zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Studium MBA přináší unikátní znalosti i šanci na vyšší plat

Vzdělání je v dnešní době jedním ze stavebních kamenů úspěšného a plnohodnotného života.…

Pořiďte si levně produkty Apple

Značka Apple je pro výjimečné, iPhony mají styl, iMACy dokonalou grafiku, vše se…

  Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Autor: čtk

Summit v Singapuru: KLDR slíbila jaderné odzbrojení, USA bezpečnostní záruky

12. června 2018, 16:55 - čtk
  Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un
Autor: čtk
12. června 2018, 16:55

Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Na dnešním historickém summitu se na tom ve společném závěrečném prohlášení shodli severokorejský vůdce Kim Čong-une a americký prezident Donald Trump.

Trumpovu schůzku s Kimem řada zahraničních představitelů ocenila. Čínské ministerstvo zahraničí přitom navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR, podle Trumpa je na to ale ještě brzy. V odblokování odvetných opatření a v rozvinutí normální hospodářské spolupráce doufá také Rusko, které chce být jadernému odzbrojení nápomocné. Japonský premiér Šinzó Abe prohlášení ze summitu označil za první krok k denuklerizaci Korejského poloostrova. Český premiér Andrej Babiš věří, že stanovené cíle se podaří naplnit a že se odstraní riziko války v regionu.

„Rozhodli jsme se opustit minulost. Svět uvidí velkou změnu,“ zdůraznil po podpisu závěrečného prohlášení Kim Čong-un.

Trump na tiskové konferenci ocenil Kima za jeho odvahu vykročit k jadernému odzbrojení. Severokorejského představitele pak označil za talentovaného člověka, který má jedinečnou příležitost zapsat se do historie jako ten, kdo zajistil KLDR bezpečnost a prosperitu.


Běh na dlouhou trať: denuklearizace KLDR by trvala až 15 let


Trump si setkání s Kimem pochvaloval jako upřímné a velmi produktivní, neboť se podařilo dosáhnout více, než v co doufal. Před summitem Trump za cíl označoval jaderné odzbrojení. K tomu se sice KLDR zavázala, ale podle analytiků jen velmi vágně a bez konkrétního harmonogramu.

„Pokud je toto výsledek… tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního,“ napsal na twitteru analytik Robert Kelly.

Babiš doufá, že summit odstraní riziko války
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Trump je obchodník a snaží se řešit problémy. „Samozřejmě, pokud to dopadne a ten nedemokratický režim se vzdá jaderných zbraní, tak to bude velký úspěch. Na druhé straně samozřejmě americká média ho kritizují za to, že si s tím člověkem, reprezentantem toho nedemokratického režimu, vůbec sedl za stůl,“ řekl český premiér.

„Já myslím, že je to pozitivní, a doufejme, že se to dotáhne do konce a v tom regionu tenhle historický problém a to latentní nebezpečí války skončí. Škoda, že jsme v minulosti neřešili takto i některé jiné diktátory a nesnažili jsme se režimy změnit vyjednáváním než intervencemi,“ uvedl.

Trump však závěr summitu obhajuje a zdůrazňuje, že do prokazatelného započetí likvidace nukleárního arzenálu nemůže KLDR počítat s uvolněním sankčního režimu. O konkrétních krocích, pokud by Pchjongjang svým závazkům nedostál, ale hovořit nechtěl.

České ministerstvo zahraničí výsledky summitu vítá

Trump podle svých slov s Kimem hovořil také o stavu lidských práv v Severní Koreji, zmínka o tom však v závěrečném prohlášení není. Americký prezident přitom čelí kritice, že si s diktátorem, jehož režim v minulosti sám označoval za nejhorší, srdečně potřásl pravicí. Trump před novináři ale zdůraznil, že tématem jednání bylo jaderné odzbrojení. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo na twitteru uvedl, že s KLDR řeší Spojené státy i další témata, mimo jiné otázku lidských práv či osud Japonců unesených do KLDR.

Trump rovněž řekl, že chce v budoucnu navštívit Pchjongjang a že ve vhodnou dobu pozve Kim Čong-una do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR. Zmínil se i o americkém studentu Otto Warmbierovi, který loni po návratu ze severokorejského vězení zemřel. Jeho smrt podle Trumpa nebyla zbytečná, neboť vedla k summitu.

Výsledek jednání uvítaly Evropská unie, Británie a Francie. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové se potvrdilo, že trvalého míru na Korejském poloostrově lze dosáhnout jen pomocí diplomacie. Český premiér Andrej Babiš věří, že stanovené cíle se podaří naplnit a že se odstraní riziko války v regionu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že je připravena provádět kontroly jaderných zařízení KLDR.

Jihokorejský prezident Mun Če-in slíbil, že jeho země začne psát novou kapitolu míru a spolupráce s KLDR. Jižní Korea podle něj KLDR na nové cestě podpoří. V rozpacích je nicméně Soul z oznámení Donalda Trumpa o chystaném zrušení společných manévrů. Prezidentský úřad uvedl, že v této otázce bude žádat Trumpa o objasnění jeho záměrů.


Společné prohlášení Trumpa a Kima

Společné prohlášení prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a předsedy Komise pro státní záležitosti KLDR Kim Čong-una ze summitu v Singapuru

Prezident Spojených států Donald Trump a předseda Komise pro státní záležitosti KLDR Kim Čong-un uspořádali 12. června 2018 v Singapuru první, historický summit.

Prezident Trump a předseda Kim Čong-un si komplexně, důkladně a upřímně vyměnili názory na záležitosti týkající se vytváření nových vztahů mezi Spojenými státy a KLDR a budování trvalého a pevného mírového režimu na Korejském poloostrově. Prezident Trump se zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní záruky a předseda Kim Čong-un potvrdil svůj pevný a neochvějný závazek dokončit denuklearizaci Korejského poloostrova.

Přesvědčeni, že vytvoření nových vztahů mezi USA a KLDR přispěje k míru a prosperitě Korejského poloostrova a světa a uznávajíce, že budování vzájemné důvěry může podpořit denuklearizaci Korejského poloostrova, prezident Trump a předseda Kim Čong-un prohlašují následující:

1. Spojené státy a KLDR se zavazují k navázání nových vztahů mezi USA a KLDR v souladu s touhou lidu obou zemí po míru a prosperitě.

2. USA a KLDR spojí své úsilí při vybudování trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově.

3. Potvrzujíce Pchanmundžomskou deklaraci z 27. dubna 2018 se KLDR zavazuje pracovat v zájmu úplného jaderného odzbrojení Korejského poloostrova.

4. Spojené státy a KLDR se zavazují, že vyhledají a identifikují ostatky zajatých a pohřešovaných vojáků, včetně okamžité repatriace ostatků těch, kteří již byli identifikováni.

S potvrzením, že summit USA-KLDR - první v historii - byl událostí velkého významu při překonávání desetiletí napětí a nepřátelství mezi oběma zeměmi a pro otevření nové budoucnosti k plnému a rychlému provedení ustanovení tohoto společného prohlášení, se Spojené státy a KLDR zavazují k navazujícím jednáním, vedeným v co nejbližším možném termínu americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a příslušným vysoce postaveným úředníkem KLDR, o implementaci výsledků summitu USA-KLDR.

Prezident Spojených států Donald Trump a předseda Komise pro státní záležitosti KLDR Kim Čong-un se zavázali ke spolupráci na rozvoji nových vztahů USA-KLDR a k podpoře míru, prosperity a bezpečnosti na Korejském poloostrově a ve světě.

Donald J. Trump

prezident Spojených států

Kim Čong-un

předseda Komise pro státní záležitosti KLDR

12. června 2018

ostrov Sentosa

Singapur


Čtěte také:

Zničili jsme hlavní jaderné testovací centrum, oznámila KLDR

Denuklearizace KLDR není možná bez zrušení sankcí, tvrdí Lavrov

Ruští a čínští vojáci na území KLDR? Auvajs

Komentář: Jak Kim Čong-un všechny převezlČtěte také

Praha  Nemocnice Na Bulovce, ilustrační foto

Praha chce se státem směnit majetek za miliardy. Jde například o budovy nemocnice Na Bulovce

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a…

před 1 hodinou

 Ilustrace k eseji Proč je i dnes dobré umět se bránit

Esej: Proč je i dnes dobré umět se bránit

Také v aktuálně desáté nejbezpečnější zemi na světě, kterou Česko je, se šikanuje, mlátí,…

před 1 hodinou

 Zásobník plynu MND

Komentář: Šmejdi křičí, chyťte šmejda

Na ten telefonát lze jen těžko zapomenout. Podle hlasu volal mladý muž, místy se zajíkal…

před 1 hodinou

 Letiště Karlovy Vary

Přecpaná Ruzyně? Ztrátová regionální letiště cítí jednu z posledních šancí

Těch třiatřicet sytě červených zetorů na promrzlé a opuštěné ploše nejde přehlédnout.…

před 1 hodinou

 Národní bezpečnostní úřad

Nejdražší úřednice Lieblová se opět napojila na veřejné peníze

Poradkyně Zuzana Lieblová brala na obraně víc než náčelník generálního štábu. Nyní…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Fintech a proměna bankovního světa
Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?
Auta
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje…
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Ministr dopravy si maloval dálnice. Hezký obrázek, Vladimíre, ale teď zpátky k domácím úkolům
Hennessey potvrdil 1200 koní pro Corvette C8. Největším oříškem prý bude převodovka a ECU
BMW 320d bude standardně mild-hybrid. Stejný pohon dostanou i modely X3 a X4
Hry pro příležitostné hráče