Napjatá situace ve Venezuele: Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení vlády - Euro.cz

Přihlášení

Napjatá situace ve Venezuele: Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení vlády

, čtk,
Napjatá situace ve Venezuele: Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení vlády
Zdroj: čtk

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za prezidenta a usiluje od té doby o svržení Nicoláse Madura, dnes vyzval armádu, aby se připojila ke konečné fázi tohoto úsilí. Ministr zahraničí Jorge Arreaza řekl, že nejde o puč vedený armádou, a USA označil za organizátory, kteří dávají Guidóovi pokyny.

Maduro tvrdí, že jsou mu armádní velitelé stále věrní, a vyzval národ k mobilizaci pro zajištění vítězství míru.

Guaidó se ráno objevil u vojenské základny na okraji Caracasu v doprovodu mužů v uniformách. Zveřejnil video, na němž říká, že dnes začala rozhodující fáze převzetí moci. „Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ tvrdí Guaidó na záznamu. Na středu svolal demonstraci, která má být rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

Podle Reuters se ke Guaidóovi a jeho vojenskému doprovodu připojilo u základny několik set civilistů a bezpečnostní složky na ně střílely slzný plyn. Po krátké přestřelce palba ustala, Guaidó z místa asi po třech hodinách odjel. Agentura AP napsala, že prozatím nic nenaznačuje, že by se armáda chystala k revoltě. Ministr obrany Vladimir Padrino prohlásil, že vojáci stále brání ústavu a úřady a hlásí se v kasárnách a na základnách. Madura přišlo k jeho paláci podpořit několik set lidí.

Guaidóův zástupce ve Washingtonu vyzval Venezuelany, aby „zůstali v ulicích“. Situace na místě není příliš přehledná. Televize Reuters zveřejnila snímky, na nichž je vidět auta národní gardy, jak najížděla do demonstrantů u vojenské základny v Caracasu. Lidé na auta házeli kamení a strkali do nich holemi.


Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství

 Venezuelský prezident Nicolás Maduro


Guaidóa dnes podpořili američtí politici včetně ministra zahraničí Mikea Pompea a viceprezidenta Mikea Pence. Pompeo se situací ve Venezuele obeznámí republikánské členy Senátu.

Kolumbijský prezident Iván Duque doporučil Venezuelanům, aby se „postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem“. Za opozicí stojí i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani dnešek zhodnotil jako historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely. K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“.

Jinak situaci vidí Madurovi spojenci. Rusko soudí, že opozice používá metodu násilné konfrontace. Jeho ministerstvo zahraničí vyzvalo venezuelské opoziční síly k ukončení násilností, které by mohly přerůst v krveprolití. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům oznámil, že o situaci ve Venezuele jednala ruská bezpečnostní rada za účasti prezidenta Vladimira Putina.

Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za „pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím“. Podobně se dnes vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA „snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí“.

Dále čtěte:

Esej: Když se tře bolívar s nouzí

Zeman: Guaidó skončí jako Husák, pokud požádá o vojenskou intervenci v cizině

Branson chystá koncert na podporu Venezuelanů. Maduro uspořádá vlastní

USA chystají vojenskou intervenci ve Venezuele, tvrdí šéf ruské bezpečnostní rady

Guaidó vyhlásil ve Venezuele stav nouze. Prozatímní prezident vyzval k dalším demonstracím

Příbuzní Madura chtěli utéct z Venezuely, Kolumbie je ale k sobě nepustila

Venezuelský ústavodárný sbor zbavil Guaidóa imunity, hrozí mu vězení