Pomsta, závist, špatný vtip: Američané volají speciální jednotky i k sousedským sporům - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pomsta, závist, špatný vtip: Američané volají speciální jednotky i k sousedským sporům

,
Pomsta, závist, špatný vtip: Američané volají speciální jednotky i k sousedským sporům
Zdroj: EPA-EFE/ Profimedia

Spojenými státy se šíří nebezpečný fenomén. Na nepohodlného souseda nebo celebritu sociálních sítí lidé ze závisti, pomsty či jiného důvodu volají zásahovou jednotku policie. V Seattlu zřídili speciální službu, jak se takzvanému swattingu bránit.

V Americe se lidé čím dál více obávají takzvaného swattingu. Tedy toho, že na ně někdo zavolá speciální policejní jednotku SWAT (z angl. Special Weapons and Tactics).

Jednotky jsou určeny pro nasazení proti ozbrojeným pachatelům nebo teroristům. Často ale dochází k jejich zneužití a může jít o život, pokud člověk zareaguje na výzvu ozbrojených policistů s útočnými puškami nepřiměřeně nebo nečekaně. Město Seattle nyní zavedlo službu, jež má před swattingem obyvatele ochránit.

Ke zneužití policistů dochází v USA téměř každý týden. Z velké části je tento „žert“ používán v komunitě hráčů počítačových her na internetu, kteří se chtějí pomstít úspěšnějšímu protivníkovi.

Aby speciální jednotky vyjely, musí volající nahlásit závažné ohrožení života – podezření na bombový útok, vraždu nebo zadržení rukojmí. Může jít také o podezření, že vytipovaná osoba může být ozbrojena a má vražedné nebo sebevražedné úmysly. Letos v březnu byl odsouzen za swatting na dvacet let vězení muž, který v roce 2017 přivolal jednotku, při jejímž zásahu byl zastřelen nevinný člověk.

V jednotlivých státech USA hrozí za swatting pokuta v různé výši, případně i trest odnětí svobody. V Kalifornii je pokuta stanovena na 10 tisíc dolarů (232 tisíc korun).

Rostoucí množství nebezpečné „zábavy“ se v Seattlu rozhodli omezit. Od loňského října místní policejní oddělení zřídilo speciální registr, který eviduje lidi obávající se, že by se mohli stát obětí swattingu. Ke svým údajům mohou připojit poznámku například o dětech, které trpí autismem, nebo o zvířatech, jež se v domě nacházejí. Pokud je k domu přivolána policejní jednotka, postupuje s větší opatrností a s vědomím, že by mohlo jít o „falešný poplach“.

Během tří měsíců bylo hotovo

Iniciátor opatření Sean Whitcomb vysvětlil, že se registr podařilo spustit během tří měsíců. Informace se zobrazují v programu firmy Rave Mobile Safety, který spojuje volající na policejní linku s profilem zadané adresy. Služba v Seattlu podle něj vznikla i proto, že ve městě sídlí technologické firmy Microsoft nebo Amazon a řada lidí streamuje hry přes YouTube, Mixer nebo Twitch. Sám policista Whitcomb je vášnivým hráčem her, proto o swattingu ví své.

„Swatting je opravdu děsivý. Můžete zrovna v klidu doma jíst s rodinou, když přijede tým SWAT, křičí a má na vás namířené zbraně,“ řekl jeden z hráčů, který se cítil být touto novou formou obtěžování ohrožen.

Obrana proti swattingu je pro policii poměrně jednoduchá, tvrdí Whitcomb. Je to snazší, než aby policie chránila potenciální oběti swattingu 24 hodin denně, po čemž většinou lidé ani netouží. Whitcomb je přesvědčen, že by se podobné registry mohly rozšířit po celém území Spojených států.

Většina policejních útvarů v Americe ale tento problém nepovažuje za svou prioritu. Také politici netlačí na změnu, protože nové trendy kriminality spojené s technologiemi nesledují, tvrdí odborníci. Proto se může stát, že se budou množit incidenty postřelených nebo zastřelených nevinných lidí s tím, jak se zintenzivňuje vlna nenávisti šířená na internetu.

Dále čtěte:

Vědci po střelbách v USA: Spojitost mezi videohrami a pácháním násilí se zbraní neexistuje

Americký kolorit: šílení střelci zvedají zájem o zbraně

V Americe roste po útocích poptávka po zbraních.