Zemřela herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová, bylo jí 92 let - Euro.cz

Přihlášení

Zemřela herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová, bylo jí 92 let

, čtk,
Zemřela herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová, bylo jí 92 let
Zdroj: čtk

Dnes zemřela divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová, která patřila k prvním signatářům Charty 77. Bylo jí 92 let. Nad úmrtím umělkyně vyjádřili lítost umělečtí kolegové, politici i souputníci z disentu. Kromě hereckých kvalit ocenili také její občanskou statečnost. Poslední rozloučení s herečkou chystá Národní divadlo na 14. října. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by si Chramostová zasloužila pohřeb se státními poctami.

Za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla Chramostová zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. O necelých deset let později patřila k signatářům Charty 77. Její podpis byl podle historičky a disidentky Petrušky Šustrové velmi významný díky hereččině známosti mezi veřejností. Důležitá byla podle Šustrové i schopnost Chramostové sdružovat lidi.

Velmi důležitou osobností byla Chramostová také pro ombudsmanku a někdejší mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou. „Dokázala se po roce 1968, ještě dlouho před podpisem Charty, zachovat zásadově, i když tím nasměrovala svůj další život mimo divadlo,“ řekla Šabatová. Podle politika a disidenta Jana Rumla vyjadřovala Chramostová ve svém životě, knihách a divadelních rolích vždy statečnost. Ať se dělo cokoliv, tak se vždy řídila svým vlastním názorem a nikdy z těchto kritérií neslevila, řekl Ruml.

Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Herec David Prachař vyjádřil obdiv nad schopností Chramostové vrátit se na jeviště po dlouhé pauze, vynucené podpisem Charty 77. Podle Prachaře byla navíc jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vstupu do komunistické strany.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil úmrtí Chramostové za velmi smutnou zprávu. „Odešla vynikající herečka a statečná žena,“ uvedl na twitteru. Zármutek nad úmrtím Chramostové vyjádřilo i ministerstvo kultury. „Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk,“ charakterizovalo ji ministerstvo.

Chramostová zemřela jen několik dní po úmrtí české popové hvězdy Karla Gotta. Oblíbený zpěvák bude mít pohřeb se státními poctami.

„Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl dnes předseda Ústavního soudu a rovněž signatář Charty 77 Rychetský. Jeho výrok kritizoval na sociálních sítí mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, podle kterého Rychetský svým „nehumánním a neetickým prohlášením“ ublížil posmrtně Chramostové i Gottovi. Není ale jasné, zda jde o jeho názor, nebo o prezidentův.

Poslední rozloučení s Chramostovou chystá na pondělí 14. října Národní divadlo, uvedl mluvčí scény Tomáš Staněk. Program a seznam řečníků zatím není znám, bude ale podobný, jak tomu bývá v případech, kdy se česká první scéna loučí s významnými osobnostmi.