Za zvuku stabilních cen: jamajská centrální banka vzdělává obyvatele reggae songy - Euro.cz

Přihlášení

Za zvuku stabilních cen: jamajská centrální banka vzdělává obyvatele reggae songy

,
Za zvuku stabilních cen: jamajská centrální banka vzdělává obyvatele reggae songy
Zdroj: Profimedia.cz

Centrální bankéři karibského ostrova našli způsob, jak zaujmout obyvatele v kampani proti inflaci. Použili tradiční hudbu vysílající pozitivní vibrace.

Jak bojovat proti rostoucím cenám? Bankéři jamajské centrální banky vsadili v kampani na reggae. V jednom z videí například americko-jamajská hudební hvězda Tarrus Riley vysvětluje, proč je stabilní cenová hladina důležitá pro místní ekonomiku. “Vysoká inflace je špatná věc. Musíme ji odstranit jako otroctví,“ říká.

Kampaň banky zdůrazňuje, že předvídatelná inflace je stejně důležitá jako basová linka v reggae hudbě. V devadesátých letech panovala na ostrově roční míra inflace přesahující i 70 procent, v roce 2014 atakovala deset procent. Na konci roku 2018 to bylo pouze 2,4 procenta. V květnu už meziroční míra inflace činila 4,8 procenta.

Kampaň Bank of Jamaica:

Jako cíl si banka dala držet rozpětí inflace mezi 4 a 6 procenty. Proto také v jednom z videí vzkazuje, že v případě příliš nízké inflace nemůže ekonomika růst. Pokud je přiměřená, může být i přítelem.

Hudba je přirozenou formou, jak Jamajčany vzdělat o monetární politice, napsal web kanadské televizní stanice CBC. „Nic nepomáhá komunikaci více než hudba,“ je přesvědčen jamajský ministr financí Nigel Clarke.

Jamajský státní dluh byl v roce 2013 na úrovni 136 procent HDP, nyní se pohybuje okolo 100 procent. Míra nezaměstnanosti dosahuje pouze 8 procent, což je v tomto regionu výborný výsledek. „V kontextu historie Jamaiky můžeme hovořit v superlativech,“ chlubí se Clarke. Růst HDP se nyní pohybuje na úrovni 2 procent.

Nezaměstnanost je na Jamajce na historickém minimu:


source: tradingeconomics.com

Nejznámější představitel reggae Bob Marley Jamajku proslavil po celém světě. Mnoho obyvatel ostrova ale v místní ekonomiku nevěří. Proto se centrální banka hudbou obrací na Jamajčany, aby začali důvěřovat v její sílu.

Šéf jamajského institutu pro karibská studia z univerzity v Kingstonu Sonjah Stanley Niaah vysvětlil, že hudba reggae je pro Jamajčany fenoménem, který mají ve své DNA, proto je tato forma kampaně nejefektivnějším řešením, jak informace od státní správy dostat k lidem.

Dále čtěte:

Svět suší, drtí, balí, pálí. Marihuana získává na přijatelnosti

Kolumbie, Ekvádor a Střední Amerika: cla i obchodní překážky mizejí

Vycastrovaná Kuba. Co čeká ostrov pod vedením loajálního korunního prince