Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Autor: čtk

Napjatá situace ve Venezuele: Guaidó vyzval armádu a lid ke svržení vlády

30. dubna, 19:21 - čtk
 Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó
Autor: čtk
30. dubna, 19:21

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za prezidenta a usiluje od té doby o svržení Nicoláse Madura, dnes vyzval armádu, aby se připojila ke konečné fázi tohoto úsilí. Ministr zahraničí Jorge Arreaza řekl, že nejde o puč vedený armádou, a USA označil za organizátory, kteří dávají Guidóovi pokyny.

Maduro tvrdí, že jsou mu armádní velitelé stále věrní, a vyzval národ k mobilizaci pro zajištění vítězství míru.

Guaidó se ráno objevil u vojenské základny na okraji Caracasu v doprovodu mužů v uniformách. Zveřejnil video, na němž říká, že dnes začala rozhodující fáze převzetí moci. „Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ tvrdí Guaidó na záznamu. Na středu svolal demonstraci, která má být rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

Podle Reuters se ke Guaidóovi a jeho vojenskému doprovodu připojilo u základny několik set civilistů a bezpečnostní složky na ně střílely slzný plyn. Po krátké přestřelce palba ustala, Guaidó z místa asi po třech hodinách odjel. Agentura AP napsala, že prozatím nic nenaznačuje, že by se armáda chystala k revoltě. Ministr obrany Vladimir Padrino prohlásil, že vojáci stále brání ústavu a úřady a hlásí se v kasárnách a na základnách. Madura přišlo k jeho paláci podpořit několik set lidí.

Guaidóův zástupce ve Washingtonu vyzval Venezuelany, aby „zůstali v ulicích“. Situace na místě není příliš přehledná. Televize Reuters zveřejnila snímky, na nichž je vidět auta národní gardy, jak najížděla do demonstrantů u vojenské základny v Caracasu. Lidé na auta házeli kamení a strkali do nich holemi.


Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato.