Falešná kapela na turné: podvodník se vydával za hvězdu, nakonec se jí stal - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Falešná kapela na turné: podvodník se vydával za hvězdu, nakonec se jí stal

,
Falešná kapela na turné: podvodník se vydával za hvězdu, nakonec se jí stal
Zdroj: Archiv MF

V éře podvodných zpráv přijíždí Threatin, „band“ s vymyšlenými fanoušky. Aférka neexistující kapely však k jejímu hlavnímu aktérovi přilákala pozornost.

Losangeleská metalová kapela Threatin vyrazila na listopadové turné po Velké Británii. Pyšnila se, že předprodej lístků běžel skvěle. V hale v Camdenu (kapacita 500 diváků) si je podle jejího agenta objednaly desítky lidí, ve skutečnosti ale byli jen tři. V Bristolu potvrzoval 180 předem prodaných lístků, publikum však tvořil jen skrovný doprovod skupiny. Další koncert, který se měl konat v Belfastu, byl zrušen.

Jeredu Threatinovi, jedinému členu kapely, totiž utekli najatí hudebníci. Jak se ukázalo, vše byl podvod, včetně bombastické online prezentace kapely s pochvalnými recenzemi, napsal list Guardian.

Dokonalá iluze

Příběh je o jednom neznámém podnikavém chlapíkovi, který se vydal na světové turné a ošálil celý hudební průmysl, napsal Rock Feed, když se za kauzou ohlížel. Stvořil fejkové hudební nakladatelství, neexistující fanoušky předplatitele, pochvalné ohlasy na Facebooku, YouTube. Povedlo se mu vytvořit iluzi, že je členem světově proslulé rockové kapely.

Zhotovil působivé internetové stránky, video, na němž byly tisícovky nadšených fanoušků jiných kapel. Ty vydával za své.
Uprostřed obrazu se promítala jména šesti zemí, kde bude hrát: Anglie, Irsko, Skotsko, Francie, Itálie, Německo. Vše umocnil tím, že v klipu zněla jeho vlastní hudba.

Také stvořil sérii rozhovorů (hovořil ovšem sám se sebou). Iluze byla dokonalá. Vypadalo to, že se fanoušci už už hrnou, na lístky stojí nekonečné fronty. Pak se obrátil na majitele evropských hal, že u nich bude koncertovat v rámci svého globálního turné, na což mnozí slyšeli.

Nikde nikdo

Když vyrazil na šňůru do Evropy, byl to ale pro první majitele hal šok. Nepřišli žádní diváci, hlediště zela prázdnotou. Ochranka ani pořadatelé neměli koho kontrolovat.

Majitelé udeřili na Jereda Threatina, aby jim za průšvih zaplatil s tím, že neměli peníze pro najatý personál. Tehdy také zmizeli najatí hudebníci. Vydali prohlášení, že vlastně vůbec nevěděli, co se bude dít. I je Threatin zmátl.

Jered Threatin reagoval tak, že jen opakovaně obviňoval své agenty v USA – ti prý vše zkazili s předplatným, kvůli nim přišlo málo lidí. Majitelé, kteří očekávali tučné zisky, ho následně obvinili z podvodu.

Pro rockového iluzionistu Threatina, který stvořil fejkový label a dojem, že za ním stojí silný management a má ohromnou podporu fanoušků, to ale byla přesto výhra. O dosud neznámém umělci se psalo po celém světě. A hlavně, jeho písničky zaznamenaly na YouTube nevídané počty zhlédnutí.

Článek vyšel v magazínu Profit

Přečtěte si:

Chcete zvýšit produktivitu v práci? Nepouštějte si hip-hop a metal

Poslech hudby, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze