Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Útok na družicový GPS by ochromil všechny bezhotovostní platby světa

25. října 2017, 13:26  -  frn
25. října 2017, 13:26

Projekt Global Positioning System (GPS) vyvinulo americké ministerstvo obrany, nyní jej využíváme denně nejen pro navigaci, ale i měření času. Bankomaty i přístroje pro bezhotovostní platby na celém světě využívají k peněžním transakcím přesný čas měřený satelity. Celý systém je zranitelný, varují někteří odborníci.

Neviditelné hodiny tikající kdesi nad námi, i tak si lze představit měření času atomových hodin, jež obíhají kolem Země v družicích systému GPS. Navigace je zdarma pro každého a využíváme ji, kdykoliv se podíváme do mapy v telefonu nebo navigaci v autě. Systém využívají mobilní operátoři pro směrování hovorů, dodávky elektrického proudu také závisí na projektu americké vlády. Celý systém je ale zranitelnější, než si většina lidí připouští.

„Pokud hovoříme o infrastruktuře, na které je závislé fungování ekonomiky, nemyslím si, že si veřejnost uvědomuje, do jaké míry je časový signál GPS zásadní pro transakce bankomatů, ale i ostatní transakce (platebními kartami v obchodech a na internetu),“ varoval americké zákonodárce na začátku října Michael Griffin, bývalý šéf NASA. „Jak bychom se bránili, pokud by náš protivník přivedl náš ekonomický systém ke kolapsu,“ tázal se.

Protože se digitální peníze pohybují po celém světě v obrovském množství transakcí, banky se spoléhají na přesný čas poskytovaný družicemi. Například při bezhotovostním placení v kavárně musí banka přesně vědět, zda nedošlo k přečerpání účtu nebo překročení denního či týdenního limitu.

Aby se časový údaj v platebních systémech nelišil, používají signál z GPS. Systémy fungují až s přesností na mikrosekundy, tedy miliontinu vteřiny. „GPS není zásadní díky své navigační funkci, ale schopnosti, aby přístroje měly po celé planetě správný čas,“ napsal server Quartz.

Vojenský projekt Pentagonu
Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund. Přesnost určení polohy s GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.
Družice obsahují atomové hodiny s rubidiovým nebo cesiovým oscilátorem. Jsou velmi stabilní, ale pro výpočet je třeba přesných a synchronních hodin na všech družicích i na Zemi.
Na provoz GPS se ročně vynakládá přibližně okolo 900 milionů (2006–2008) amerických dolarů z rozpočtu USA. Systém zajišťuje 31 satelitů. Projekt začal v roce 1973, první satelit byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1978. Plně funkční je od roku 1994.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Přesný čas ze satelitů využívají bezplatně elektronická zařízení komerční sféry. „Proč nevyužívat tento systém. Je dobrý a nemusíte platit žádné licenční poplatky,“ ptá se Dana Goward, prezident Resilient Navigation and Timing Foundation, nevládní americké organizace, která podporuje ochranu infrastruktury, jež poskytuje navigaci a určování času. Kromě amerického systému ve světě funguje i ruský Glonass, čínský BeiDou nebo evropský systém Galileo.

Rovněž finanční burzy se musí spoléhat na časování transakcí pomocí satelitních systémů. Brokerským firmám jde o mikrosekundy, aby uskutečnily své obchody rychleji než konkurence. A musí se shodnout na čase, kdy k obchodu došlo. Rozvodné sítě elektřiny musí spoléhat na přesné časování a synchronizaci, aby nedošlo výpadkům proudu.


Kosmický byznys se v Česku vůbec nemá špatně. Čtěte:

České firmy pronikají do vesmírného byznysu


Satelity obíhají kolem Země ve výšce 19 tisíc kilometrů a spoléhají na vlastní solární panely. Goward napájení přirovnal k ekvivalentu 40 wattové žárovky, která byla zapnuta v New Yorku a je vidět z Kalifornie. Jsou méně silné, než je kosmické záření. Proto není těžké, i když nelegální, signál ze satelitu rušit, upozornil Quartz.

Sofistikovanější přístup je signál GPS manipulovat. To v minulosti dělalo Rusko nebo Severní Korea a stejnou metodu používají drogové kartely u americko-mexické hranice, aby odklonily pozorovací drony. Todd Humphreys z texaské univerzity varoval před manipulací, jež by způsobila na burze tzv. flash crash, kdy rychle spadne cena nějakého titulu na burze při bleskovém výprodeji.

Dalším rizikem podle americké armády mohou být i ruské a čínské protisatelitní zbraně. Útoky na satelity GPS považuje nicméně Brian Weeden z Secure World Foundation za nepravděpodobné. „Je mnohem snazší blokovat nebo zasahovat signály, než fyzicky ničit družice.“


Pentagon posvětil vývoj hypersonického letadla:

Boeing dostal od Pentagonu zelenou. Vyvíjí hypersonické letadlo do vesmíru


Resilient Navigation and Timing Foundation ve své analýze hodnotila hrozby pro GPS. Nejvýše umístila možnost náhodného selhání systému, rušení z vojenských důvodů ostatními státy nebo útok teroristů.

„Po určitém čase se začnou hodiny v různých systémech desynchronizovat. Nelze říci v jakém pořadí, ale postupně se mohou rozpadat sítě mobilních operátorů. Informační systémy, finanční systémy i burzy budou muset ukončit svou činnost,“ varoval Goward.

Experti ve Spojených státech požadují, aby byla legislativně zajištěna infrastruktura pro spolehlivé časování po dobu 30 dnů, v případě, že satelitní systém selže. Nejjednodušší by bylo pozemní zálohování systému.

V roce 2004 nařídil George W. Bush vytvoření projektu eLoran, který by GPS zálohoval. V roce 2008 projekt Obamova administrativa v rámci škrtů zrušila. Zálohování by vyšlo asi na půl miliardy dolarů.

Problém je také v tom, že komerční firmy nechtějí přiznat zranitelnost svých systémů a podpořit vybudování záložního systému. „Je potřeba být v tomto ohledu aktivní, než přijde sluneční erupce, teroristický útok nebo systémová chyba,“ varoval Goward.

Dále čtěte:

Navigační systém Galileo ožívá. První služby jsou už spuštěny

Sídlo bezpečnostní části Galilea v Česku nebude. Chybí potřebné zázemíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Tumblr vyhnal porno. Uspokojil Apple, nepotěšil minoritní skupiny
Hry pro příležitostné hráče