Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Ilustrace k eseji Když se tře bolívar s nouzí
Ilustrace k eseji Když se tře bolívar s nouzí
Autor: Vojtěch Velický

Esej: Když se tře bolívar s nouzí

10. února, 17:49 - Tomáš Nídr
 Ilustrace k eseji Když se tře bolívar s nouzí
Ilustrace k eseji Když se tře bolívar s nouzí
Autor: Vojtěch Velický
10. února, 17:49

Za jedinou generaci přivedl Chávezův komunistický experiment kdysi bohatou Venezuelu na buben.

V sobotu 2. února si země oficiálně nazývaná Bolívarovská republika Venezuela připomněla jedno pěkně kulaté výročí - dvacet let od vstupu bývalého podplukovníka výsadkářů Huga Cháveze do prezidentského paláce. Na oslavy budovatele jihoamerického socialismu to skutečně nevypadalo. A i kdyby se snad našel nějaký důkladně indoktrinovaný kádr, který by chtěl dvě desítky let budování socialismu 21. století přece jen oslavovat (a takoví se skutečně najdou), neměl by za co nakoupit. Domácí bankovky jsou zcela bezcenné. Režim Nicoláse Madura se konkrétním informacím o výši inflace vyhýbá, ale finanční výbor Národního shromáždění, které je v rukou opozice, ji vyčíslil od října 2017 do listopadu 2018 na úhledných 1 299 744 procent.

Ale budiž, představme si, že se do samoobsluhy dostavíte s kontejnerem nasyslených bankovek, vystojíte si obrovskou frontu, aby vás vůbec pustili dovnitř - a stejně nic nekoupíte, protože pořádně není co. Zboží jaksi nedorazilo. Zestátňování, které Chávez spustil po kubánském vzoru, v zemi prakticky zlikvidovalo výrobu potravin. V době, kdy se ceny ropy - výhradního to zdroje venezuelských příjmů - blížily rekordním 150 dolarům za barel, to tolik nevadilo; režim základní potraviny prostě koupil v zahraničí. Ale poté, co ceny padly k dnešním 60 dolarům za barel, není v cizině na zchudlé karibské ropaře nikdo zvědavý.

Madurova dieta

Jídla je tak málo, že lid hubne a vtipkuje se o zázračné Madurově dietě. Základní potraviny dostávají lidé na příděly. Těmi si kdysi Chávez kupoval ty nejchudší, dnes jsou ovšem celospolečenskou normou a nikdo je za bůhvíjaký výdobytek nepovažuje. Pod hranicí chudoby dnes ve Venezuele žije podle Světové banky 87 procent občanů, a to se země na počátku 90. let řadila k nejbohatším zemím kontinentu. A pokud jste příliš otevřeně protirežimní, můžete na nějaký příděl rovnou zapomenout.

Lidé si pěstují, co se dá, a jsou vděčni za příbuzné na venkově. Kdo viděl český Vlak dětství a naděje, dovede si docela dobře představit, o čem je řeč. Ve Venezuele kvete černý trh, takže pokud by si nějaký chávezovský zaslepenec ve slamníku schoval nějaké imperialistické dolary, může něco na oslavu sehnat aspoň pod pultem.