Podnikatelem století byl vyhlášen Tomáš Baťa. Předstihl Emila Škodu i Františka Křižíka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podnikatelem století byl vyhlášen Tomáš Baťa. Předstihl Emila Škodu i Františka Křižíka

, čtk,
Podnikatelem století byl vyhlášen Tomáš Baťa. Předstihl Emila Škodu i Františka Křižíka
Zdroj: čtk

Podnikatelem století se stal na základě hlasování podnikatelů zakladatel mezinárodního obuvnického impéria Tomáš Baťa. Jako druhý se umístil zakladatel továrny Škoda v Plzni Emil Škoda a jako třetí vynálezce František Křižík. Vyplývá to z výsledků ankety Hospodářské komory. Do první desítky se nedostal žádný zástupce novodobého československého a českého podnikání po konci komunistického režimu v listopadu 1989.

„Baťa značně předběhl svou dobu. Proslul nejen originálními metodami řízení, výroby a obchodu, ale i třeba tím, že vytvořil dílny a oddělení, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení. Své zaměstnance vzdělával, proměnil Zlín, a díky značce Baťa se významně podílel na rozšíření dobrého renomé československých výrobků do celého světa, na kterém dnes Češi i Slováci stále mohou v zahraničí stavět,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Působení všech podnikatelů na prvních deseti místech žebříčku spadá do doby první republiky, nebo Rakouska-Uherska. Téměř všichni podnikatelé z první desítky zemřeli ještě před nástupem komunistické totality. Pouze módní návrhářka Hana Podolská žila ještě ve druhé polovině 20. století, kdy již ale nemohla podnikat a její podnik byl znárodněn komunisty. Část oceněných zemřela před více než 100 lety, jako například Emil Škoda. U nich komora ocenila, že jimi založené firmy své zakladatele přetrvaly a mnohdy fungují v nějaké formě dodnes. Třeba z plzeňské Škody vznikly současná automobilka Škoda Auto a strojírenská firma Škoda Transportation.

Na prvních deseti místech se v hlasování umístili také výrobci kol, motocyklů a aut Václav Klement s Václavem Laurinem, průmyslník Emil Kolben, zakladatel výrobce klavírů Petrof Antonín Petrof, architekt a stavebník Josef Hlávka, pilot a letecký konstruktér Jan Kašpar a slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Podnikatele století dnes vyhlásil v Senátu prezident komory Vladimír Dlouhý u příležitosti slavnostního setkání ke 100 letům od založení Československa, těsné česko-slovenské hospodářské spolupráce a čtvrt století styků mezi Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.


Přečtěte si také:

Nejmladší z rodu. Rozhovor s pravnukem zakladatele obuvnického gigantu

Thomas Archer Baťa


Dlouhý uvedl, že komora nominovala 16 podnikatelů. Následně se obrátila na všech 15 tisíc členů, aby o podnikateli hlasovali. „Dostali jsme zhruba tisícovku odpovědí. Ta síla meziválečných podnikatelů tam výrazně převážila,“ doplnil.

Zároveň dnes na akci udělila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oborové medaile. Získal ji předseda zahraniční sekce Hospodářské komory a obchodní ředitel firmy Transcon Ilja Mazánek a majitel výrobce kancelářského nábytku Hon Václav Hon.

Výsledky ankety Podnikatel století
Pořadí Podnikatel
1. Tomáš Baťa
2. Emil Škoda
3. František Křižík
4. Václav Klement & Václav Laurin
5. Emil Kolben
6. Antonín Petrof
7. Josef Hlávka
8. Hana Podolská
9. Jan Kašpar
10. Dušan Jurkovič

Čtěte také:

Nebyl jenom Baťa. Zlínský průmyslník zdatně okopíroval osvědčené modely

Náš zákazník, náš pán. Baťa slaví 25 let od návratu na český trh

Tomáš Baťa: 10 inspirativních citátů od jednoho z největších podnikatelů své doby

Ohodnoťte tento článek
Diskuze