Boj proti spalničkám: Německo chce pokutovat rodiče neočkovaných dětí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Boj proti spalničkám: Německo chce pokutovat rodiče neočkovaných dětí

, čtk, adk,
Boj proti spalničkám: Německo chce pokutovat rodiče neočkovaných dětí
Zdroj: čtk

Rodiče v Německu, kteří odmítnou očkovat své potomky proti spalničkám, mohou v budoucnu čelit pokutě až 2500 eur (64 tisíc korun). Neočkované děti budou navíc vyloučeny z předškolní výchovy. Vyplývá to z návrhu zákona, který představil ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU).

„Chci spalničky vymýtit,“ řekl Spahn listu Bild am Sonntag. „Všichni rodiče by měli mít jistotu, že jejich děti nebudou nakaženy a ohroženy spalničkami,“ dodal ministr. V Německu jsou do školek přijímány i děti mladší deseti měsíců, které jsou spalničkami extrémně ohroženy.

V Německu je podle odhadů proti spalničkám očkováno kolem 93 procent dětí, což ale podle Spahna nestačí na to, aby se nemoc podařilo zcela vymýtit. A protože k dostatečnému zvýšení procenta očkovaných nevedly ani dosavadní kampaně, je podle něj potřeba zavést očkovací povinnost.

Očkovací povinnost by rád zavedl od začátku příštího roku. Pokud rodiče své děti – s výjimkou oprávněných případů závažné nemoci – očkovat nenechají, bude jim hrozit finanční postih. Jejich dětem navíc bude možné zakázat návštěvu mateřské školy. Na základní škole už takové opatření nepřipadá v úvahu, protože školní docházka je povinná.


Bezos fandí očkování: Amazon Prime přestal nabízet filmy o škodlivosti vakcín


V první fázi by se očkování mělo týkat asi 361 tisíc dětí ve školkách a školách a 220 tisíc zaměstnanců ve školství a zdravotnictví.

Návrh ministra zdravotnictví, kterým by se brzy měla zabývat vláda, přivítalo vedení koaličních stran konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD). Předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová poznamenala, že rodiče, kteří nenechají své děti očkovat proti spalničkám, ohrožují nejen je, ale také ostatní děti. Podobně to vidí i šéfka SPD Andrea Nahlesová.

Proti jsou naopak opoziční Zelení, podle nichž je potřeba spíše snažit se lidi o prospěšnosti očkování přesvědčit, než jim ho nařídit. Svobodní demokraté (FDP) mají očkovací povinnost až za poslední možný prostředek.

Podpory se ale Spahnovi dostalo z odborných kruhů. Šéf lékařské komory Frank Ulrich Montgomery jeho plán označil za důležitý krok v pravý čas. Jen za první dva měsíce letošního roku se ve spolkové republice objevilo kolem 170 případů spalniček.

Právně by zřejmě – pokud s opatřením bude souhlasit Spolková rada, v níž jsou zastoupeny jednotlivé spolkové země – s prosazením povinného očkování neměl být problém.

V České republice jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Zvyšuje se ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají, za což hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Důvodem pro odmítnutí očkování může ale podle ústavního soudu být náboženství a v mimořádných případech i svoboda svědomí v širším, sekulárním smyslu. Jde například o situaci, kdy rodiče zaznamenali negativní účinky u jednoho potomka a poté by měli umožnit očkování druhého. Závažné nežádoucí účinky očkování podle odborníků nejsou prokázány.

Přečtěte si také:

Očkování a autismus: vědci vyvracejí tvrzení o škodlivosti vakcinace

Odpor k očkování ohrožuje lidstvo. Milionům úmrtí se dá předejít, uvádí WHO

Proti pandemiím chřipky. Google podpořil univerzální vakcínu

Dobrá zpráva pro muže. Čeští lékaři tvrdí, že rakovinu prostaty vyléčí u 99 procent pacientů

Jen pro vyvolené. Pojišťovny nechtějí platit genovou terapii

Nemorální sliby. Zázračný lék na rakovinu neexistuje, varují onkologové

rakovinné buňky, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze