Americký mírový plán pro Blízký východ nabírá zpoždění. Zveřejněn bude až v příštím roce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Americký mírový plán pro Blízký východ nabírá zpoždění. Zveřejněn bude až v příštím roce

, čtk,
Americký mírový plán pro Blízký východ nabírá zpoždění. Zveřejněn bude až v příštím roce
Zdroj: Profimedia.cz

Spojené státy nezveřejní svůj mírový plán pro Izrael a Palestince v dohledné době, jak se očekávalo. Obsah plánu nebude pravděpodobně znám dříve než začátkem příštího roku. Plán má přinést návrhy na řešení izraelsko-palestinského konfliktu, avšak Palestinci obviňují americkou administrativu ze stranění Izraeli.

USA rozšiřují tým, který plán připravuje. Národní bezpečnostní rada vypsala konkurs na nábor odborníků pro řídící výbor, který bude na plánu pracovat. Hlavou plánu je speciální blízkovýchodní zmocněnec Jason Greenblatt, napsal izraelský web Aruc Ševa.

„Podle našich kontaktů s Američany a podle chování Palestinců se plán století, jak jej nazývá (americký prezident Donald) Trump, posouvá dopředu. Informace pocházející z USA naznačují, že nárys plánu určitě nebude zveřejněn před kongresovými volbami, které se konají v listopadu, a jak to vypadá, nebude znám v roce 2018,“ sdělil zdroj citovaný webem.


Přečtěte si komentář: Proč zazlívat Trumpovi Jeruzalém

Kuřácký koutek Daniela Deyla


Nový výbor, který se snaží Greenblatt ustavit, má vyřešit několik témat, mezi nimi ekonomické prostředky, které by pomohly mír prosadit. Skupina bude řešit také bezpečnostní a politické aspekty programu, další odborníci pak budou pověřeni mediální propagací plánu.


Čtěte také: USA odcházejí z Rady OSN pro lidská práva, vadí jim „zaujatost“ proti Izraeli

Velvyslankyně Spojených států při Organizaci spojených národů,Nikki Haleyová na jednání Rady bezpečnostni OSN o Severní Koreji


Trumpovým poradcem pro Blízký východ je jeho zeť Jared Kusher, který byl v regionu v červnu, ale nesešel se s palestinskou stranou. Ta začala USA bojkotovat, když Trump loni uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Status města byl jedním z témat minulých mírových rozhovorů. Kushner spolu s Greenblattem a americkým velvyslancem v Izraeli Davidem Friedmanem v červenci zveřejnili článek, v němž napsali, že není důvod, proč by Palestinci jak ze Západního břehu Jordánu, tak z Pásma Gazy nemohli sdílet ekonomický úspěch a zapojit se do vzkvétající regionální ekonomiky – pokud umožní USA jim pomoci.

O zveřejnění plánu se spekuluje delší dobu, počítalo se s tím, že znám bude už v červnu.

Dále čtěte:

USA přesunuly ambasádu do Jeruzaléma. Izraelci zabili desítky protestujících Palestinců

Západní břeh Jordánu není okupovaný, tvrdí americké ministerstvo zahraničí

Spojené státy si nepřejí vyšetření násilí v Pásmu Gazy. Prohlášení Rady bezpečnosti zablokovaly


Ohodnoťte tento článek
Diskuze