Menu Zavřít

Agrotec, korunové dluhopisy a Čapí hnízdo. Jde už o třetí účelovou kauzu, zní z Agrofertu

2. 9. 2019
Autor: Euro - Jan Rasch

Případ údajného podvodu s padesátimilionovou evropskou dotací na výstavbu farmy Čapí hnízdo bude pro Agrofert třetí účelovou kauzou, pokud se potvrdí informace o zastavení stíhání. Řekl to mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s odkazem na předešlé případy Agrotecu a korunových dluhopisů. Podle Deníku N státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších lidí.

„Pokud to tak je, prokázalo se, co jsme celé roky říkali, že ve věci Čapího hnízda bylo vše podle zákona. Několik let byl ve veřejném prostoru účelový hon na čarodějnice, kdy se mnohá média stavěla do role soudců. A z jejich prvních reakcí je vidět, jak se s tím nyní nemůžou smířit. Navíc jde už o třetí případ, kdy jsme byli účelově kriminalizováni, a přitom se nakonec potvrdilo, že se nic nezákonného nestalo,“ uvedl Hanzelka.

Věříte, že Andrej Babiš neovládá Agrofert?

U Agrotecu soud loni v prosinci nepravomocně zprostil viny jednatele firmy Pavla Richtera i samotnou společnost. Šlo o případ manipulování tendrů České pošty. Naopak podmínky byly uloženy bývalému zástupci generálního ředitele pošty Richardu Soldánovi a jednatelům společností SP a Radekov, které měly tendry vyhrát. Loni v srpnu policie odložila prošetřování případu korunových dluhopisů, kauza se předloni v květnu stala důvodem odchodu Babiše z vlády tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kde byl ministrem financí. Výhodou nákupu dluhopisů mělo být to, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu.

„Těší nás, že se prokázalo, že žijeme v právním státě, a věříme, že nikdo nebude zpochybňovat nezávislost státního zastupitelství,“ uzavřel dnes mluvčí Agrofertu.


Přečtěte si: Státní zástupce zastavil stíhání Babiše a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo

 Premiér Andrej Babiš


Podle mluvčího Městského státního zastupitelství Praha Aleše Cimbaly dozorový státní zástupce Šaroch v kauze Čapí hnízdo změnil právní názor na posouzení případu. Žalobce vypracoval koncept, se kterým se nyní seznamuje vedoucí státní zástupce. Ten zjišťuje, zda je změna právního názoru zákonná a důvodná. Podle Unie státních zástupců by měl Šaroch, který shledal důvodným zahájení trestního stíhání a případ řešil čtyři roky, vysvětlit okolnosti změny.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Dále čtěte:

Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

Zemědělský fond stopne vyplácení dotací Agrofertu a Tomanovým podnikům

Premiér hledá díru

DT24

Komentář: Babišův recept: vyhrotit a zobchodovat

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).