Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Migranti z Hondurasu, ilustrační foto
Migranti z Hondurasu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Na americkou hranici může přijít až 42 milionů lidí, varuje šéf Gallupova ústavu

13. února, 09:48  -  František Novák
Migranti z Hondurasu, ilustrační foto
Migranti z Hondurasu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
13. února, 09:48

Známý Gallupův institut, který se zabývá výzkumy veřejného mínění, provedl rozsáhlé šetření ve 33 zemích Střední a Jižní Ameriky. Z něj vyplývá, že třetina z 450 milionů lidí, kteří zde žijí, by se ráda přestěhovala do jiné země. Konkrétně do Spojených států by to bylo 42 milionů lidí. Ředitel institutu Jim Clifton si klade otázku, co by se stalo, pokud by tito lidé přišli na hranici s Mexikem. Podle něj americká vláda musí předložit komplexní plán na dalších deset let.

Lidé, kteří žijí na americkém kontinentu jižně od USA, se netají tím, že by se rádi přestěhovali do země, kde získají práci a budou moci žít ve větším bezpečí. V době, kdy se americká politická reprezentace hádá o to, zda se mají vydat miliardy dolarů na stavbu zdi na hranici s Mexikem, Gallupův ústav pro výzkum veřejného mínění zjistil, že tento sen si migrací do Spojených států chce splnit 42 milionů lidí z Latinské Ameriky. V následujících 12 měsících o tom vážně uvažuje pět milionů z nich.

„Spíše než hledat řešení pro několik tisíc potenciálních uprchlíků na hranici, bychom si měli odpovědět na větší a obtížnější otázku. Co s 42 miliony lidí, kteří by chtěli přijít? Co říci milionům lidí, kteří chtějí vstoupit do Spojených států legálně nebo i nelegálně?“ klade řečnickou otázku Clifton.

Americká vláda by podle něj měla nabídnout dlouhodobější řešení uprchlické problematiky. Měla by představit plán, jaké lidi chce do země přijímat a co od nich očekává. Kromě toho, že dlouhodobá vize zajímá Američany, je důležitá i pro ty, kteří do největší ekonomiky světa chtějí přijít.