Vyhrocená situace u Krymu: Rusové obsadili ukrajinské lodě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vyhrocená situace u Krymu: Rusové obsadili ukrajinské lodě

, čtk,
Vyhrocená situace u Krymu: Rusové obsadili ukrajinské lodě
Zdroj: čtk

Ukrajinské námořnictvo oznámilo, že ruské speciální jednotky dnes zabavily v Černém moři tři její lodě. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva. Jejich zdravotní stav prý není vážný.

Situace v Kerčském průlivu, kde Rusko postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym a kde podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře, byla napjatá celou neděli. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli tomu svolal schůzku s velením armády a s představiteli dalších bezpečnostních složek, uvedly světové tiskové agentury. Evropská unie a NATO v neděli večer v prohlášení žádaly „uvolnění napětí“ a vyzvaly Moskvu, aby obnovila volnost plavby skrze Kerčskou úžinu.

Velení ukrajinského námořnictva nejprve informovalo, že loď ruské pohraniční stráže úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. „Ruské pohraniční lodě podnikly otevřeně agresivní činy proti lodím vojenského námořnictva Ukrajiny,“ uvedlo velení. Podle listu Ukrajinská pravda také uvedlo, že dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva uskutečňovaly plánovanou a i ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na břehu Azovského moře.

„Avšak navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace – kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust – uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu,“ stojí v ukrajinském komuniké. Kutr Don podle něj narazil do remorkéru, který poškodil. „Okupanti (Rusové) odmítají zajistit právo svobodné plavby, zaručené mezinárodními dohodami,“ zdůraznili Ukrajinci.


Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější

 Putinův muž Sergej Aksjonov


Ruská kontrarozvědka (FSB) podle Reuters později uvedla, že proti ukrajinským lodím zasáhla kvůli údajně nelegálnímu vplutí do ruských vod. Jejich posádky podle ruské tajné služby „nebezpečně manévrovaly“ a nereagovaly na „legitimní výzvy“, aby lodě zastavily. Již dříve FSB obvinila ukrajinské námořnictvo z provokací vůči Rusku. „Jejich cíl je jasný – chtějí v regionu vyvolat konflikt,“ uvedla FSB ve svém prohlášení.

Jak napsala agentura AP, Rusko celkově zablokovalo plavbu Kerčským průlivem. Prostor pod mostem vedoucím na anektovaný poloostrov Krym byl zatarasen tankerem a v oblasti tak uvázly desítky nákladních lodí.

Rusko-ukrajinské vztahy jsou napjaté od svržení proruského prezidenta v Kyjevě a následné ruské anexe Krymu a povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny v roce 2014. Kyjev anexi Krymu neuznává a označuje poloostrov – podobně jako povstalci ovládnutou část Donbasu – za okupované území.

Dále čtěte:

Chytrý malware z Moskvy: virus Triton měl likvidovat elektrárny

Čeští politici znovu navštívili anektovaný Krym. Kyjev důrazně protestuje

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

  kyberválka, kyberútok

Ohodnoťte tento článek
Diskuze