Kiska: Eurovolby potvrdily, že Slováci chtějí změnu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kiska: Eurovolby potvrdily, že Slováci chtějí změnu

, čtk,
Kiska: Eurovolby potvrdily, že Slováci chtějí změnu
Zdroj: čtk

Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), potvrdily touhu lidí po změně. Uvedl to dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska. Zároveň ale vyjádřil zklamání nad posílením krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Slovenské eurovolby podle odhadu vyhrála koalice neparlamentních proevropských stran.

„Již ve čtvrtých volbách po sobě (krajské, komunální, prezidentské a nyní eurovolby) se ukazuje, že lidé si přejí změnu. Vítězství PS/Spolu? Blahopřeji! Překvapení, ale vítězství nových lidí v politice nad starými politickými matadory je nejen inspirující, ale i velmi potěšující,“ uvedl Kiska, kterému v polovině června skončí pětiletý prezidentský mandát a který dříve ohlásil založení vlastní strany.

Pokud se odhady výsledků voleb potvrdí, Směr-SD expremiéra Roberta by poprvé po letech nevyhrál celostátní hlasování. Strana zaznamenala ústup z dřívějších pozic již v parlamentních volbách v roce 2016, i v pozdějších krajských a komunálních volbách. Předseda Směru-SD Robert Fico neuspěl v prezidentských volbách v roce 2014 a letos v březnu v rozhodujícím kole voleb hlavy státu zase prohrál místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého Směr-SD podporoval.

Hlasovali jste ve volbách do Evropského parlamentu?

Směr-SD v prohlášení zdůvodnil své odsunutí na druhé místo mobilizací voličů ve velkých městech a zejména v Bratislavě, kde lidé při hlasování dlouhodobě upřednostňují jiné strany. „Pro stranu Směr-SD to znamená důvod k zamyšlení, jak více komunikovat program strany ve městech, a zároveň více mobilizovat voliče na venkově, aby o osudu země nerozhodovalo jen hlavní město,“ napsala strana v prohlášení.

Premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini v komentáři nehodnotil výsledky své strany, ocenil ale, že důvěru voličů získaly hlavně proevropské politické síly. Potěšení vyjádřil i nad dílčími údaji o účasti, která byla tentokráte vyšší než před pěti lety, kdy se eurovoleb na Slovensku zúčastnilo jen 13 procent voličů, nejméně v rámci unie.

Zvolená slovenská prezidentka a bývalá místopředsedkyně Progresivního Slovenska Zuzana Čaputová uvítala, že Slovensko budou v EP zastupovat hlavně proevropské politické síly. „Jsem hrdá na Slovensko! Děkuji, že jste přišli volit. Ukázali jsme, že budoucnost Evropy nám není lhostejná,“ uvedla Čaputová, která v prezidentském úřad vystřídá Kisku.


Brexit, šéf komise i osud pravého středu. V eurovolbách jde o hodně


Podle odhadu v sobotních eurovolbách propadly i zbylé dvě slovenské vládní strany, a to Most-Híd a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). „Je nám líto, že národně a vlastenecky cítící voliči uvěřili LSNS. Čas ukáže, že pan Kotleba (…) jen ublíží slovenské národní politice doma i v zahraničí,“ uvedla SNS.

„Čekají nás klíčové parlamentní volby, které – pevně věřím – překreslí politickou mapu Slovenska ve prospěch demokratických sil. Eurovolby ukázaly nejen, že to jde, ale také, že si to lidé velmi přejí,“ poznamenal Kiska, který se dlouhodobě vymezuje vůči politice Směru-SD.

Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na příští rok.

Čtěte vše o eurovolbách 2019:

Volby do europarlamentu napříč EU vrcholí, výsledky budou v noci

Volby do Evropského parlamentu: největší zájem byl v Praze

Jak si pro volby do Evropského parlamentu zařídit voličský průkaz?

Seznam českých stran a kandidátů pro volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu: vše, co potřebujete vědět

Nutné nudné volby. Hamáček hraje o autoritu v ČSSD, Babiš kličkuje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze