, které se předkládají. A ne podle toho, kdo je předkládá,“ řekl Bubeníček.

Součástí koaliční smlouvy je i požadavek SPD, aby Ústecký kraj nepodporoval umísťování migrantů na území kraje. Kraj měl už v minulém volebním období námitky vůči zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. „Pokud by s tím návrhem přišel někdo do budoucna, tak s tím jako kraj opět souhlasit nebudeme. Myslím si, že tady máme svých vnitřních problémů dost, a ty musíme v první řadě řešit. Ne abychom řešili problémy, které by navazovaly na to, že tady nějaké detenční zařízení bude,“ doplnil Bubeníček. Zařízení v Drahonicích má skončit do konce letošního roku.

Hnutí ANO získalo v krajských volbách 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Ústeckému kraji dosud vládla KSČM s ČSSD.

Připomeňte si výsledky krajských voleb:

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj

Kdo ovládl kraje? Podívejte se na vývoj po volbách:

Hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard

Střední Čechy mají nově hejtmanku: Peteru vystřídala Jermanová

Hejtmanem hradeckého kraje se stal sociální demokrat Jiří Štěpán

Hejtmanem Olomouckého kraje se stal lékař Košta, lídr vítězného ANO

Karlovarský kraj povede koalice pěti stran v čele s ANO

Zimola se potřetí stal hejtmanem na jihu Čech

„Fenomén“ lidovců Čunek byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje

Hejtmanem Vysočiny se stal již potřetí za sebou Jiří Běhounek

První kraj má vedení. Hejtmanem v Pardubicích zůstává Netolický

Koalice v Libereckém kraji má pohodlnou většinu, hejtmanem zůstává Půta


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít