Menu Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví chce dát na výzkum šest miliard korun

9. 3. 2019
Autor: čtk

Ministerstvo zdravotnictví plánuje na výzkum v oboru rozdělit v letech 2020 až 2026 více než šest miliard korun. Dostanou je nemocnice, vědecké instituce i podniky. Vláda v pondělí projedná pokračování dotačního programu na zdravotnický aplikovaný výzkum. V minulém kole bylo rozděleno 4,88 miliard korun, průměrně projekt dostal na čtyři roky 10,4 milionu korun.

„V rámci zdravotnického aplikovaného výzkumu je nutné se kontinuálně zaměřovat mimo jiné na řešení nejčastějších příčin úmrtí a dále pak na problematiku stárnutí populace a zvyšování kvality života v seniorském věku,“ uvádí dokument, který v pondělí projedná vláda.

Nejvíce Češi podle statistik umírají na nemoci srdce a oběhové soustavy (44,3 procenta) a na rakovinu (25 procent). V posledních letech se jejich podíl mírně snižuje. Třetí nejčastější příčinou jsou nemoci dýchací soustavy, kterým podlehne ročně kolem sedm procent lidí.

Program se zaměřuje na projekty v oblasti vzniku a rozvoje nemocí, nové diagnostické a terapeutické metody a výskyt a prevenci nejčastějších chorob. Zkoumat tak bude možné například cukrovku, kardiovaskulární onemocnění nebo rakovinu. Podporu mohou získat například také vědci zkoumající nové léčebné postupy či přístroje, biologická léčiva nebo genovou terapii. Žádat je možné také na výzkum vlivu prevence a screeningu, výzkum závislostí, infekčních nemocí nebo zdrojů infekcí z tuzemských a importovaných potravin.

V minulém období se na nádory zaměřilo více než pětina podpořených projektů, 15 procent získaly projekty v oblasti biomedicínských technologií, 13 procent bylo zaměřeno na neurologii a duševní zdraví, 11 procent na poruchy imunity a infekční choroby a deset procent na prevenci a ošetřovatelství.


Jak uplatit rakovinu. Čeští miliardáři investují do výzkumu

 Výzkum léčby rakoviny


„Celkové výdaje programu na roky 2020 až 2026 se předpokládají 6,05 miliardy korun, z toho 5,5 miliardy z výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace, přičemž financování programu bude realizováno podle možností státního rozpočtu,“ uvádí dokument.

V prvních letech budou ještě dobíhat projekty z minulých let. Na nové bude v roce 2020 vyhrazeno 330 milionů korun, v roce 2021 825 milionů korun. Od roku 2022 to bude přes miliardu, v roce 2023 asi 1,4 miliardy korun. Poté bude částka opět klesat až na 385 milionů v roce 2026. Desetina částky je vyhrazené pro projekty mladých řešitelů do 35 let.

Ministerstvo očekává, že peníze si rozdělí asi 500 projektů, průměrně by tak na jeden připadalo asi 12,1 milionu korun. Žádat mohou státní organizace zřizované ministerstvem zdravotnictví, kterých bylo v minulém období 46 procent. O 40 procent žádaly vysoké školy a dalších pět až osm procent veřejné výzkumné instituce. Nově se počítá asi u pěti procent projektů propojení s výrobními podniky.

MMF24

Přečtěte si také:

Proti pandemiím chřipky. Google podpořil univerzální vakcínu

Dobrá zpráva pro muže. Čeští lékaři tvrdí, že rakovinu prostaty vyléčí u 99 procent pacientů

Jen pro vyvolené. Pojišťovny nechtějí platit genovou terapii

Firma ze skupiny PPF získala práva na vývoj léků proti rakovině

Nemorální sliby. Zázračný lék na rakovinu neexistuje, varují onkologové

Bývalí uhlobaroni chtějí dát půl miliardy do biotechnologií. Je to vášeň, říká šéf BPD Brůžek

 Pavel Brůžek, partner BPD Partners

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).