100 tisíc Francouzů v ulicích: demonstrují proti plánu vlády zdražit pohonné hmoty - Euro.cz

Přihlášení

100 tisíc Francouzů v ulicích: demonstrují proti plánu vlády zdražit pohonné hmoty

, red, čtk,
100 tisíc Francouzů v ulicích: demonstrují proti plánu vlády zdražit pohonné hmoty
Zdroj: Profimedia.cz

Hořící barikády a salvy granátů se slzným plynem přinesla dnes na pařížskou třídu Champs-Elysées druhá mobilizace takzvaného hnutí žlutých vest. Jeho členové často v neonově žlutých reflexních vestách už týden po celé Francii protestují zejména proti vládnímu plánu zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Oproti minulé sobotě však podle posledních čísel francouzského ministerstva vnitra počet účastníků protestů výrazně klesl.

Přes 106 tisíc účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra dnes v 17 hodin na demonstracích „žlutých vest“, jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Policisté po celé Francii vzali do vazby 130 lidí a v Paříži, kde byly události nejbouřlivější, utrpělo zranění 20 osob včetně čtyř příslušníků pořádkových sil. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru odsoudil násilí ze strany demonstrantů.

Podle ministerstva vnitra dnes uspořádaly „žluté vesty“ více než 1600 akcí. Největší protest se konal na pařížské třídě Champs-Elysées, kde bylo v průběhu dne na 8000 lidí. Manifestace zde však nebyla povolena a při střetech policie s účastníky bylo podle televize BFMTV zraněno dvacet lidí, přičemž jeden demonstrant utrpěl těžké zranění ruky. Na místě už údajně zůstává jen 400 účastníků protestu.

Prezident Macron večer v prohlášení na twitteru poděkoval policii za odvahu a profesionalitu a odsoudil projevy násilí. „Hanba těm, kdo je (policisty) napadali. Hanba těm, kteří napadali další občany a novináře. Hanba těm, kdo se snažili zastrašovat volené zástupce. V Republice není místo pro takovéto násilí,“ napsal.

Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že v celé Francii bylo dnes zadrženo 130 účastníků protestů, z toho 42 v Paříži. „Právo demonstrovat patří mezi základní práva. Právo narušovat, překážet a ničit bude systematicky trestáno,“ řekl Castaner na tiskové konferenci. Akcí žlutých vest se podle ministerstva vnitra v podvečer účastnilo 106.301 lidí.

Deník Le Monde nicméně uvádí, že číslo ministerstva vnitra nelze brát jako zcela exaktní, protože „u hnutí tohoto druhu je těžké stanovovat účast“. Aktuální údaje však svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů „žlutých vest“ 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných.

Protesty ve Francii si dosud vyžádaly 750 zraněných a dvě oběti

17. listopadu – Na 283.000 lidí protestovalo na různých místech celé Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot od ledna příštího roku. Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá vůdce a ani se nehlásí k žádné politické straně, blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, došlo k několika vážným dopravním nehodám.

– V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou žena, do které najela řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Celkem bylo zraněno 227 lidí, z toho sedm vážně.

– Podobné protesty vypukly i v Belgii.

18. listopadu – Blokády silnic pokračovaly na 150 místech, do ulice vyšlo asi 40.000 demonstrantů. Podle nové bilance si protesty vyžádaly nejméně 409 zraněných, z toho 14 těžce.

– Premiér Édouard Philippe řekl, že vzkaz demonstrantů slyšel, ale vláda na plánovaném zvýšení daní na pohonné hmoty trvá.

19. listopadu – Protesty pokračovaly, podle tisku byly hlavně reakcí na výroky premiéra Phillipea. Do ulic vyšlo 27.000 lidí.

20. listopadu – Protesty si vyžádaly druhou oběť. Zemřel motorkář, který v pondělí 19. listopadu na východě země utrpěl vážná zranění během silničních blokád. Srazila jej dodávka, která se otáčela.

– Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a jejich účastníci jsou stále radikálnější. Počet zraněných dosáhl 528.

– K protestům se poprvé vyjádřil prezident Emmanuel Macron, proti kterému míří hněv velké části účastníků protestů. Macron, který byl na návštěvě Belgie, vyzval k dialogu. Zdůraznil, že vláda se tímto krokem snaží přimět Francouze, aby upustili od používání fosilních paliv. Vláda již před zahájením protestů oznámila, že zdvojnásobí až na 4000 eur (104 tisíc korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější.

22. listopadu – Francie vyslala kvůli nepokojům policejní posily na ostrov Réunion, kde se v uplynulých dnech na některých místech rabovaly obchody a protestující se střetli s policií.

23. listopadu – Podle šéfa Francouzské federace maloobchodu (FCD) Jacquesa Creyssela se kvůli protestům žlutých vest snížily denní tržby o 35 procent. Počet zákazníků obchodních center klesl o 47 procent.

24. listopadu – Protestů v Paříži, kde policie použila slzný plyn a vodní děla, se zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 23 tisíc. V Paříži se demonstranti původně shromáždili na místě vyhrazeném pro demonstraci u Eiffelovy věže, poté se přesunuli také na Champs-Elysées, kde úřady demonstraci zakázaly.

– Ministr vnitra Christophe Castaner z vyprovokování střetů obvinil „ultrapravicové buřiče“, kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení. Marine Le Penová se v pátek 23. listopadu pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat po Champs-Elysées. Nyní se podle agentury AFP ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

– Podle poslední bilance bylo zraněno přes 750 lidí, z toho 136 policistů.