Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Velký návrat pod Sněžník. Developer Rulíšek rozšiřuje horský resort

10. prosince 2017, 18:00  -  Jiří Zatloukal
10. prosince 2017, 18:00

Brněnský developer Jiří Rulíšek na Dolní Moravě rozšiřuje horský resort. Zainvestuje přes miliardu korun.

Představte si, že se narodíte v zapadlé vesnici nedaleko Králík. Pak jdete do světa, založíte firmu, jste úspěšní a vyděláváte stamiliony korun. Po padesátce se ale začnete dívat zpět a vracíte se do kraje dětství. Postavíte tam první sjezdovku pro lyžaře, přidáte hotel, stezku v oblacích. A najednou je z toho miliardová investice.

Takto mohl vypadat příběh dnes šestašedesátiletého brněnského developera Jiřího Rulíška, který své turistické středisko na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem začal budovat před deseti lety. Dnes tam stojí luxusní a na české poměry značně drahý hotel Vista. Nad novými sjezdovkami vyhlídková chata Slaměnka a nedaleko od ní atrakce stezka v oblacích, která ročně přitáhne přes 100 tisíc lidí.

Lesní lázně za miliardu

V jednom z nejchudších regionů Česka Rulíšek dosud zainvestoval miliardu korun. V nově postavených hotelech a v atrakcích pracuje v zimě přes 150 lidí, kteří však v regionu nejsou. „Potřebujeme kvalitní zaměstnance. V Dolní Moravě pro ně proto teď za 120 milionů korun stavíme 66 garsonek a bytů,“ vypráví Jiří Rulíšek, který ovládá firmu Sněžník, pod niž resort spadá. Zaměstnanci bydlí také v nedalekém hotelu Prometheus, který Rulíšek koupil a letos rekonstruoval, dohromady za 65 milionů korun. Pro management čtyřhvězdičkového hotelu Vista pak nedávno pořídil čtyři domy v Králíkách. Tempo investic je nevídané. V areálu se letos investovalo ještě deset milionů do zasněžování, stejná částka do nové rolby a 50 milionů do nákupu nových pozemků. Celkem 255 milionů korun.


Miliardář Rattaj ovládne Ještěd. Liberec mu ho pronajme na 10 let


Hlavní investice ale teprve přijde. Rulíšek už začal připravovat projekt luxusních lesních lázní s novým hotelem. „V současnosti pracujeme na studii pro posouzení vlivu na životní prostředí EIA,“ říká Rulíšek. Lesní ekologický resort podle něj bude zahrnovat například dvě desítky saun zahloubených do země, systém malých propojených bazénků s vyhřívanou vodou, které budou kryté i volně otevřené v přírodě. Vedle bude stát nový hotel a v zemi bude zabudované obrovské parkoviště. „Celá investice výrazně přesáhne miliardu korun,“ plánuje Rulíšek.

Developer buduje další atrakce proto, aby si na sebe do budoucna celý resort vydělal. Samotná zimní sezona na to nestačí. „V zimě nemají české hory šanci v porovnání s rakouskými. Pro dovolenou od jara do podzimu však pro Čechy zůstanou první volbou a na to my sázíme,“ říká. Proto v Dolní Moravě vznikla kromě unikátního monstra stezky v oblacích třeba bobová dráha nebo čtyřkilometrová stezka pro bikery s půjčovnou horských kol a elektrokol.

Za padesát let

Proti překotnému vývoji dříve zapomenutého kraje protestují někteří místní, kteří nejsou s výstavbou spokojeni. Řada z nich ale pohotově založila vlastní penziony a přílivu turistů využívá. V obci provozuje penzion a restauraci i český alpský lyžař a mnohonásobný mistr České republiky Ondřej Bank.

Odkud však pocházejí Rulíškovy prostředky? Developer podle svých slov vlastní řadu nemovitostí a pozemků od Karlových Varů až po Olomouc. Jeho základnou je však Brno, kde má významné podíly ve stavebních firmách Imos holding a Imos Brno, které stavějí byty a pronajímají kanceláře. Posledně jmenovaná firma měla loni tržby téměř pět miliard korun a po zdanění vydělala 160 milionů korun. Na Dolní Moravě nicméně Rulíšek rychlý zisk nevidí. „Návratnost tam není žádná, možná tak za padesát let,“ uzavírá místní rodák.

Přečtěte si: Jak narostly ceny skipasů pro sezonu 2017/2018?

Dále čtěte:

Jak se vydělává na českých horách? Krakonošovi novodobí lyžníci: na českých horách se točí miliardy

V Krušných horách propojují skiareálySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Sedm ojetých aut, která se vám rozbijí už cestou z bazaru
Největší riziko smrtelné nehody vám hrozí při cestování v Libérii. Nejmenší na Maledivách
„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Nejprodávanější značky aut na světě: Vede Toyota, nejvíc roste Mitsubishi a Lada
Modernizace pro UAZ Profi
Technologie
Spojení Vodafonu a UPC není jisté. Evropská komise zahájila vyšetřování
Vyšel Firefox 64. Umožňuje hromadně pracovat s panely
Instagram teď můžete používat pro hlasové zprávy jako vysílačku
Registry dlužníků: Jaké existují a co všechno o vás ví?
Poznámkový blok standardně ukládá v UTF-8 a podporuje nové zkratky [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče