Trump napsal dopis Zemanovi. Pogratuloval k 100. výročí vzniku Československa - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trump napsal dopis Zemanovi. Pogratuloval k 100. výročí vzniku Československa

, čtk,
Trump napsal dopis Zemanovi. Pogratuloval k 100. výročí vzniku Československa
Zdroj: čtk

Americký prezident Donald Trump v dopise prezidentu Miloši Zemanovi pogratuloval ke 100. výročí vzniku Československa. Spojené státy jsou podle Trumpa hrdé na roli, kterou sehrály při vzniku ČSR. Americký prezident napsal, že posilování společného západního pouta je v tento historický okamžik důležitější než kdy jindy. Připomněl úmrtí českých vojáků v Afghánistánu a Zemanovu podporu této misi.

„Jménem lidu Spojených států amerických gratuluji občanům České republiky ke 100. výročí založení Československa dne 28. října. Spojené státy jsou hrdé na roli, kterou sehrály při založení Československa před 100 lety, a těší se na pokračování partnerství a přátelství mezi našimi zeměmi,“ napsal Trump.

Dodal, že v tento historický okamžik je posilování společného západního pouta důležitější než kdy jindy. Spojené státy a Česká republika jsou podle Trumpa pevní spojenci. Svazují je hodnoty, na nichž jsou postaveny demokracie obou zemí, a jsou oddáni „společným prioritám bezpečnosti, svobody a prosperity“.

Trump zároveň v dopise připomněl silnou Zemanovu podporu pokračování české vojenské mise v Afghánistánu i po srpnovém zabití tří českých vojáků. Jejich smrt podle amerického prezidenta připomněla „oběti nesené těmi, kdo společně brání svobodu a naše demokratické hodnoty“.

Česká republika o víkendu oslaví řadou akcí 100 let od založení Československa. Do Prahy přijedou od pátku například francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, představitelé Slovenska a zástupci dalších evropských zemí. Na nedělní vojenskou přehlídku zavítá i americký ministr obrany James Mattis.

Přečtěte si komentář:

Návrh dalších vyznamenání za boj proti ekonomickým z*rdům

Brífink Jana Novotného

Čtěte také:

Pozvánku na Hrad nedostalo minimum lidí, vešli by se do výtahu, tvrdí Ovčáček

Kdo se nedojme, není Čech. Sto let v paměti národa i sbírkách muzeí a galerií

Merkelová přijede na oslavy 100 let Československa. V Praze bude jednat s Babišem

Na vojenskou přehlídku ke 100. výročí vzniku Československa přijede americký ministr obrany

Ohodnoťte tento článek
Diskuze