Američané stěhují velvyslanectví do Jeruzaléma. Šéf Al-Káidy vyzval ke svaté válce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Američané stěhují velvyslanectví do Jeruzaléma. Šéf Al-Káidy vyzval ke svaté válce

, čtk, red,
Američané stěhují velvyslanectví do Jeruzaléma. Šéf Al-Káidy vyzval ke svaté válce
Zdroj: Petr Horký, MF

U příležitosti 70. výročí založení Izraele dnes Spojené státy přemístí své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Učiní tak z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, který loni v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Očekává se, že kromě nadšení Izraelců vyvolá dnešní krok i bouřlivé protesty Palestinců. V pohotovosti jsou bezpečnostní složky i zdravotníci.

Ze Spojených států na slavnostní přesun ambasády už v neděli přiletěla delegace, jejímiž členy jsou mimo jiné Trumpova dcera Ivanka, její manžel a prezidentův poradce Jared Kushner, ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu.

Stěhování velvyslanectví vyvolalo kritiku Palestinců, kteří východní část Jeruzaléma okupovanou Izraelem od války v roce 1967 považují za budoucí hlavní město vlastního státu. Na dnešek vyhlásili „den hněvu“. Čekají se protesty i násilné nepokoje, do kterých by se mohly zapojit až stovky tisíc lidí.

Šéf Al-Káidy Zavahrí vyzval ke svaté válce proti USA
Šéf teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval ke svaté válce proti Spojeným státům v souvislosti s dnešním přesunem jejich ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zavahrí tak učinil prostřednictvím videonahrávky.

Zavahrí, který v čele Al-Káidy vystřídal v roce 2011 Usámu bin Ládina, v pětiminutovém videu mimo jiné řekl, že přesun ambasády je důkazem ztroskotání jednání Palestinců s Izraelem. Kritizoval islámské země za to, že podle něj nepodporují zájmy muslimů, když jsou členy OSN, která uznává Izrael.

Americký prezident Donald Trump podle Zavahrího „jasně odhalil pravou tvář moderních křížových výprav, na nichž neplatí klid a usmíření, ale jen cesta odporu a svaté války“.

Izrael prostřednictvím letáků varoval Palestince žijící v Pásmu Gazy, že budou riskovat své životy, pokud se protestů zúčastní. V Gaze se u hraniční linie od konce března konají protesty Palestinců, kteří požadují konec blokády enklávy a možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků. Podle agentury AP bylo dosud při izraelské palbě zabito 42 Palestinců a dalších 1800 bylo zraněno.

Na letácích, které nad Gazou rozhazovala izraelská letadla, stálo, že “(Izrael) zakročí proti komukoli, kdo se pokusí zničit bezpečnostní plot, ohrozit vojáky Izraelských obranných sil (IDF) nebo izraelské civilisty“.

Radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne, oznámilo, že na dnešní protestní akci očekává účast desítek tisíc lidí, a naznačilo, že se demonstranti pokusí prolomit hranici.

Přesun amerického velvyslanectví si vysloužil kritiku i ze strany Evropské unie, která dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.

Přípravu prohlášení EU, které by dnešní krok USA kritizovalo, ale v minulých dnech zablokovala trojice unijních zemí. Kromě Česka také Maďarsko a Rumunsko. Vláda poslední jmenované země plánuje rovněž přestěhovaní svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Stejný krok jako USA už v příštích dnech učiní Guatemala a Paraguay.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze