Hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard

21. listopadu 2016, 15:10 - čtk
21. listopadu 2016, 15:10

Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už do zastupitelstva nekandidoval.

Bernardovo zvolení umožnilo vytvoření koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

V obdobném složení funguje už dva roky koalice v Plzni, kde rovněž vítězné ANO skončilo v opozici a ČSSD připadl primátor. Plzeňský kraj tak už podruhé povede hejtman z ČSSD a vítězná strana skončí v opozici. Ani v roce 2012 sociální demokraté krajské volby nevyhráli, přesto měli díky koalici s KSČM hejtmana a tehdy vítězná ODS byla v opozici. Připomněl to i europoslanec Jiří Pospíšil z TOP 09. Kritizoval i veřejnou volbu hejtmana.

Bernardovi po zvolení jako první popřál Šlajs a dekoroval ho hejtmanským řetězem ze stříbrných článků se zlacenými prvky, který kraj pořídil v září. Šlajs ČTK řekl, že novému vedení předává kraj s uspořenou částkou 1,2 miliardy korun na účtech. „Věřím, že nová vládnoucí koalice je použije k rozvoji Plzeňského kraje,“ řekl. Bernard si jako hejtman ponechal ve své kompetenci oblast bezpečnosti a krizového řízení, strategického rozvoje, vnějších vztahů, sportu, neziskových organizací a dozor nad činností krajské příspěvkové organizace Centrálního nákupu.

Podívejte se na rozhovor Euro TV s Josefem Bernardem:

Zastupitelstvo také zvolilo hejtmanovy náměstky. I přes kritiku opozice jich bude šest, dosud byli čtyři. Bernardovým prvním náměstkem, tedy zástupcem v jeho nepřítomnosti, je Marcela Krejsová z ODS, která bude odpovídat za oblast ekonomiky, investic a majetku. Dalšími náměstky jsou Martin Baxa (ODS), odpovědný za kulturu a památkovou péči, Ivo Grüner (ČSSD) jako náměstek pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky a Zdeněk Honz (ČSSD) odpovědný za sociální věci. Náměstkem pro dopravu je Pavel Čížek (Starostové a patrioti) a Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj) bude mít na starosti školství a cestovní ruch. Baxa, který je také prvním náměstkem plzeňského primátora, bude na kraji neuvolněným náměstkem. Nebude tedy funkci vykonávat na plný úvazek a nebude pobírat plný plat. Členy rady bude ještě radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) a radní pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová (ODS).

Do zastupitelstva se dostalo rekordních osm ze 17 kandidujících stran. ANO má 11 míst, ČSSD devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři a TOP 09 tři mandáty. Po dvou křeslech má ještě Koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj. Svolání ustavujícího zastupitelstva zdržela jedna stížnost na neplatnost voleb, kterou nakonec zamítl krajský soud.

Zastupitelé také díky koalici schválili vznik nových výborů zastupitelstva - je jich devět místo dosavadních pěti. Tři výbory povedou placení funkcionáři. Výbory mají více členů než dosud. Na kritiku všech opozičních stran Bernard namítl, že to odpovídá velkému počtu stran v zastupitelstvu i stran v koalici. Řekl, že náklady na výbory a radu kraje budou i při větším počtu a větším obsazení nižší než dosud.

Místo předsedy kontrolního výboru, který podle zvyku připadá opoziční straně, nenabídla koalice nejsilnější opoziční straně ANO, ale KSČM. Na druhý pokus byl zvolen Václav Štekl. Další dva placené posty v čelech výborů pro veřejné zakázky a pro oblast investic a majetku obsadili členové koalice. „Budeme se snažit, abychom dokázali pracovat i z těch rolí na okraji zastupitelstva, kam jsme byli vystrčeni,“ reagoval lídr vítězné ANO Miloslav Zeman.

Bernard dnes zastupitelům i obyvatelům slíbil otevřený kraj. „Budeme víc komunikovat s občany, vtahovat je do věcí veřejných,“ řekl. Prioritou zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory. Slíbil další zlepšování silniční sítě, podporu budování obchvatů měst i to, že nedopustí privatizaci krajských zdravotnických zařízení. Slíbil podporu cestovnímu ruchu i sportu.

Nový hejtman na dotaz ČTK řekl, že se odpoutal od svého podnikání, jak před volbami sliboval. Svůj obchodní podíl ve Škodě Transportation předal do správy advokátní kanceláře a založil s manželkou nadační fond Normální je pomáhat, kam po odečtení správních poplatků a auditů půjdou veškeré výnosy z jeho obchodního podílu.

Připomeňte si výsledky krajských voleb:

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj

Kdo ovládl kraje? Podívejte se na vývoj po volbách:

Střední Čechy mají nově hejtmanku: Peteru vystřídala Jermanová

Hejtmanem hradeckého kraje se stal sociální demokrat Jiří Štěpán

Hejtmanem Olomouckého kraje se stal lékař Košta, lídr vítězného ANO

V Ústeckém kraji dál povládnou komunisté. Vítězné ANO končí v opozici

Karlovarský kraj povede koalice pěti stran v čele s ANO

Zimola se potřetí stal hejtmanem na jihu Čech

„Fenomén“ lidovců Čunek byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje

Hejtmanem Vysočiny se stal již potřetí za sebou Jiří Běhounek

První kraj má vedení. Hejtmanem v Pardubicích zůstává Netolický

Koalice v Libereckém kraji má pohodlnou většinu, hejtmanem zůstává Půta


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít