USA chystají vojenskou intervenci ve Venezuele, tvrdí šéf ruské bezpečnostní rady - Euro.cz

Přihlášení

USA chystají vojenskou intervenci ve Venezuele, tvrdí šéf ruské bezpečnostní rady

, čtk,
USA chystají vojenskou intervenci ve Venezuele, tvrdí šéf ruské bezpečnostní rady
Zdroj: CC BY 2.0: The U.S. Army via Flickr

Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev obvinil Spojené státy, že vysílají ozbrojené síly do Portorika a Kolumbie v přípravě na vojenskou intervenci ve Venezuele. Zvláštní zmocněnec USA pro Venezuelu Elliott Abrams to odmítl, ale zopakoval, že na stole jsou všechny možnosti.

„Spojené státy chystají vojenskou intervenci v nezávislém státě,“ řekl Patrušev v rozhovoru s týdeníkem Argumenty i Fakty. „Přesun amerických zvláštních zásahových sil do Portorika, přistávání amerických sil v Kolumbii a další skutečnosti naznačují, že Pentagon posiluje počet svých vojáků v regionu, aby je použil při operaci, jíž má být Maduro zbaven moci,“ řekl zástupce velmoci, která považuje levicového vůdce Nicoláse Madura nadále za legitimního prezidenta Venezuely.

Patrušev rovněž řekl, že Washington Moskvu požádal o konzultace ohledně Venezuely a že Rusko s nimi souhlasilo. Američtí představitelé však údajně tyto porady opakovaně odkládali pod falešnými záminkami.

Zvláštní zmocněnec USA pro Venezuelu Elliott Abrams na otázku, zda Washington chystá vojenskou intervenci ve Venezuele, odpověděl stroze: „Ne.“ Připomněl však prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, že ve hře jsou všechny možnosti.


Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství

 Venezuelský prezident Nicolás Maduro


Abrams rovněž vyjádřil naději, že Rada bezpečnosti OSN tento týden bude hlasovat o rezoluci, která by Venezuelu vyzvala k umožnění vstupu humanitární pomoci do země.

O víkendu venezuelská armáda na Madurův rozkaz nevpustila do země zahraniční humanitární pomoc a při zásazích jednotek věrných dosavadnímu prezidentovi zemřeli nejméně čtyři lidé. Podle aktuálních údajů 326 příslušníků venezuelských ozbrojených sil v posledních dnech zběhlo do sousední Kolumbie nebo Brazílie.

Podle Abramse Spojené státy uvalí na Caracas další sankce, aby zvýšily tlak na Madurovu vládu.

Dále čtěte:

Esej: Když se tře bolívar s nouzí

Zeman: Guaidó skončí jako Husák, pokud požádá o vojenskou intervenci v cizině

USA uznávají vůdce venezuelské opozice prezidentem, Rusko je varuje před intervencí

Šéf venezuelského parlamentu Guaidó se pokouší o převrat, tvrdí Maduro i armáda

Komentář: Lejno je už ve větráku. Venezuela míří k bankrotu

Branson chystá koncert na podporu Venezuelanů. Maduro uspořádá vlastní