Odveta Bruselu: EU zvažuje cla 25 procent na vybrané americké zboží - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odveta Bruselu: EU zvažuje cla 25 procent na vybrané americké zboží

, čtk,
Odveta Bruselu: EU zvažuje cla 25 procent na vybrané americké zboží
Zdroj: Bob via Flickr (CC BY 2.0)

Evropská unie zvažuje zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz průmyslové i zemědělské produkce z USA v hodnotě kolem 3,5 miliardy dolarů (přes 72 miliardy Kč) v případě, že prezident USA Donald Trump provede svůj plán a uvalí cla na dovoz oceli a hliníku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z EU.

Evropská komise prohlásila, že na navrhované americké dovozní clo 25 procent na ocel a deseti procent na hliník bude reagovat tvrdě. Hodlá se rovněž připojit k ostatním a napadnout americká cla na půdě Světové obchodní organizace (WTO). EK sdělila, že zvažuje obranná opatření, k nimž sáhla naposledy v roce 2002, aby Evropu zachránila před záplavou hliníku a oceli, která jí kvůli americkému kroku hrozí. V roce 2002 uvalil cla na evropskou ocel tehdejší prezident George Bush mladší.

Oficiálním důvodem USA pro zavedení cel je národní bezpečnost, podle EU jde spíš o to, že potřeba zbrojařského sektoru představuje jen tři procenta americké produkce a zamýšlená opatření mají chránit domácí výrobce a jsou čirým ochranářstvím.

V loňském roce činila hodnota vývozu oceli do USA 5,3 miliardy eur (134,7 miliardy Kč) a hliníku 1,1 miliardy eur. U některých typů oceli USA nemohou podle zdrojů agentury Reuters prokázat, že vloni došlo ke zvýšení dovozu, a to znamená, že na ně nebude možné uplatňovat ochranná opatření. Export těchto typů z EU činil 2,8 miliardy eur (3,5 miliardy dolarů).


Čtěte o Trumpově návrhu:

USA zavedou cla na hliník a ocel. Juncker vyhrožuje protiopatřeními

 Americký prezident Donald Trump


Za předpokladu, že cla USA pokryjí veškerou unijní ocel, EU zavede 25procentní cla na dovoz zboží z USA v hodnotě 2,8 miliardy eur. Třetina by se týkala dovozu oceli, třetina průmyslové produkce a třetina zemědělských výrobků.

Seznam dostanou členské státy ke schválení příští týden. „Vyrovnání“ by se mělo uskutečnit do tří měsíců.

Strach z obchodní války

Akcie ve Spojených státech dnes klesaly kvůli obavám z možné obchodní války. Ke konci obchodování se jim však podařilo částečně oživit a širší index S&P 500 a technologický index Nasdaq nakonec skončily v zisku. Za celý týden však všechny tři indexy oslabily.

Index Dow Jones klesl o 70,92 bodu, tedy 0,29 procenta, na 24.538,06 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 však stoupl o 13,58 bodu, čili 0,51 procenta, na 2691,25 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 77,31 bodu, čili 1,08 procenta, na 7257,87 bodu. Za celý týden se index Dow Jones snížil o tři procenta, S&P o dvě procenta a Nasdaq o jedno procento.

MMF: Cla poškodí všechny
„Dovozní omezení, která oznámil prezident USA (Donald Trump) pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale také samotné americké ekonomice, včetně jejího zpracovatelského a stavebního sektoru, které jsou velkými uživateli hliníku a ocele,“ uvedl MMF ve stručném prohlášení.

MMF zatím nevypracoval zprávu o dopadech cel. Fond v současné době pracuje na aktualizaci své globální ekonomické prognózy, která má být zveřejněna na dubnovém výročním zasedání 189 členských zemí. V lednu MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu na 3,9 procenta.

„Obáváme se, že opatření navržená USA de facto rozšíří podmínky, za kterých země používají jako důvod širšího omezení dovozu obavy o národní bezpečnost,“ dodal mluvčí MMF Gerry Rice.

Ministr obchodu Wilbur Ross se snažil uklidnit obavy a uvedl, že hysterie kolem cel je mnoho povyku pro nic. Také někteří analytici upozorňují, že je potřeba nejprve znát detaily.

Nejvíce ztrácely průmyslové firmy, které jsou závislé na oceli a hliníku. Akcie firmy Caterpillar klesly zhruba tři procenta a automobilky General Motors dvě procenta. Oslabily i akcie výrobce rychlého občerstvení McDonald’s, protože jeho nabídka výhodného menu se neprodává tak, jak investoři čekali.

Obavy z vypuknutí obchodní války, která by mohla poškodit americkou ekonomiku, stáhly dolů i americký dolar. K jenu se dolar propadl nejníže za dva roky. Dolar přitom na počátku týdne v očekávání růstu úrokových sazeb posiloval.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 89,97 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,4 procenta procenta na 1,2328 USD a k jenu o 0,4 procenta na 105,71 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 procenta na 130,31 JPY.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze