ÚOHS rozhoduje nestranně, řekl Rafaj na jednání s Babišem a Hamáčkem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ÚOHS rozhoduje nestranně, řekl Rafaj na jednání s Babišem a Hamáčkem

, čtk,
ÚOHS rozhoduje nestranně, řekl Rafaj na jednání s Babišem a Hamáčkem
Zdroj: ČTK

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj dnes na úřadu vlády premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) k tendru na mýtné řekl, že jeho úřad rozhoduje nestranně a nezávisle. Na dalším termínu jednání se s představiteli vlády nedomluvili, uvedl Rafaj. Podle Babiše vláda musí počkat, jak se vyvine policejní vyšetřování.

Schůzky Rafaje s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, o které se zajímá policie, neměly podle šéfa ÚOHS vliv na rozhodování jeho úřadu v otázce tendru na mýtné. „Nebyla žádná otočka. Takováto rozhodnutí, kde rušíme (rozhodnutí) prvního stupně, je jedna čtvrtina, třetina,“ konstatoval Rafaj.

Rafaj neřekl, zda cítil od Babiše a Hamáčka podporu. „To nejsem schopen říci. Diskutovali jsme o nezávislém rozhodování a je to na jejich úvaze,“ uvedl.

Věříte, že ÚOHS rozhoduje nestranně?

„Tvrdí, že úřad vždy posupuje nezávisle. Nemáme žádné jiné informace, musíme počkat, až policie věc vyšetří,“ komentoval Babiš schůzku. Otázku, zda má Rafaj jeho podporu, označil premiér za nemístnou vzhledem k tomu, že do čela úřadu Rafaje za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL instalovali sociální demokraté za pomoci lidovců. „Naše hnutí tu volbu nepodporovalo,“ konstatoval.

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Rafaj odmítl, že by schůzky měly vliv na činnost úřadu. „To můžete odvodit i z mých minulých rozhovorů, kde jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který vše svede bokem mimo úřad. A na úřad se nic nedostane, to platí,“ uvedl. Schůzky nepovažuje ani za nestandardní. „Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,“ řekl.


Přečtěte si komentář: Rafajova hroší kůže

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj


Rafaj při příchodu na jednání s premiérem potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

Dále čtěte:

Komentář: Průšvih na druhou – ten, u kterého Andrej nebyl

Ministr Ťok obvinil Kapsch ze lži a trestného činu

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

Faltýnkova devítka. Proti druhému muži ANO se může obrátit jeho největší zbraň

Ohodnoťte tento článek
Diskuze