Velký návrat pod Sněžník. Developer Rulíšek rozšiřuje horský resort

10. prosince 2017, 18:00  -  Jiří Zatloukal
10. prosince 2017, 18:00

Brněnský developer Jiří Rulíšek na Dolní Moravě rozšiřuje horský resort. Zainvestuje přes miliardu korun.

Představte si, že se narodíte v zapadlé vesnici nedaleko Králík. Pak jdete do světa, založíte firmu, jste úspěšní a vyděláváte stamiliony korun. Po padesátce se ale začnete dívat zpět a vracíte se do kraje dětství. Postavíte tam první sjezdovku pro lyžaře, přidáte hotel, stezku v oblacích. A najednou je z toho miliardová investice.

Takto mohl vypadat příběh dnes šestašedesátiletého brněnského developera Jiřího Rulíška, který své turistické středisko na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem začal budovat před deseti lety. Dnes tam stojí luxusní a na české poměry značně drahý hotel Vista. Nad novými sjezdovkami vyhlídková chata Slaměnka a nedaleko od ní atrakce stezka v oblacích, která ročně přitáhne přes 100 tisíc lidí.

Lesní lázně za miliardu

V jednom z nejchudších regionů Česka Rulíšek dosud zainvestoval miliardu korun. V nově postavených hotelech a v atrakcích pracuje v zimě přes 150 lidí, kteří však v regionu nejsou. „Potřebujeme kvalitní zaměstnance. V Dolní Moravě pro ně proto teď za 120 milionů korun stavíme 66 garsonek a bytů,“ vypráví Jiří Rulíšek, který ovládá firmu Sněžník, pod niž resort spadá. Zaměstnanci bydlí také v nedalekém hotelu Prometheus, který Rulíšek koupil a letos rekonstruoval, dohromady za 65 milionů korun. Pro management čtyřhvězdičkového hotelu Vista pak nedávno pořídil čtyři domy v Králíkách. Tempo investic je nevídané. V areálu se letos investovalo ještě deset milionů do zasněžování, stejná částka do nové rolby a 50 milionů do nákupu nových pozemků. Celkem 255 milionů korun.


Miliardář Rattaj ovládne Ještěd. Liberec mu ho pronajme na 10 let


Hlavní investice ale teprve přijde. Rulíšek už začal připravovat projekt luxusních lesních lázní s novým hotelem. „V současnosti pracujeme na studii pro posouzení vlivu na životní prostředí EIA,“ říká Rulíšek. Lesní ekologický resort podle něj bude zahrnovat například dvě desítky saun zahloubených do země, systém malých propojených bazénků s vyhřívanou vodou, které budou kryté i volně otevřené v přírodě. Vedle bude stát nový hotel a v zemi bude zabudované obrovské parkoviště. „Celá investice výrazně přesáhne miliardu korun,“ plánuje Rulíšek.

Developer buduje další atrakce proto, aby si na sebe do budoucna celý resort vydělal. Samotná zimní sezona na to nestačí. „V zimě nemají české hory šanci v porovnání s rakouskými. Pro dovolenou od jara do podzimu však pro Čechy zůstanou první volbou a na to my sázíme,“ říká. Proto v Dolní Moravě vznikla kromě unikátního monstra stezky v oblacích třeba bobová dráha nebo čtyřkilometrová stezka pro bikery s půjčovnou horských kol a elektrokol.

Za padesát let

Proti překotnému vývoji dříve zapomenutého kraje protestují někteří místní, kteří nejsou s výstavbou spokojeni. Řada z nich ale pohotově založila vlastní penziony a přílivu turistů využívá. V obci provozuje penzion a restauraci i český alpský lyžař a mnohonásobný mistr České republiky Ondřej Bank.

Odkud však pocházejí Rulíškovy prostředky? Developer podle svých slov vlastní řadu nemovitostí a pozemků od Karlových Varů až po Olomouc. Jeho základnou je však Brno, kde má významné podíly ve stavebních firmách Imos holding a Imos Brno, které stavějí byty a pronajímají kanceláře. Posledně jmenovaná firma měla loni tržby téměř pět miliard korun a po zdanění vydělala 160 milionů korun. Na Dolní Moravě nicméně Rulíšek rychlý zisk nevidí. „Návratnost tam není žádná, možná tak za padesát let,“ uzavírá místní rodák.

Přečtěte si: Jak narostly ceny skipasů pro sezonu 2017/2018?

Dále čtěte:

Jak se vydělává na českých horách? Krakonošovi novodobí lyžníci: na českých horách se točí miliardy

V Krušných horách propojují skiareály


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání
Hry pro příležitostné hráče