Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump a Kim Čong-un
Autor: čtk

Trump v Hanoji Kima otevřeně vyzval, aby odevzdal USA jaderné zbraně

30. března, 11:13 - čtk
 Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump a Kim Čong-un
Autor: čtk
30. března, 11:13

Americký prezident Donald Trump během únorového summitu s Kim Čong-unem v Hanoji předal severokorejskému lídrovi kus papíru, na němž ho otevřeně vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo.

Trump Kimovi americké požadavky sepsané v angličtině i korejštině předal 28. února v hanojském hotelu Metropole, řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj. Jejich schůzka skončila předčasně a bez výsledků. A zatímco ani jedna ze stran později pořádně nevysvětlila, co vedlo ke krachu jednání, nynější dokument by do věci mohl vnést jasno, poznamenala agentura Reuters.

O jeho existenci se poprvé zmiňoval poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton v rozhovorech, které poskytl médiím dva dny po hanojském summitu. Neprozradil však zásadní požadavek Washingtonu, aby Severní Korea své jaderné zbraně a štěpný materiál předala přímo Spojeným státům.

O tomto způsobu jaderného odzbrojení Severní Koreje mluvil Bolton už v roce 2004 a k této myšlence se vrátil loni, když ho Trump jmenoval poradcem pro otázky národní bezpečnosti. Trump se v minulosti od tohoto přístupu, zvaného „libyjský model“, distancoval a řekl, že Spojené státy k němu přistoupí jen tehdy, pokud se jim nepodaří dospět s Pchjongjangem k dohodě.


Za co utrácí Kim? Armáda, stadion pro 150 tisíc lidí i gigantický opuštěný hotel