Saúdská Arábie pod tlakem obrací: Chášukdží byl zavražděn - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Saúdská Arábie pod tlakem obrací: Chášukdží byl zavražděn

, čtk, red,
Saúdská Arábie pod tlakem obrací: Chášukdží byl zavražděn
Zdroj: čtk

Saúdská Arábie nyní přiznává, že opoziční novinář Džamál Chášukdží byl zavražděn. Naposledy byl spatřen 2. září v Istanbulu a Rijád jeho smrt připustil poprvé až minulý týden v pátek. O víkendu pak ministr zahraničí Ádil Džubajr hovořil o zabití, avšak řekl také, že království je odhodláno objasnit fakta a potrestat ty, kdo nesou za „vraždu“ odpovědnost.

Chášukdží 2. října vešel na istanbulský konzulát Saúdské Arábie a od té doby ho na veřejnosti nikdo neviděl a nenašlo se ani jeho tělo.

Turecko od počátku tvrdilo, že novinář byl zavražděn. Saúdská Arábie na to zpočátku reagovala tvrzením, že Chášukdží po vyřešení své záležitosti z konzulátu odešel a že nic dalšího o něm Rijád neví. Důkaz o jeho odchodu ale Saúdští Arabové neposkytli, ačkoli vstup novináře do budovy zaznamenaly kamery.

Král Salmán v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ještě 15. října tvrdil, že o Chášukdžím nic neví. Až v pátek Rijád přiznal, že muž je po smrti s tím, že byl zabit v zápase. Turecko však má informace o vstupu patnáctičlenné skupiny Saúdských Arabů na konzulát, kteří pak postupně z Turecka odcestovali. Na Rijád začali naléhat jeho spojenci, aby věc vyjasnil.


Západní společnost potřebuje a využívá saúdské miliardy:

Nejen Uber. Saúdové dali miliardy do firem, jejichž služeb Západ denně využívá

Šéf firmy Softbank Masajoši Son a korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán. Ilustrační foto.


Džubajr je zatím nejvyšší představitel království, který o kauze poskytl určité detaily a který použil výraz „vražda“. „Jsme odhodláni zjistit fakta a potrestat ty, kdo za tuto vraždu nesou odpovědnost. Ti lidé, kteří to udělali, to učinili mimo své pravomoci. Byl to zjevně ohromný omyl, znásobený pokusem o jeho utajení,“ řekl ministr, jenž zároveň popřel možnost podílu korunního prince Muhammada bin Salmána na případu.

Názorový vývoj na věc lze zaznamenat i u amerického prezidenta Trumpa. Původně řekl, že USA potrestají Rijád, pokud se turecké podezření na vraždu ukáže být pravdivé. Zároveň dal ovšem jasně najevo, že tento trest se nebude týkat dodávek amerických zbraní do Saúdské Arábie. Trump vyslal do Rijádu a do Ankary ministra zahraničí Mikea Pompea a varoval před unáhlenými závěry. Minulý čtvrtek pak Trump připustil, že Chášukdží je po smrti.

Jak vidí situaci v Saúdské Arábii moderátor a komik John Oliver?

O víkendovém přiznání Rijádu šéf Bílého domu nejprve řekl, že tomuto vysvětlení věří. Krátce na to tvrdil, že v tomto objasnění shledává „lži a klamy“. Dodal, že by byl rád, kdyby se ukázalo, že korunní princ není za vraždu odpovědný, a zopakoval, že případné sankce se nebudou vztahovat na zbrojní dodávky, protože by to USA „poškodilo víc než Saúdskou Arábii“.

S vysvětlením Rijádu jsou spokojeny Kuvajt, Egypt, Bahrajn i Spojené arabské emiráty. Německo spolu s Francií a Británii vyjádřilo šok a žádá plné objasnění případu.

Česko podporuje vznik unijního prohlášení

Česká diplomacie věnuje soustředěnou pozornost odhalením v případu vraždy Chášukdžího. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Evropská unie musí reagovat jasně a jedním hlasem. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že platí prohlášení unijních zemí, které resort sdílí.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila Chášukdžího smrt za „krajně pobuřující“. Evropská unie podle ní „trvá na zevrubném, důvěryhodném a transparentním vyšetřování, které odhalí všechny okolnosti novinářovy smrti. EU žádá, aby se pachatelé ze svého činu plně zodpovídali“.

Německo pozastavilo svůj export zbraní do Saúdské Arábie a vyzvalo ke stejnému kroku zbytek Evropské unie. Ministr hospodářství Peter Altmaier dnes uvedl, že i další členské státy Evropské unie by měly kvůli vraždě Chášukdžího pozastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie.

Z výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu a ručních zbraní pro civilní použití v ČR, kterou každoročně vypracovává ministerstvo průmyslu a obchodu, vyplývá, že uskutečněný vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie činil v loňském roce asi 28,3 milionu eur (asi 732,3 milionu korun), meziroční nárůst byl zhruba dvojnásobný.

V Rijádu v úterý začne investiční fórum, které se mnoho jednotlivců a organizací kvůli Chášukdžímu rozhodlo bojkotovat. Podle agentury Reuters se snaží němečtí politici přimět k bojkotu i generálního ředitele firmy Siemens Joea Kaesera. Ministerstvo průmyslu a obchodu i Svaz průmyslu a dopravy sdělily, že se nikdo z ČR na fórum nechystá ani nechystal.

Čtěte také:

Tabu padlo: Saúdové pohrozili použitím ropy jako zbraně

Horečka sobotní noci. Vládci Saúdské Arábie mění zavedené pořádky