Konec krize v letectví? Největší aerolinky světa nabírají více než tisíc pilotů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Konec krize v letectví? Největší aerolinky světa nabírají více než tisíc pilotů

,
Konec krize v letectví? Největší aerolinky světa nabírají více než tisíc pilotů
Zdroj: Andrei Dimofte, Stuttgart, Německo, Wikimedia Commons
  • Americká letecká společnost Delta Airlines bude v létě nabírat nové piloty, oznámil zaměstnancům její provozní ředitel John Laughter

  • Aerolinky očekávají první zisk po pandemickém roce už v červnu, ve druhé polovině roku by se měly překlopit do černých čísel trvale

  • Ještě v lednu vykazovala ztrátu 12, 4 miliardy dolarů (264 miliard korun), nyní chystá novou přímou linku z New Yorku do Chorvatska

V letecké dopravě, která byla pandemií zasažena jako málokteré odvětví, se blýská na lepší časy. Letecká společnost Delta Airlines se chystá do příštího léta najmout více než 1000 pilotů, oznámil v dopise zaměstnancům provozní ředitel John Laughter. Další americké letecké společnosti taktéž plánují nábor nových zaměstnanců, které teprve před několika měsíci ve velkém propouštěly.

Laughter uvedl, že v červnu, tedy patnáct měsíců po největším propadu, by se firma měla dostat opět do plusu. „Čekáme, že v létě se počet cestujících na dovolené vrátí k hodnotám před pandemií, a vidíme, že se do letadel vrací i lidé, kteří cestují služebně,“ píše Laughter svým kolegům. Omezení cestování se uvolňují v USA i v Evropě, takže firma se chystá obnovit celosvětovou dopravní síť. Letadla se vracejí například do Španělska, Francie, Itálie a Řecka, a tak roste počet zákazníků, kteří vyráží k moři a kupují zatím stále levné letenky.

Airbus vysílá do světa letecké dopravy naději, ve druhé polovině roku hodlá začít s navyšováním produkce

Delta plánuje expanzi, slibuje nová pracovní místa a kariérní posun pro stávající piloty. V neděli letělo nad USA celkem 2,1 milionu cestujících, což je nejvyšší číslo od března loňského roku, kdy covid-19 ochromil cestovní ruch a připravil dopravce o poptávku. I tak je to však o 23 % méně než v předchozích letech, což by se mělo změnit právě během léta. Delta očekává dosažení zisku před zdaněním ve druhé polovině letošního roku. Přispět k tomu má i opětovný nárůst služebních cest.

Podobné vyhlídky mají podle agentury Reuters i další americké letecké společnosti. American Airlines nabírají 300 nových pilotů, Southwest Airlines 500. Společnost Airbus už v květnu oznámila, že se chystá navyšovat produkci nových letadel.

Největší na světě

Delta Airlines jsou v současnosti největší leteckou společností na světě. V roce 2019 se pyšnily počtem 879 strojů různých značek, přičemž většinu flotily tvoří letouny Airbus a Boeing. Aerolinky létají do více než tří set destinací na všech světových kontinentech a patří do skupiny Sky Team.

Podle služby Skyscanner Delta Airlines týdně vypraví 87 272 letů, z čehož většinu tvoří vnitrostátní doprava, ale letouny míří na všechny kontinenty. U mezinárodních letů spolupracují s KLM, Air France, Virgin Airlines a Alitalia. V roce 2016 přepravily 183 milionů cestujících, což z nich dělá oficiálně největší leteckou společnost. Ve světě mají významné základny například v Tokiu, Paříži a Amsterdamu. V Česku Delta Airlines přistávají pouze v letních měsících a provozují přímou linku z Prahy do New Yorku.

V posledním roce ale Delta třela bídu s nouzí. Před rokem v červenci musela podle e15 odepsat zahraniční investice ve výši dvou miliard dolarů. Lidé kvůli zákazům cestování v loňském roce ztratili zájem o letenky, vnitrostátní lety se propadly o 93 %, transatlantické cesty musela firma zrušit téměř úplně. Společnost tehdy vykazovala ztrátu 5,7 miliardy dolarů. V létě ve velkém propouštěla a další tisíce letušek poslala na několikaměsíční neplacenou dovolenou. Letos v lednu oznámil ředitel Ed Bastian, že v roce 2020 Delta Airlines prodělaly celkem 12,4 miliardy dolarů. Dopravce se po rekordním roce 2019 ocitl ve ztrátě poprvé od finanční krize na konci první dekády milénia.

Lufthansa převádí do praxe „nový normál“. Svoji flotilu omladí, zeštíhlí a zbaví se části dálkových letadel

Ředitel Ed Bastian podle webu Forbes už tehdy předpovídal, že letos se svět z pandemie zotaví. „Nepředpokládáme, že se do léta vrátí možnost cestování na úroveň, kde byla předtím, ale čekáme výrazné zlepšení. Návrat k ziskovosti by mohl přijít v polovině roku,“ komentoval v lednu.

Z New Yorku na Jadran

Do dubna ještě společnost nechávala prostřední řadu sedadel prázdnou, ale na jaře se postupně začaly uvolňovat zákazy ve většině zemí a přišlo oživení situace. Nyní Bastian v dopise oznámil, že poptávka po cestování opět roste a spolu s ní i příjmy, takže se chystá náborový program.

Delta Airlines zároveň rozšiřují nabídku destinací. Lákají turisty k Jaderskému moři, protože ke vstupu do Chorvatska stačí potvrzení o negativním testu, prodělané nemoci nebo očkování. Společnost podle serveru Z dopravy od července spouští přímou linku mezi New Yorkem a Dubrovníkem.