Předsedou České konference rektorů bude Petr Sklenička z ČZU. Nahradí Zimu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Předsedou České konference rektorů bude Petr Sklenička z ČZU. Nahradí Zimu

, čtk,
Předsedou České konference rektorů bude Petr Sklenička z ČZU. Nahradí Zimu
Zdroj: čtk

Novým předsedou České konference rektorů (ČKR) se stal rektor České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Při volbě porazil dosavadního předsedu ČKR rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu, který byl ve funkci od února 2014. Sklenička v čele sdružení rektorů bude od 1. srpna do 31. července 2021.

Podle mluvčí ČZU Jany Kašparové byli na předsedu ČKR dva kandidáti. Současný předseda ČKR Tomáš Zima získal ve volbě 15 hlasů, Petr Sklenička z ČZU 20 hlasů. Volební období předsedy ČKR je dvouleté.

Plénum ČKR dnes v Hradci Králové kromě předsedy volilo také pět jeho zástupců. Mandát v předsednictvu obhájil rektor pražské Akademie múzických umění Jan Hančil a rektorka Vysoké školy zdravotnické Jitka Němcová. Nově v předsednictvu usednou rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller a rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek.

Pětapadesátiletý Petr Sklenička je rektorem ČZU od roku 2018. Sklenička vystudoval Agronomickou fakultu VŠZ, v roce 2006 působil na univerzitě v Utahu v USA a v roce 2007 byl na ČZU zvolen prvním děkanem Fakulty životního prostředí. V roce 2008 byl jmenován profesorem pro obor Aplikovaná a krajinná ekologie a o rok později se stal vedoucím Katedry biotechnických úprav krajiny. Od roku 2015, po osmi letech v čele fakulty, byl proděkanem pro vědu a výzkum. Je autorem více než 200 odborných publikací a řešitelem 25 výzkumných grantů, včetně dvou mezinárodních.

Česká konference rektorů sdružuje rektory všech veřejných a státních vysokých škol v České republice, a také jednadvaceti soukromých vysokých škol. Posláním ČKR je zabývat se zásadními otázkami vysokých škol, zaujímat k nim stanoviska a uplatňovat je v zákonodárných a výkonných institucích a úřadech.

Petr Sklenička (55)
Vzdělání: vystudoval obor meliorace na Agronomické fakultě Vysoké školy zemědělské (VŠZ; dnes ČZU) v Praze (1987); docent (2003) a profesor (2008) na ČZU
Dosavadní funkce: rektor České zemědělské univerzity (ČZU; od února 2018)
Kariéra: po absolutoriu pokračoval na VŠZ jako interní aspirant na katedře biotechnických úprav krajiny, v letech 1993 až 2003 působil jako odborný asistent, poté docent; v roce 2007 byl zvolen prvním děkanem Fakulty životního prostředí ČZU, která vznikla z části lesnické a environmentální fakulty, funkci zastával osm let; v roce 2008 byl jmenován profesorem pro obor Aplikovaná a krajinná ekologie a o rok později se stal vedoucím Katedry biotechnických úprav krajiny; proděkan pro vědu a výzkum Fakulty životního prostředí ČZU (2015 až 2018).

Dále čtěte:

Kauza nejmenování profesorů: Univerzita Karlova podala dvě žaloby

Etická komise UK potvrdila, že bývalý prorektor Kovář opisoval texty

Novým ředitelem institutu robotiky na ČVUT se stal Ondřej Velek

Ohodnoťte tento článek
Diskuze