Zájem o zoo je pětkrát větší než o fotbal. Na financích to není znát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zájem o zoo je pětkrát větší než o fotbal. Na financích to není znát

, Dalibor Dostál,
Zájem o zoo je pětkrát větší než o fotbal. Na financích to není znát
Zdroj: Petr Hamerník

Pražská zoologická zahrada má vyšší návštěvnost než celá první fotbalová liga se šestnácti kluby. A zájem dál roste.

I když mezi tradiční turistické cíle se obvykle řadí kulturní památky, přírodní krásy nebo technické zajímavosti, miliony turistů ročně míří ještě za dalším návštěvnickým tahákem, který často zůstává poněkud v ústraní, a to za zvířaty do zoologických zahrad.

V první dvacítce nejvyhledávanějších destinací mají zoo hned šest zástupců. Zoo Praha je pak v celkovém pořadí na třetí příčce před většinou památek a muzeí.

Kam se hrabe fotbal

To, že jsou české zoo v tuzemsku poněkud nedoceněné, ukazuje například porovnání s první fotbalovou ligou. Jen návštěvnost pražské zoo, kam loni přišlo téměř 1,5 milionu návštěvníků, strčí do kapsy celkovou návštěvnost první ligy se šestnácti kluby, na které se v sezoně 2017/2018 přišlo podívat jen 1,3 milionu návštěvníků.

Návštěvnost zoologických zahrad v Česku
2014 2015 2016
5 824 087 5 722 242 6 211 699

Do patnácti českých zoo přitom přišlo přes šest milionů návštěvníků. Přestože zájem o zvířata je téměř pětkrát větší než o fotbal, na financích to příliš vidět není. Naopak.

Například příjmy klubů v sezoně 2015/2016 dosáhly 2,1 miliardy, zatímco mnohem populárnější zoologické zahrady v roce 2015 hospodařily jen s 1,3 miliardami korun.

Letošní sezona by mohla být pro zoo rekordní. Díky pěknému počasí, které již v květnu připomínalo spíše letní dny, přivítala pražská zoo letos svého půlmiliontého návštěvníka nejdříve v historii, již koncem května. V předchozích dvou letech to bylo až začátkem června.

Stavební boom

Aby zoo udržela zájem návštěvníků, chystají se v ní stavby nových pavilonů a výběhů. „Letos začneme stavět jak expozici Austrálie, tak nový pavilon goril. Konečně se podařilo překonat všechny překážky a budeme moct začít stavět. Věřím, že až se tu sejdeme na konci této sezony nebo na začátku té příští, bude vidět velký pokrok v budování zahrady,“ uvedl letos na jaře ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

TOP 10 nejnavštěvovanějších míst v Česku (návštěvníků v tis., meziroční změna v %, kraj)
1. Pražský hrad 2100,7 12,0 Praha
2. Lanová dráha na Petřín 1753,0 18,5 Praha
3. Zoologická zahrada Praha 1448,4 9,9 Praha
4. Dolní oblast Vítkovic a Landek Park 1301,6 16,1 Moravskoslezský
5. AquaPalace Praha 1022,8 2,6 Praha
6. Staroměstská radnice 867,8 21,1 Praha
7. Národní galerie v Praze 712,7 31,2 Praha
8. Aqualand Moravia 712,4 Jihomoravský
9. Zoologická zahrada Zlín (Lešná) 668,3 4,5 Zlínský
10. Petřínská rozhledna 660,4 12,8 Praha

Zdroj: CzechTourism (údaje za rok 2016)

Peníze na nový areál pro australská zvířata schválil pražský magistrát již v roce 2016, bude zahrnovat i expozici ďáblů medvědovitých, největších žijících vačnatců Tasmánie.

Staví se také v dalších zahradách. Například olomoucká zoo letos otevírá pavilon Kalahari. „Krásný moderní pavilon s africkými zvířaty je určitě dobrým krokem ke zvýšení atraktivity olomoucké zoologické zahrady. Ideální je, když může zoo lákat každý rok návštěvníky na něco nového, a to se tady na Svatém Kopečku daří,“ uvedl při prohlídce pavilonu Kalahari primátor Antonín Staněk.


Česko jako cíl. Tuzemští turisté chtějí lovit atraktivní zážitky i doma

 ilustrační foto


V Olomouci zároveň probíhá budování safari Amerika, které naváže na Euroasii a vláček jím už v průběhu letošní hlavní sezony bude vozit návštěvníky mezi arktickými vlky. „Celý velkorysý projekt Safari posunuje olomouckou zahradu mezi naše nejlepší zoo. Myslím, že nabídka podívat se vlkům do očí jen přes drátěnou síť bude pro návštěvníky opravdu hodně zajímavá,“ komentoval novinku náměstek primátora Aleš Jakubec.

Ve fázi projektování jsou africké mokřady, v které se promění rybníček a jeho nejbližší okolí v centrální části zahrady, zoo počítá také s opravou voliéry pro ptáky. Náklady na všechny uvedené novinky se pohybují kolem 23 milionů korun.

Článek vyšel v časopisu Profit

 banner Fortuna


Ohodnoťte tento článek
Diskuze