Nacionalistické strany spojují síly, po evropských volbách vytvoří společnou frakci - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nacionalistické strany spojují síly, po evropských volbách vytvoří společnou frakci

, čtk,
Nacionalistické strany spojují síly, po evropských volbách vytvoří společnou frakci
Zdroj: čtk

Nacionalistické a protiimigrační strany chtějí před květnovými evropskými volbami spojit síly a po nich v Evropském parlamentu (EP) vytvořit společnou frakci. Řekli to dnes představitelé stran, které do Milána pozval předseda protiimigrační strany Liga a italský vicepremiér Matteo Salvini. Sešel se se zástupci německé protestní AfD, konzervativní Strany Finů a pravicové Dánské lidové strany.

„Chceme Evropskou unii a Evropský parlament reformovat, aniž bychom je zničili,“ řekl dnes v Miláně spolupředseda AfD Jörg Meuthen. „Chceme přinést radikální změnu,“ dodal. Meuthen dále řekl, že jejich frakce v EP se bude nazývat Evropská aliance pro lidi a národy a bude v ní nejméně 10 politických stran, jež jsou nyní v jiných skupinách.

„Chceme se stát přední evropskou frakcí, tou nejpočetnější,“ konstatoval Salvini. Ten podle agentur pozval zástupce nacionalistických stran ze dvou desítek evropských zemí. Pro zaneprázdněnost účast odřekla šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penová, s níž se ale šéf Ligy setkal už v pátek.

Chystáte se k volbám do Evropského parlamentu?

Se Salvinim sympatizuje například i maďarský premiér Viktor Orbán, zástupci jeho strany Fidesz ale dnes v Miláně chyběli. Evropská lidová strana (EPP), nyní nejsilnější frakce v EP, v březnu pozastavila maďarské vládní straně členství kvůli údajnému porušování zásad právního státu v Maďarsku, a tak se podle médií maďarský premiér zřejmě drží zpátky.

Salvini oznámil, že ve zmiňované Evropská alianci pro lidi a národy bude i francouzské Národní sdružení. Zda v něm zasednou i dvě nejsilnější konzervativní evropské strany – polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a maďarský Fidesz, není zatím jasné, uvedla agentura Reuters.


Šéfka francouzské restaurace i zakladatel největší realitky: český byznys míří do europarlamentu

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku


Pozvánku na zahájení kampaně Ligy dostalo i české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Jeho předseda Tomio Okamura ani místopředseda Radim Fiala se ale akce nemohli zúčastnit, protože mají dlouhodobě naplánovaný jiný program, který nebylo možné přeložit, řekl minulý týden Okamura. Salvini by podle něj ale měl poslat zdravici na plánovaný pražský mítink SPD před evropskými volbami na konci dubna.

Do České republiky zavítá v nadcházejících týdnech podle webu Euronews i Le Penová, která navštíví také Belgii a Slovensko.

Ideovým základem spojenectví evropských nacionalistických stran je návrat pravomocí z Bruselu jednotlivým členským státům. Ekonomické otázky a sociální politiku ale vnímají rozdílně.

Například německá AfD prosazuje svobodu trhu, zatímco francouzské Národního sdružení je pro protekcionismus. Italská Liga a polský PiS se odvolávají na křesťanské základy, kdežto Národního sdružení prosazuje oddělení církve a státu po francouzském vzoru.

Čtěte vše o eurovolbách 2019:

Jak si pro volby do Evropského parlamentu zařídit voličský průkaz?

Seznam českých stran a kandidátů pro volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu: vše, co potřebujete vědět

Dále čtěte:

ANO získá v europarlamentu osm křesel, jednoho zástupce bude mít i SPD, vyplývá z projekce voleb

Evropské volby: ANO chce dostat do Bruselu ekonoma Hlaváčka, poslankyni Maxovou i expiráta Knotka

Evropské socialisty povede do voleb Nizozemec Timmermans

Jan Zahradil bude kandidovat na post šéfa Evropské komise

Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od války, říká kandidát na šéfa komise Weber

Osvědčený kádr: komunisty do evropských voleb povede Konečná

Piráti chtějí v eurovolbách získat 20 procent hlasů, zaměří se na ochranu jednotného trhu