Nejvýkonnější počítač východní Evropy je v Sofii. Dodali ho tam Češi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nejvýkonnější počítač východní Evropy je v Sofii. Dodali ho tam Češi

,
Nejvýkonnější počítač východní Evropy je v Sofii. Dodali ho tam Češi
Zdroj: Atos
  • Český tým mezinárodní IT společnosti Atos instaloval v bulharském technologickém parku nový superpočítač

  • Stroj je postaven na hybridní architektuře BullSequana XH2000 a dosahuje výkonu 6 petaFLOPS

  • Spuštění nového superpočítače je shodou okolností na spadnutí rovněž v České republice

Nový superpočítačový systém EuroHPC v bulharské Sofii má českou stopu. Dodávku a instalaci v technologickém ústavu Sofia Tech Park totiž zajišťoval český tým mezinárodní IT společnosti Atos. 

„Superpočítač umožní bulharským vědcům dosáhnout špičkového výkonu 6 petaFLOPS, což znamená, že bude možné zpracovávat extrémně velké objemy dat v reálném čase a rychle získávat výsledky,“ vysvětluje vedoucí oddělení HPC & Big Data v Atosu Jaroslav Vojtěch (na titulním snímku). Stroj podle něj bude jedním z pěti superpočítačů o výkonu v řádu petaFLOPS určených ke zvýšení evropských výpočetních kapacit.

Superpočítač využívá procesory chlazené horkou vodou. Velikost operační paměti dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Celý komplex váží přes 30 tun a jeho výpočetní výkon je v Bulharsku i celé jihovýchodní Evropě ojedinělý, uvádí firma.

Předseda dozorčí rady Sofia Tech Park oceňuje, že dodávka a instalace proběhla rychleji, než se plánovalo. Nový superpočítač bude sloužit v mnoha oblastech včetně bioinformatiky, farmacie, molekulární dynamiky a mechaniky, kvantové chemie a biochemie, umělé inteligence, personalizované medicíny, bioinženýrství, meteorologie a boje proti změně klimatu. Celkové náklady se vyšplhaly na 11,5 milionu eur (v přepočtu přibližně 300 milionů korun).

Na vesmírných experimentech na ISS se bude poprvé podílet česká firma. SAB Aerospace připravuje projekty jako z filmu

Atos má v Česku čtyři pobočky a zhruba 300 zaměstnanců. Celosvětově však zaměstnává více než 100 tisíc lidí a dosahuje ročního obratu přes 11 miliard eur (284 mld. Kč). V celosvětovém žebříčku 500 superpočítačů má aktuálně 31 zástupců s kombinovaným výkonem 251 petaFLOPS.

Nový nejvýkonnější superpočítač bude mít brzy i Česká republika. V národním superpočítačovém centru při technické univerzitě v Ostravě vrcholí přípravy k spuštění „Karolíny“, která se s teoretickým výkonem 15,2 petaFLOPS zařadí do první padesátky nejvýkonnějších superpočítačů světa a do první dvacítky v Evropě. „Pilotní spuštění předpokládáme v červnu,“ uvedla pro Euro.cz mluvčí centra Zuzana Červenková.

Stejně jako bulharský systém bude Karolína patřit do soustavy EuroHPC.