Policii povede Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Policii povede Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie

, čtk,
Policii povede Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie
Zdroj: čtk

Novým policejním prezidentem bude Jan Švejdar, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řídil se doporučením výběrové komise, která volila mezi dosavadním ředitelem pardubické krajské policie Švejdarem a ředitelem ústecké krajské policie Jaromírem Knížetem. Za své hlavní priority označil nový šéf českých policistů boj proti drogové kriminalitě a zlepšení bezpečnosti na silnicích.

Švejdar nahradí Tomáše Tuhého, který se stal tento týden velvyslancem na Slovensku. Řízením policie je v mezidobí dočasně pověřen první náměstek Martin Vondrášek.

Výběrové komisi své koncepce představili oba kandidáti ve středu, o den později dostal doporučení komise Hamáček. Hlasování komise bylo podle ministra jednomyslné, neměl důvod její doporučení měnit. Výběr Švejdara označil za dobrou volbu pro českou policii i Českou republiku.

Hlavní úkoly: boj proti drogám a zlepšení situace na silnicích

Švejdar novinářům řekl, že za své hlavní úkoly považuje boj proti drogovým deliktům a zlepšení situace na českých silnicích. Detailnější plány chce zveřejnit později, až se seznámí se situací na policejním prezidiu.

Hamáček vyhlásil výběrové řízení na nástupce Tuhého 12. listopadu. Lhůta pro podání přihlášek skončila minulý čtvrtek. V komisi u výběrového řízení zasedli náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký.

Tuhý ve funkci skončil na konci října. Vyloučil to, že na jeho odchod někdo z politiků vyvíjel nátlak, politický tlak odmítl i Hamáček. Mandát v úřadu policejního prezidenta měl Tuhému vypršet v dubnu příštího roku.

Jan Švejdar (51)
• V současnosti je ředitel policie v Pardubickém kraji. V čele pardubické krajské policie je od března 2014, předtím od února 2012 řídil policii v Královéhradeckém kraji.
• Plukovník Švejdar u policie působí už od roku 1987, začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou a poté byl na okresním ředitelství v Trutnově. V roce 1993 přešel do vedení tehdejší policejní správy Východočeského kraje, kde zastával funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování.
• V roce 2006 se stal šéfem republikové kriminální policie, tedy ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezidiu. Do vedení východočeské policie se vrátil v roce 2007 jako náměstek krajského ředitele.
• Švejdar dnes uvedl, že po nástupu k policii v roce 1987 působil u Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. „Jako ostatně všichni, byla to nástupní škola. Pro přesnost, aby nevznikly dohady, sdělím, že jsem nebyl přítomen na žádném zákroku proti demonstrantům,“ řekl.

Dále čtěte:

Trest za novičok? Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS Koudelku

Končí šéf pražské policie, který hájil vyšetřovatele Čapího hnízda

Konec po dvou letech. Mazánek odchází z čela Národní centrály proti organizovanému zločinu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze