Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od války, říká kandidát na šéfa komise Weber - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od války, říká kandidát na šéfa komise Weber

, čtk,
Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od války, říká kandidát na šéfa komise Weber
Zdroj: čtk

Evropský projekt čelí největšímu ohrožení od druhé světové války, a proto bude hlasování o složení Evropského parlamentu v příštím roce historickou volbou, je přesvědčen lídr kandidátky evropských lidovců a kandidát na šéfa Evropské komise Manfred Weber.

Ohrožení podle Webera čelí Evropská unie jak zevnitř, například v podobě „radikálních sil“ stojících za brexitem, tak zvnějšku, kde řada aktérů nemá zájem, aby byla Evropa jednotná. „A proto jsou evropské volby 2019 historickou volbou. Rozhodnou o tom, jestli kontinent bude nadále připraven k partnerství a spolupráci, jestli pro to budou politické a parlamentní většiny, nebo ne,“ řekl Weber na tiskové konferenci v Berlíně.

Hlavním úkolem politiků je podle něj „dát Evropu občanům zpátky“. „Když se nám nepodaří, aby lidé Evropu vnímali jako svoji Evropu, jako své přání, tak dlouhodobě nenajdeme cestu,“ poznamenal. Evropa podle Webera musí lépe reagovat na starosti svých občanů a také překonat rozdělení mezi severem a jihem, západem a východem.

Pokud jde ale o problémy s narušováním právního státu, které v případě Polska nebo Maďarska řeší evropské orgány, není podle něj prostor pro kompromisy. I s takovými státy je však nutné nadále jednat, je přesvědčen současný šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu.


Weberovým konkurentem bude i Jan Zahradil. Čtěte více:

Jan Zahradil bude kandidovat na post šéfa Evropské komise

Jan Zahradil


Za hlavní nebezpečí muž, který by se po volbách rád stal předsedou Evropské komise, považuje „strašidlo nacionalismu“. V případě spolkové republiky v této souvislosti se konkrétně zmínil o protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), která je podle něj „brexitovou stranou Německa“.

Na odchod Británie z Evropské unie byl Weber dotazován také; poznamenal, že i když dohoda o britském odchodu z osmadvacítky není dokonalá, nebude se o ní už znovu vyjednávat. Londýn ji podle něj musí přijmout tak jak je, nebo odmítnout.

Šestačtyřicetiletého politika bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) do čela své kandidátky Evropská lidová strana (EPP), která má v EP největší frakci, nominovala tento měsíc.

Dále čtěte:

Nezvyklá situace: o post šéfa CDU se po Merkelové uchází tři kandidáti

Seehofer poslal šéfa kontrarozvědky do výslužby. Maassen doplatil na své výroky

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Polsko vs. EU: Postoj Varšavy je znepokojující, řekl eurokomisař Timmermans

Ohodnoťte tento článek
Diskuze