Státníci si v Paříží připomněli výročí konce války. Bezpečnostní opatření narušily aktivistky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Státníci si v Paříží připomněli výročí konce války. Bezpečnostní opatření narušily aktivistky

, čtk,
Státníci si v Paříží připomněli výročí konce války. Bezpečnostní opatření narušily aktivistky
Zdroj: čtk

V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba osmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše uskutečnila vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. Na bezpečnost státníků dohlíželo na 10 tisíc policistů, nasazena byla i armáda. Přesto se do blízkosti kolony amerického prezidenta Donalda Trumpa podařilo proniknout třem aktivistkám hnutí Femen.

Macrona u Vítězného oblouku přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé. Prezident následně vzdal hold praporům a ceremonie pokračovala přehlídkou jednotek a sérií vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání francouzského armádního hudebního tělesa.

V následném projevu Macron varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, který označil za přímý protiklad vlastenectví. „Stopy této války nikdy nezmizely,“ řekl Macron. „Staří démoni se opět probouzejí,“ dodal. Podle Macrona musí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením. Prezident poté společně se zahraničními vůdci, kteří dění sledovali z tribuny, vzdal čest hrobu neznámého vojína. Zhruba 90minutovou pietu završila minuta ticha zakončená troubením vojenské polnice.

Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekonala. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát aktu „příliš vojenský“ ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany.

Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Původně se předpokládalo, že se v Paříži sejdou ke krátké schůzce, což se ale nakonec nestalo. Následně Putin potvrdil, že s Trumpem alespoň hovořil a konverzaci označil za dobrou. Summit obou vůdců by se měl uskutečnit na okraj schůzky G20 v Argentině na přelomu listopadu a prosince. S Putinem a Trumpem rovněž hovořil ve francouzské metropoli i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Do blízkosti Trumpovy kolony mířící po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku podařilo přes uzávěru proniknout třem aktivistkám hnutí Femen.

Podle agentury AP měla jedna z nich na obnažených prsou nápisy, které obsahovaly slova fake (podvrh, falešný) a peace (mír) a křičela „fake peace makers“ (falešní mírotvorci). Podle francouzského ministra vnitra Christopha Castanera bezpečnost průvodu ani Trumpa samého neohrozily, policie proti nim rychle zakročila. Trojice žen z Femenu s nápisem na prsou Welcome War Criminals (Vítejte váleční zločinci) protestovala již v sobotu u Vítězného oblouku, policie je ale obratem zadržela. Hnutí Femen podle agentury DPA na twitteru uvedlo, že jeho záměrem bylo odsoudit „pokrytectví“ vzpomínkových akcí.

Dále čtěte:

Macron se opřel do V4. Členské státy by si z EU neměly dělat obětního beránka, řekl

Trump versus CNN. Bílý dům sebral akreditaci zpravodaji Acostovi

Ilona Švihlíková: Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?

Trump kritizuje Macrona kvůli návrhu na evropskou armádu. Velmi urážlivé, tvrdí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze