Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

KRNAP mění ředitele, potíže ale zůstávají – velká výstavba a miliony turistů

Ondřej Stratilík 23. prosince 2017, 06:24  -  Ondřej Stratilík
23. prosince 2017, 06:24

V květnu roku 2013, kdy Krkonošský národní park (KRNAP) slavil padesát let od založení, jsem se sešel s Miroslavem Klapkou. Ve svém nevelkém trutnovském bytě mi první ředitel národního parku popisoval, jak v 60. letech oblast vznikala.

Velmi rychle jsme se dostali i k jeho „hříchům“. Tak Klapka mluvil o betonovém monstru jménem Labská bouda a vysokém hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou. Obě stavby se v nejcennějších lokalitách Krkonoš začaly rodit během Klakpovy éry. Přestože on i další ochranáři prý protestovali a s obřími projekty nesouhlasili, jejich slova nebrali komunističtí plánovači vážně.

Dnes už takhle masivní zásahy národnímu parku nehrozí. Ovšem ani právě odcházející Jan Hřebačka neopouští ředitelskou kancelář s čistým štítem. Jde především o divokou apartmánovou výstavbu na Horních Mísečkách. „Když mně někdo bude vyčítat, že se na Horních Mísečkách pokračuje s výstavbou, tak je třeba podívat se na celý právní stav věci a jít na začátek – když začala první etapa výstavby, neměl jsem na správě žádný vliv,“ brání se padesátiletý manažer pár dnů před svým odchodem. Od ledna 2018 ho nahradí bývalý poslanec ČSSD Robin Böhnisch.


Čtěte: Ředitelem KRNAP bude od roku 2018 exposlanec ČSSD Böhnisch


První domy se 109 apartmány se na Mísečkách začaly stavět v roce 2005. O tři léta později usedl Hřebačka do křesla ředitele Správy Krkonošského národního parku a jednou z jeho priorit bylo rozběhlou výstavbu ovlivnit. Rychle ale pochopil, že moc nezmůže. Právní stanoviska už byla v běhu. „Ale nyní své předchůdce chápu, že nedokázali dohlédnout konce toho problému, který tam dneska je,“ nechce Hřebačka nikoho kritizovat.

Ochranářům se pouze podařilo snížit zamýšlený počet domů – v rámci druhé a třetí vlny výstavby jich na Horních Mísečkách místo čtrnácti postaví šest. A kromě Míseček dnes probíhá rozsáhlé budování i v Peci pod Sněžkou.

Apartmánová výstavba má mnoho kritiků. Třeba krajinný ekolog a znalec krkonošské architektury Pavel Klimeš tvrdí, že takové domy horám vůbec neprospívají. „Na zastupitelstva je tu obrovský tlak developerů. Stavějí se nové byty, ale nejsou pro místní. Jsou příliš drahé,“ řekl Klimeš v rozhovoru pro týdeník Euro už dřív.


Přečtěte si rozhovor s odcházejícím šéfem KRNAPu Janem Hřebačkou: Kde jsou mantinely turismu v Krkonoších?


Zkrátka krkonošské pozemky se svou jedinečnou přírodou budou vždycky velkým lákadlem. Své o tom ví i Jan Hřebačka. V roce 2005, už jako zaměstnanec Správy KRNAP, si zaspekuloval s půdou. Od pozemkového fondu ve zvláštním režimu výhodně získal lukrativní pozemky o celkové velikosti 4,5 hektaru ve Špindlerově Mlýně a na Černé hoře. Stát potom podivné převody zažaloval a půdu získal zpátky. Padesátiletý Jan Hřebačka dnes o třináct let starém příběhu mluví jako o „mladické nerozvážnosti“.

Jeden z největších problémů

Velkým tématem v národním parku je i rozšiřování a modernizace lyžařských areálů. Impulz přišel na podzim roku 2012, kdy se Český svaz tělesné výchovy rozhoupal k odvážnému kroku – střediska ve chovy Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou na dvacet let pronajal soukromníkům. „Když jsme zpracovávali plán péče, bylo nám jasné, že sjezdové areály budou jeden z největších problémů,“ přitakává Jan Hřebačka.

Delší dobu se diskutuje o propojení středisek v Peci pod Sněžkou a Janských Lázních na Černé hoře, ve Špindlerově Mlýně se zase chystají provázat Medvědín se Svatým Petrem přes Labskou přehradu. Tam se mluví o stavbě dvou nových lanovek a čtyř sjezdovek. Takové rozšiřování zimních středisek neznamená jen zvýšenou dopravu a neustálé betonování, ale také kácení rozsáhlých ploch pro nové sjezdovky a lanovky.

Krkonošský národní park (KRNAP)
Založení: 17. května 1963 (jako první český národní park)

Rozloha: 54 969 hektarů (včetně ochranného pásma)

I. zóna: 6984 hektarů

II. zóna: 9836 hektarů

III. zóna: 36 327 hektarů

Ochranné pásmo: 18 642 hektarů

Kraje: Královéhradecký (65 % plochy parku), Liberecký (35 %)

Ředitel:

Jan Hřebačka (1. března 2008 až 31. prosince 2017)

Robin Böhnisch (od 1. 1. 2018)

S tím, jak jsou zimy stále teplejší a sušší, je dnes navíc nutností použití sněžných děl. A řada areálů při výrobě technického sněhu odsává nedostatkovou vodu z poloprázdných koryt potoků a řek. Aktuálně je proto velkým tématem hledání míst, kde by mohly vzniknout akumulační nádrže. Jedna už získala povolení v Harrachově.

I lyžování navyšuje návštěvnost Krkonoš. Do oblasti každoročně zavítá šest milionů turistů. Aby všichni nemířili na stejná místa a neucpávali páteřní trasy na Sněžku či k pramenům Labe, hledá teď Správa Krkonošského národního parku možnosti, jak návštěvníky zavést i do jiných a méně známých lokalit a turistický ruch rozmělnit.

„Nemáme zákon, kterým bychom mohli omezit vstup lidí do přírody. Máme jiné nástroje – třeba propagaci méně známých míst,“ popisuje Hřebačka.

V Krkonoších plánují rozjet službu, která je v zahraničních národních parcích vcelku normální. Aby lidé neničili nejcennější partie, mohou do nich jen po skupinách s průvodci. A přestože KRNAP je zdaleka nejnavštěvovanějším českým národním parkem, sami ochranáři zatím o krizovém stavu nemluví.

Labskou už nikdo bourat nechce

Kvůli jaké nabídce Hřebačka v lednu po necelých deseti letech končí v čele Krkonošského národního parku, nechce říct.

Ministr Richard Brabec (ANO) se už nechal slyšet, že velké změny ve fungování národního parku s novým ředitelem nečeká. Byl by prý rád, kdyby oblast pokračovala v nastaveném směru a projektech, jako je například výsadba listnáčů do smrkových monokultur.

A jaká budoucnost čeká Labskou boudu? S demolicí už se dávno nepočítá. Po letech diskusí a chátrání přišli v roce 2012 noví provozovatelé a betonovému hotelu dali nový smysl. Za oživení nevzhledného místa je chválí i samotní ochranáři.

Přečtěte si také:

Krakonošovi novodobí lyžníci: na českých horách se točí miliardySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně…
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s manuálem
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Technologie
Jak Elon zachránil současně Teslu i SpaceX (video s CZ titulky)
Unreal Engine 4 dostává podporu pro ray tracingové efekty a vykreslování ve hrách
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Hry pro příležitostné hráče