zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

 Karel Gott
Karel Gott
Autor: čtk

Sinatra východu, legenda, hvězda první velikosti. Úmrtí Gotta má velkou odezvu v evropských médiích

02. října 2019, 11:49 - red, čtk
 Karel Gott
Karel Gott
Autor: čtk
02. října 2019, 11:49

Zprávu o úmrtí zpěváka Karla Gotta komentují média v celé Evropě. O zesnulém referují jako o legendě, která přerostla Českou republiku.

O úmrtí Karla Gotta informují ve speciálních hlášeních všechny hlavní německé zpravodajské televize i weby. Pro řadu z nich je to dnes zpráva číslo jedna. Český zpěvák má v Německu dodnes řadu fanoušků.

Jako o „přelomové zprávě“ (breaking news) dnes o Gottově smrti informovaly například televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild.

Právě web nejčtenějších německých novin patří k těm, kde je zpráva o úmrtí zpěváka tou hlavní. „Karel Gott je mrtvý,“ píše velkým písmem Bild, který informaci doplnil černobílou fotografií české hvězdy. Podobně jako další média připomíná Gotta jako „Zlatý hlas z Prahy“, který se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, kterou i v Německu zná několik generací posluchačů.

„V Karlu Gottovi zemřel velký tenor a zpěvák populární hudby,“ konstatuje Bild a připomíná, že Gott, který v poslední době bojoval s akutní leukémií, za svůj život prodal přes 50 milionů nahrávek.

Zůstane navždy

Zprávu o úmrtí Karla Gota přinášejí polská média s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

„Byl velice populární nejen v Česku, ale také v Německu a Rusku,“ uvedla rozhlasová stanice TOK FM a poznamenala, že Karel Gott, nejslavnější zpěvák české populární hudby, od roku 1965 vydal skoro 300 alb a prodal desítky milionů desek.

„Snil o tom, že se stane malířem. Usiloval o místo na akademii, ale nebyl přijat ke studiu. Rezignoval a šel se učit elektrikářem,“ připomněla stanice RMF 24 začátky pozdějšího „Sinatry východního bloku“.

„Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů,“ poznamenala televize TVN 24.

Server Onet zesnulého označil za legendu; „zlatý hlas z Prahy“ zpíval nejen česky, ale i německy, anglicky, italsky a rusky. Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které Gott byl „Bohem vyvolený umělec a velký člověk…, takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít“.

Hvězda světové hudby

Rovněž v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, píší o události místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za „hvězdu světové populární hudby první velikosti“.

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. „Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů,“ tvrdí agentura.

„Zemřel král českého popu,“ napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott „byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí“, k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

„V mnoha zemích jej nazývali 'českým slavíkem',“ napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

„Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců,“ poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Spojil generace

Medailonky k úmrtí Karla Gotta přináší i řada rakouských médií, která píší o legendárním zpěvákovi, jehož hity spojily několik poválečných generací. Mnohá z nich uvádějí, že „Zlatý hlas z Prahy“ se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale i další z desítek hitů a také to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize.

„Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace,“ píše web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku připomíná Gottův hit Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomíná i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.

Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji připomněl i další z desítek Gottových hitů, například písně Lady Carneval a Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který připomněl i Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).

Hvězda za železnou oponou

„Český populární zpěvák, který se stal hvězdou za železnou oponou, zemřel,“ napsala americká agentura AP s připomínkou, že Gott od 60. let minulého století vydal na 300 alb a prodal desítky milionů desek ve své vlasti, v Sovětském svazu a „všude v komunistickém světě“. Umělec byl ale také vzácným příkladem zpěváka popu z východní Evropy, jehož písně se staly populárními i v některých západoevropských zemích, zejména v západním Německu, dodala AP, jejíž zprávu převzala média v nejrůznějších zemích, včetně amerického deníku The Washington Post.

Agentura Reuters označila Gotta za nejlépe prodávaného českého zpěváka s hedvábně hladkým tenorem, který se stal hvězdou už za komunismu a zůstal populárním i po jeho pádu. Ve vlasti byl mnohokrát zvolen nejoblíbenějším zpěvákem a jeho popularitou neotřásl ani podpis Anticharty, dokumentu proti hnutí za lidská práva Charta 77.

Agentura AFP zdůraznila, že Gott byl výjimečně oblíbený v sousedním Německu, kde mu místní média přezdívala „Sinatra Východu“. AFP připomněla 42 Gottových ocenění ve Zlatém slavíku a prodej desítek milionů hudebních nosičů. Popularitu si udržel i po sovětské invazi v roce 1968 v době, kdy mnoha zpěvákům z politických důvodů zakázali zpívat, poznamenala agentura. Mezi Gottovými hity figurovaly i převzaté písně, jako „Pretty Woman“ Roye Orbisona či „Forever Young“ skupiny Alphaville, ale většinou šlo o skladby českých skladatelů, píše AFP. Dodává, že Gott, který se projevoval i jako zručný malíř a příležitostný herec, sklízel ocenění rovněž v dalších zemích, včetně Polska a Ruska.

Americká rozhlasová stanice Rádio Svoboda/Rádio Svobodná Evropa (RF/RFE) uvedla, že zpěvákova sláva rostla od 60. let až k prodeji více než 50 milionů desek po celém světě, získání desítek cen i zástupů fanoušků napříč východní Evropou, bývalým Sovětským svazem a Německem. Popularitu krále českého popu nedokázal podle stanice narušit ani podpis Anticharty či cestovní výsady, kterým se těšil za vlády komunistů. Gottův hit Lady Carneval mu přinesl mezinárodní slávu a vydláždil mu cestu do newyorské koncertní síně Carnegie Hall a na další přední scény po celém světě.

Zprávu o Gottově úterním úmrtí přinesla dnes i řada švýcarských médií. Podle televize SRF zemřel „velký tenor“ a „idol žen“, který byl ve své vlasti hudební legendou. „Zlatý hlas z Prahy utichl“, nadepsal svůj článek deník Tages-Anzeiger a Gotta označil za „kavalíra, jenž svými hity okouzlil několik generací. „Pro mnoho Čechů byl jednoduše „Mistr“ populární hudby, napsal týž deník, podle něhož měla každá generace od Gotta svůj hit: pro jedny to byla zpívající, vařící a tančící Babičká, pro jiné malá mazaná uličnice Včelka Mája a pro další duet s Bushidem Být stále mlád.


Čtěte také

Kryptoměny  Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau

Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau uznal užitečnost digitálních…

před 2 hodinami

Události  Cestující v Číně, ilustrační foto

Glosa: Koronavirus řádí v Číně. CzechTourism si mne ruce a očekává příval turistů

Na to, že k Číně přistupujeme pragmaticky, jsme si již zvykli. Slova ředitele státní…

před 2 hodinami

Události  Nakladatelství Mladá fronta

Mladá fronta už nečelí návrhu na insolvenci, společnost Bazcom jej vzala zpět

Společnost Bazcom vzala zpět insolvenční návrh na vydavatelství Mladá fronta.…

27. ledna 2020

Události  Organizátor hackathonu Tomáš Vondráček

Výsledek hackathonu: testovací e-shop odbavil 14 tisíc transakcí

Testovací e-shop elektronických dálničních známek, který o víkendu naprogramovala skupina…

27. ledna 2020

Události  Zbraně - ilustrační foto

Největším světovým výrobcem zbraní zůstávají USA. Čína se posunula před Rusko

Čína je druhým největším výrobcem zbraní na světě, za Spojenými státy. Na třetí příčku…

27. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Sleva na manželku (manžela) 5x jinak
Termín pro odevzdání daňového přiznání: v roce 2020?
Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
Auta
Nové Caddy a Caddy Cargo se představí už v únoru
Chytré dálnice jsou nebezpečné, zjistili Britové. Zahynulo na nich už 38 lidí
Kvíz: Poznáte správně modely aut z těchto detailů?
Elektronické dálniční známky měly špiclovat řidiče. Nikdo nezaručí, že nebudou
Fiat vylepšil svůj zábavní systém. Je rychlejší a umí reagovat na hlas
Hry pro příležitostné hráče