ČSSD po debaklu v eurovolbách řeší, jak ven z krize - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ČSSD po debaklu v eurovolbách řeší, jak ven z krize

, čtk,
ČSSD po debaklu v eurovolbách řeší, jak ven z krize
Zdroj: čtk

Sociální demokracie po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu hledá cesty, jak znovu získat přízeň voličů. Například pardubický hejtman Martin Netolický chce založit regionální hnutí složené z nezávislých osobností a členů ČSSD, což někteří jeho straničtí kolegové vítají, jiní jsou k takové iniciativě skeptičtí. Předsednictvo ČSSD má 21. června představit svou vizi, jak postupovat do krajských voleb v příštím roce.

Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že podle slibu volil sociální demokracii, na volebním lístku dal ale preferenční hlas Olze Sehnalové, protože je podle něj pracovitější než Poc. Podotkl, že ještě před 14 dny se domníval, že jde o bývalého skokana na lyžích Pavla Ploce, který byl poslancem za ČSSD. Nevýrazného lídra označil za jeden z faktorů propadu ČSSD. Druhým podle něj je, že strana „zařízla“ Ministra kultury Antonína Staňka, který ohlásil rezignaci ke 31. květnu. O demisi by měl Zeman rozhodnout poté, co se dnes pozdě odpoledne se Staňkem sejde na Pražském hradě.

O situaci po neúspěšných evropských volbách dnes jednal i poslanecký klub ČSSD. Jeho předseda Jiří Chvojka poté řekl, že klub k současné situaci strany žádnou výzvu nepřijal a žádný z poslanců se nechystá vládní frakci opustit. „Byla to zajímavá a místy vzrušená debata, ale neměla žádný závěr. Že by třeba klub vyzýval někoho k rezignaci, to opravdu ne,“ uvedl Chvojka.

Hlasovali jste ve volbách do Evropského parlamentu?

Uvedl také, že Netolický svou iniciativu prosazuje už několik měsíců a má souhlas krajského výboru. Záměrem ale není potlačit či upozadit značku ČSSD, jen dostat na kandidátku víc osobností, ne jen zasloužilé osobnosti strany, dodal.

S iniciativou souhlasí i předseda středočeské ČSSD Robin Povšík. Poukázal na to, že Netolický má v Pardubickém kraji velkou podporu od nezávislých osobností, které mají vůli se s ním spojit, ale nechtějí být spojené s konkrétní stranou. Ve středních Čechách by však takový postup nedoporučoval. „Martin Netolický má určitě v kraji nějaké jméno, takže to pro něj může být dobrá cesta. Může mu to přinést výraznější postavení do krajských voleb,“ soudí plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Domnívá se, že Netolický nemá ambice ani možnosti, aby šlo o celostátní platformu.


Volby do Evropského parlamentu: sledovali jsme minutu po minutě


Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola si myslí, že spolupráce ČSSD s regionálními hnutími je jednou z cest, jak by se strana mohla dostat z krize. Sociální demokracie a její ideologie ale nesmí být podle něj v případných koalicích potlačeny. Předseda moravskoslezské ČSSD a poslanec Tomáš Hanzel uvedl, že sociální demokraté by při sestavování volebních kandidátek měli více spolupracovat s nestraníky a osobnostmi.

Na Vysočině ČSSD nic podobného neplánuje ani nepodporuje. „My připravujeme volby za sociální demokracii a připravujeme je i ve spolupráci s našimi starosty,“ řekl krajský šéf Petr Krčál. Strana podle něj potřebuje projít „drsnou očistou“. „Nemůže to být jenom takové oprašování, ke kterému dojde, jinak každé druhé volby samozřejmě prohrajeme,“ dodal.

Analýza eurovoleb: Překvapení pro Babiše, knockout ČSSD a zdvižený prst na Pospíšila

Čtěte vše o eurovolbách 2019:

V eurovolbách hlasovalo přes 50 procent voličů. Obě největší frakce si pohorší

Le Penová v eurovolbách porazila Macrona, v Německu vyhrála CDU/CSU

Kiska: Eurovolby potvrdily, že Slováci chtějí změnu

Volby do europarlamentu napříč EU vrcholí, výsledky budou v noci

Volby do Evropského parlamentu: největší zájem byl v Praze

V Británii jasně vyhraje brexitář Farage, tradiční strany u voličů propadly

Salviniho triumf. Eurovolby v Itálii opanovala protiimigrační Liga

Ohodnoťte tento článek
Diskuze