Jan Zahradil bude kandidovat na post šéfa Evropské komise - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jan Zahradil bude kandidovat na post šéfa Evropské komise

, čtk,
Jan Zahradil bude kandidovat na post šéfa Evropské komise
Zdroj: ČTK

Český europoslanec Jan Zahradil byl dnes potvrzen jako vedoucí kandidát frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) na post předsedy Evropské komise před květnovými volbami do europarlamentu.

„Je to pozitivní krok, jak pro Českou republiku, tak pro ODS,“ řekl po svém zvolení Zahradil. „Ve hře jsou zatím dvě jména, německý lidovec (Manfred Weber) a holandský socialista (Frans Timmermans). Nejsou od sebe téměř k rozeznání, oba chtějí dále posilovat moc Bruselu na úkor členských států. Proto je dobré nabídnout jinou, konzervativní perspektivu, navíc z pohledu jedné z takzvaných nových členských zemí EU. Budeme prosazovat sebevědomý, proevropský a reformní program,“ doplnil.

Výběr budoucího šéfa Evropské komise vychází z takzvaných vedoucích kandidátů, které před volbami do EP nominují jednotlivé evropské politické strany. Tento postup byl poprvé použit při eurovolbách v roce 2014 a vedl ke zvolení Jeana-Claudea Junckera předsedou Evropské komise. Předtím předsedu komise vybíraly členské státy.

„Kampaň oficiálně zahájím 28. listopadu v Bruselu, ale už dnes mohu zdůraznit tři priority: za prvé, Evropská unie potřebuje Velký právní úklid. Musí udělat revizi celého balíku komunitárního práva, zjednodušit jej, odstranit nadbytečné, zastaralé a nepoužívané předpisy, přestat zatěžovat podnikatelský sektor. Za druhé, v době rostoucího protekcionismu má Evropská unie jedinečnou šanci stát se naopak globálním lídrem v oblasti volného obchodu, odstraňování překážek, otevírání a propojování trhů. Příkladem budiž obchodní smlouva EU-Japonsko, která vytvoří největší zónu volného obchodu na světě. Za třetí, pokud EU myslí vážně boj s nelegální migrací a ochranu vnějších hranic, musí přestrukturovat rozpočet tak, aby byla schopna pomoci hraničním státům – Bulharsku, Řecku, Itálii, Španělsku – a ne jen dále nafukovat agentury typu Frontex, jak to chce pan Juncker,“ uvedl Zahradil.

Evropská lidová strana (EPP), která má největší frakci v Evropském parlamentu, tento měsíc rozhodla, že ji do europarlamentních voleb v příštím roce povede Němec Manfred Weber. EPP tak bavorského politika vyšle do souboje o post příštího předsedy Evropské komise. Svého vedoucího kandidáta už mají také evropští socialisté a sociální demokraté. Ti se rozhodli, že je povede současný první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska.

Jan Zahradil
Vzdělání: vystudoval obor technologie vody a životního prostředí na VŠCHT (1987)
Současná funkce: poslanec Evropského parlamentu, člen skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a prezident celoevropské Aliance konzervativců a reformistů v Evropě (ACRE), v EP působí ve výboru pro mezinárodní obchod jako jeho místopředseda, je stálým zpravodajem pro dohodu o volném obchodu mezi EU a Vietnamem a náhradníkem výboru pro rozvoj
Předchozí působení: před vstupem do politiky pracoval v letech 1987 až 1992 v Ústavu technologie vody a prostředí; v letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění, po rozpadu Československa působil mimo jiné jako vedoucí zahraničního oddělení ODS (1993-1996), poradce premiéra Václava Klause pro zahraniční politiku (1995-1997) nebo vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR (1997); v červnu 1998 byl zvolen do Sněmovny (neúspěšně kandidoval již v roce 1996), kde byl například místopředsedou zahraničního výboru nebo výboru pro evropskou integraci; od května 2004 je poslancem Evropského parlamentu, mandát obhájil v letech 2009 a 2014; v březnu 2011 byl zvolen do čela ECR a stal prvním Čechem v takové funkci v EP, ve funkci byl do prosince 2011 a poté byl do roku 2014 místopředsedou ECR; od roku 2010 je prezidentem celoevropské Aliance konzervativců a reformistů v Evropě (ACRE)
Členství v politických stranách: od roku 1991 člen ODS; v letech 1991 až 1998 působil ve vedení oblastního sdružení v Praze 6; první místopředseda ODS v letech 2002-2004 a 2014-2016; místopředseda ODS 2001-2002; opakovaně byl stínovým ministrem zahraničí

Dále čtěte:

Seehofer poslal šéfa kontrarozvědky do výslužby. Maassen doplatil na své výroky

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Polsko vs. EU: Postoj Varšavy je znepokojující, řekl eurokomisař Timmermans

Ohodnoťte tento článek
Diskuze