Občanský průkaz pro dítě do 15 let – kde o něj zažádat? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

I dítě mladší 15 let může mít občanku. Kde a jak o ni zažádat?

, Barbora Košňarová,

Občanský průkaz dnes už není dokladem jen pro starší než patnáctileté. Zažádat o něj mohou i rodiče mladších dětí, klidně i novorozence. Těm bude průkaz sloužit jako cestovní doklad v případě, že bude cestovat v rámci Evropské unie. Ale pozor, oproti klasické „občance“ je jeho platnost o polovinu kratší.

Občanský průkaz pro děti do 15 let

Do zahraničí se můžete klidně vydat i s novorozencem, kojencem či batoletem. Ale zatímco dříve stačilo, když bylo dítě uvedeno v cestovním pase rodiče, od roku 2012 musí mít každá osoba svůj vlastní doklad. Tím nemusí být nutně cestovní pas, zákonní zástupci mohou zažádat také o občanský průkaz pro dítě, a to i přesto, že jejich potomek ještě nedovršil 15 let.

Pro dítě v tomto případě platí podobná pravidla jako pro občany starší 15 let. S občanským průkazem bude moci cestovat do všech států Evropské unie, ale také do zemí, pro které platí výjimka. Podívat se tak mohou například do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Černé hory nebo na Island. Pokud však budete chtít ratolesti vzít i do exotičtějších koutů světa, dětská občanka bohužel stačit nebude. V takovém případě jim musíte nechat vyrobit cestovní pas.

Průběh získání občanského průkazu

O dětský občanský průkaz můžete zažádat na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na úřadě kterékoli městské části v hlavním městě, tedy Praha 1 až 22. Na místě trvalého bydliště tedy nezáleží. Vzhledem k tomu, že dítě není způsobilé zažádat o vydání občanského průkazu, žádost za něj může podat například jeho zákonný zástupce. Kromě toho může tento krok za dítě do 15 let učinit také:

  • Pěstoun
  • Osoba, které bylo dítě svěřeno do péče
  • Ředitel zařízení, který o dítě pečuje na základě soudního rozhodnutí

A co je potřeba k vyřízení občanského průkazu pro dítě? S sebou si nezapomeňte vzít hlavně rodný list dítěte a váš občanský průkaz, obojí samozřejmě v originále. Ať už zařizujete občanský průkaz pro miminko nebo starší ratolest, na úřad musíte přijít i s dítětem, protože bude třeba ho vyfotit. To může být někdy problematické (hlavně u novorozenců), jelikož fotografie musí splňovat určité náležitosti. Dítě musí být zachyceno čelem a musí mít otevřené oči.

Pokud se chcete vyhnout čekání ve frontě, můžete se objednat i elektronicky, přičemž dnes tuto možnost nabízí většina úřadů. Jestliže nemáte čas s dítětem absolvovat fotografování na úřadě, existuje také možnost pořídit snímek dopředu u jiného fotografa. Ten následně musí průkazovou fotografii odeslat vybranému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, kde o dětskou občanku žádáte, a to pomocí datové schránky Ministerstva vnitra.

Pozor si však dejte na změnu vzhledu. Malé dítě se mění rychleji než patnáctiletý jedinec. Pokud tedy cestujete pravidelně, je vhodné doklad každý rok měnit. V případě, že byste po cestě do zahraničí narazili na opravdu poctivého úředníka, mohla by vám občanka pro miminko nebo občanka pro děti se starou fotografií způsobit nemalé problémy.


Pozor, novinka! Nový cestovní pas už dostanete do 24 hodin

Český cestovní pas


Platnost OP pro děti

Rozhodnete-li se zařídit své ratolesti občanku pro dítě, mějte na paměti, že tento doklad není ve všech ohledech stejný jako ten pro dospělé. Rozdíl oproti „běžné občance“ je především v době platnosti. Doklad určený pro malé děti je totiž platný jen po dobu 5 let, průkaz pro starší 15 let dvakrát déle.

Vláda ovšem schválila novelu zákona č. 268/1999 Sb., o občanských průkazech, což by mělo posílit zabezpečení dokladů a zefektivnit jejich vydávání. Také by se měla změnit platnost dětských občanek. Potomci mladší 6 let budou moci průkaz používat pouze 2 roky, ostatní děti do 15 let pak stejně jako doposud, tedy 5 let. Změny budou platné pro všechny nové doklady vydávané od 2. srpna 2021.

Cena občanského průkazu pro děti

Pokud jde o rozdíly oproti průkazům pro dospělé, liší se rovněž jejich cena. Zatímco vystavení občanského průkazu pro patnáctileté dítě je bez poplatku, pokud o něj zažádají rodiče mladšího potomka, zaplatí na úřadě 50 korun. Tedy alespoň za klasické zhotovení, které trvá maximálně 30 dní od podání žádosti. Doklad ovšem často bývá připraven dříve.

Jestliže budete chtít dětskou občanku vydat ve lhůtě 5 pracovních dnů, vyjde vás na 300 korun. V případě, že potřebujete občanský průkaz pro děti na počkání, tedy do jednoho dne od podání žádosti, cena je 500 korun.

Za příplatek 100 korun si doklad můžete vyzvednout i na jiné pobočce. Pokud jste zažádali o vydání průkazu ve zkrácené lhůtě 24 hodin, budete si doklad muset vyzvednout osobně přímo na Ministerstvu vnitra.

NAŠE PORADNA:

Cestovní pas pro děti: kde ho vyřídíte a co vzít s sebou?

Jak správně postupovat při ztrátě občanského průkazu?

eObčanka: občanské průkazy s čipem dostanete i do 24 hodin. Ale připlatíte si

Jak získat občanský průkaz pro děti do 15 let?

Občanský průkaz můžete zařídit i pro ratolesti, které ještě nedovršily 15 let věku. Díky tomu s nimi pak můžete vycestovat do všech státu EU nebo do zemí, kde platí výjimka. O dětský občanský průkaz je nutné zažádat na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na úřadě kterékoli městské části Prahy. Žádost může za dítě podat jeho zákonný zástupce, ale i pěstoun, osoba, které bylo dítě svěřeno do péče, nebo ředitel zařízení, které o dítě pečuje na základě rozhodnutí soudu.

Co potřebujete pro vydání dětské občanky?

Abyste mohli vyřídit občanský průkaz pro dítě, je nutné předložit na úřadě jeho rodný list a také váš občanský průkaz. Dostavit byste se přitom měli i s dítětem, protože je potřeba pořídit jeho průkazovou fotografii. Pokud ovšem nemáte čas toto absolvovat, existuje také možnost pořídit snímek u jiného fotografa, který průkazovou fotografii odešle vybranému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra.

Jak dlouho platí občanský průkaz pro dítě?

Na rozdíl od občanského průkazu pro jedince starší 15 let, který platí celé desetiletí, má občanka pro děti kratší platnost. Je tedy nutné mít na paměti, že tento doklad platí pouze po dobu 5 let. Podle novely zákona o občanských průkazech by nicméně měla přijít změna. Potomci mladší 6 let budou smět používat svou občanku pouze 2 roky, zbytek dětí do 15 let poté standardně 5 let.

Jaká je cena občanky pro děti?

Za klasický občanský průkaz pro dítě, který na úřadě vystaví do 30 dnů od podání žádosti, zaplatíte 50 korun. Pokud chcete dětskou občanku získat ve zrychlené lhůtě do 5 pracovních dnů, vyjde vás na 300 korun. Kromě toho můžete samozřejmě požádat také o občanský průkaz pro děti na počkání, který bude vystaven do jednoho dne od podání žádosti. Jeho cena je 500 korun. Za příplatek, který činí 100 korun, si pak doklad můžete vyzvednout i na jiné pobočce.