Nepřehlédněte

 Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier

Barnier: V dohodě o brexitu došlo k posunu, hotovo ale ještě není

podcast Euro

Poslouchejte Euro!

Ilustrační foto

Čechům se daří. S příjmem snadno vystačí nejvíce lidí za šestnáct let

Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

KRNAP mění ředitele, potíže ale zůstávají – velká výstavba a miliony turistů

Ondřej Stratilík 23. prosince 2017, 06:24  -  Ondřej Stratilík
23. prosince 2017, 06:24

V květnu roku 2013, kdy Krkonošský národní park (KRNAP) slavil padesát let od založení, jsem se sešel s Miroslavem Klapkou. Ve svém nevelkém trutnovském bytě mi první ředitel národního parku popisoval, jak v 60. letech oblast vznikala.

Velmi rychle jsme se dostali i k jeho „hříchům“. Tak Klapka mluvil o betonovém monstru jménem Labská bouda a vysokém hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou. Obě stavby se v nejcennějších lokalitách Krkonoš začaly rodit během Klakpovy éry. Přestože on i další ochranáři prý protestovali a s obřími projekty nesouhlasili, jejich slova nebrali komunističtí plánovači vážně.

Dnes už takhle masivní zásahy národnímu parku nehrozí. Ovšem ani právě odcházející Jan Hřebačka neopouští ředitelskou kancelář s čistým štítem. Jde především o divokou apartmánovou výstavbu na Horních Mísečkách. „Když mně někdo bude vyčítat, že se na Horních Mísečkách pokračuje s výstavbou, tak je třeba podívat se na celý právní stav věci a jít na začátek – když začala první etapa výstavby, neměl jsem na správě žádný vliv,“ brání se padesátiletý manažer pár dnů před svým odchodem. Od ledna 2018 ho nahradí bývalý poslanec ČSSD Robin Böhnisch.


Čtěte: Ředitelem KRNAP bude od roku 2018 exposlanec ČSSD Böhnisch


První domy se 109 apartmány se na Mísečkách začaly stavět v roce 2005. O tři léta později usedl Hřebačka do křesla ředitele Správy Krkonošského národního parku a jednou z jeho priorit bylo rozběhlou výstavbu ovlivnit. Rychle ale pochopil, že moc nezmůže. Právní stanoviska už byla v běhu. „Ale nyní své předchůdce chápu, že nedokázali dohlédnout konce toho problému, který tam dneska je,“ nechce Hřebačka nikoho kritizovat.

Ochranářům se pouze podařilo snížit zamýšlený počet domů – v rámci druhé a třetí vlny výstavby jich na Horních Mísečkách místo čtrnácti postaví šest. A kromě Míseček dnes probíhá rozsáhlé budování i v Peci pod Sněžkou.

Apartmánová výstavba má mnoho kritiků. Třeba krajinný ekolog a znalec krkonošské architektury Pavel Klimeš tvrdí, že takové domy horám vůbec neprospívají. „Na zastupitelstva je tu obrovský tlak developerů. Stavějí se nové byty, ale nejsou pro místní. Jsou příliš drahé,“ řekl Klimeš v rozhovoru pro týdeník Euro už dřív.


Přečtěte si rozhovor s odcházejícím šéfem KRNAPu Janem Hřebačkou: Kde jsou mantinely turismu v Krkonoších?


Zkrátka krkonošské pozemky se svou jedinečnou přírodou budou vždycky velkým lákadlem. Své o tom ví i Jan Hřebačka. V roce 2005, už jako zaměstnanec Správy KRNAP, si zaspekuloval s půdou. Od pozemkového fondu ve zvláštním režimu výhodně získal lukrativní pozemky o celkové velikosti 4,5 hektaru ve Špindlerově Mlýně a na Černé hoře. Stát potom podivné převody zažaloval a půdu získal zpátky. Padesátiletý Jan Hřebačka dnes o třináct let starém příběhu mluví jako o „mladické nerozvážnosti“.

Jeden z největších problémů

Velkým tématem v národním parku je i rozšiřování a modernizace lyžařských areálů. Impulz přišel na podzim roku 2012, kdy se Český svaz tělesné výchovy rozhoupal k odvážnému kroku – střediska ve chovy Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou na dvacet let pronajal soukromníkům. „Když jsme zpracovávali plán péče, bylo nám jasné, že sjezdové areály budou jeden z největších problémů,“ přitakává Jan Hřebačka.

Delší dobu se diskutuje o propojení středisek v Peci pod Sněžkou a Janských Lázních na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně se zase chystají provázat Medvědín se Svatým Petrem přes Labskou přehradu. Tam se mluví o stavbě dvou nových lanovek a čtyř sjezdovek. Takové rozšiřování zimních středisek neznamená jen zvýšenou dopravu a neustálé betonování, ale také kácení rozsáhlých ploch pro nové sjezdovky a lanovky.

Krkonošský národní park (KRNAP)
Založení: 17. května 1963 (jako první český národní park)

Rozloha: 54 969 hektarů (včetně ochranného pásma)

I. zóna: 6984 hektarů

II. zóna: 9836 hektarů

III. zóna: 36 327 hektarů

Ochranné pásmo: 18 642 hektarů

Kraje: Královéhradecký (65 % plochy parku), Liberecký (35 %)

Ředitel:

Jan Hřebačka (1. března 2008 až 31. prosince 2017)

Robin Böhnisch (od 1. 1. 2018)

S tím, jak jsou zimy stále teplejší a sušší, je dnes navíc nutností použití sněžných děl. A řada areálů při výrobě technického sněhu odsává nedostatkovou vodu z poloprázdných koryt potoků a řek. Aktuálně je proto velkým tématem hledání míst, kde by mohly vzniknout akumulační nádrže. Jedna už získala povolení v Harrachově.

I lyžování navyšuje návštěvnost Krkonoš. Do oblasti každoročně zavítá šest milionů turistů. Aby všichni nemířili na stejná místa a neucpávali páteřní trasy na Sněžku či k pramenům Labe, hledá teď Správa Krkonošského národního parku možnosti, jak návštěvníky zavést i do jiných a méně známých lokalit a turistický ruch rozmělnit.

„Nemáme zákon, kterým bychom mohli omezit vstup lidí do přírody. Máme jiné nástroje – třeba propagaci méně známých míst,“ popisuje Hřebačka.

V Krkonoších plánují rozjet službu, která je v zahraničních národních parcích vcelku normální. Aby lidé neničili nejcennější partie, mohou do nich jen po skupinách s průvodci. A přestože KRNAP je zdaleka nejnavštěvovanějším českým národním parkem, sami ochranáři zatím o krizovém stavu nemluví.

Labskou už nikdo bourat nechce

Kvůli jaké nabídce Hřebačka v lednu po necelých deseti letech končí v čele Krkonošského národního parku, nechce říct.

Ministr Richard Brabec (ANO) se už nechal slyšet, že velké změny ve fungování národního parku s novým ředitelem nečeká. Byl by prý rád, kdyby oblast pokračovala v nastaveném směru a projektech, jako je například výsadba listnáčů do smrkových monokultur.

A jaká budoucnost čeká Labskou boudu? S demolicí už se dávno nepočítá. Po letech diskusí a chátrání přišli v roce 2012 noví provozovatelé a betonovému hotelu dali nový smysl. Za oživení nevzhledného místa je chválí i samotní ochranáři.

Přečtěte si také:

Krakonošovi novodobí lyžníci: na českých horách se točí miliardySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Státní svátky 2019 - na kolik volných dnů se můžeme těšit?
V sobotu bude státní svátek, obchody zůstanou otevřené
Zvedl vám dodavatel zálohy za elektřinu? Braňte se, pokud nejsou férové
Nemusíte si náhodou do konce roku vyměnit řidičák?
6 tipů, jak vybrat stavební spoření pro děti a bez poplatků
Auta
Test Kia Ceed a Ceed SW 1.0 T-GDI: V jednoduchosti je krása
Autem roku v ČR se pro rok 2019 stane Kia, Ford, BMW, Peugeot nebo Subaru
Galerie: Veletrh EICMA přinesl druhou vlnu motocyklových novinek pro rok 2019
TÜV Report 2019: Porsche 911 vládne všem kategoriím. Naopak Dacia propadla
F-Type vyrazil mimo silnice. Speciál pro rally vznikl jako oslava 70. výročí sportovních Jaguarů
Technologie
Novinka ve vypalování. Po letech přichází 128GB čtyřvrstvé zapisovací disky BDXL
Pět nejlevnějších tabletů, které můžete koupit na Vánoce
The Walking Dead: 15 zajímavostí o Rickově poslední epizodě
Český rozhlas chystá hybridní vysílání HbbTV, ke zvuku přidá obraz
Neomezený Email Profi i s novou doménou. Už nemusíte mít @seznam.cz
Hry pro příležitostné hráče