Vánoce na dluh. Češi si na dárky půjčují opakovaně

 Boříková 21. prosince 2017, 03:00  -  Hana Boříková
21. prosince 2017, 03:00

Vánoce vyvolávají zvláštní pocity sebereflexe i u těch, u kterých bychom to čekali nejméně. Advent představuje žně nejen pro maloobchodníky, na své si přijdou také poskytovatelé půjček. Od nich přicházejí varovné zprávy, „Počet žádostí o nebankovní financování je v období Vánoc v průměru dva- až třikrát vyšší než v průběhu roku. Zvedá se i výše poptávané půjčky, i když zde je nárůst obecně méně dramatický," říká David Bouda, předseda představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Podle boudy je zřejmé, že předvánoční půjčky jsou stejně jako ty na dovolenou nebo na novou elektroniku ve většině případů nadbytečné. Kromě nabádání k obezřetnosti je ve zprávě zabudováno sdělení, že když už si půjčit, tak bezpečně u firem majících licenci ČNB, jak nově ustanovil zákon o spotřebitelském úvěru.

Ten odstranil (nebo časem odstraní) z trhu predátorské firmy, které z chudoby a dluhů udělaly v Česku velký nechutný byznys za hranou zákona nebo těsně na ní.

Že z radosti pod stromečkem může být kupa starostí, upozornili i exekutoři. Na výdaje spojené s Vánocemi si letos hodlá podle šetření Exekutorské komory ČR půjčit 13 procent Čechů v produktivním věku. Oproti loňským 19 procentům se jedná o výrazný pokles. Většina těchto lidí si ale na Vánoce půjčuje opakovaně. Pětina z nich dokonce v minulosti čelila exekuci. Ne, exekutoři se nebojí čerta, ale toho, že jim po svátcích zase naroste počet těch, kteří mají vícečetné, a tedy nedobytné exekuce (v Česku jich je už zhruba půl milionu), takže ty povánoční budou dělat zadarmo.


Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů


Průzkum, který se může hodit kdykoli, nejen v předvánoční nákupní mánii, provedl Člověk v tísni, jenž dlouhodobě sleduje dluhovou problematiku a snaží se trh zkultivovat. Poskytovatelé půjček podle zjištění neziskové organizace v zásadě naplňují rok platný zákon o spotřebitelském úvěru. Přesto však stále existují některá porušení zákona, jako jsou chybějící sazba RPSN či nadlimitní sankce. V mnoha ohledech se stírá rozdíl mezi bankami a nebankovními poskytovateli. Některé společnosti (včetně renomovaných bank) mají problém zveřejnit vzory smluvní dokumentace. Řada z nich nutí zákazníky podepisovat desítky stran dokumentů a někteří poskytovatelé stále používají klientsky nevstřícné postupy. To jsou hlavní závěry rozsáhlé analýzy trhu spotřebitelských úvěrů. Výsledkem je Index odpovědného chování, který může být vodítkem pro ty, kdo se půjčce nevyhnou.

O problému exekucí čtěte:

Chabrus na vás. Dražební mafie jako postrach dlužníků

Dluhy se maj platit. A elektronické registry tomu hodně nahrávají


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvět
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Hry pro příležitostné hráče