Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Útok na družicový GPS by ochromil všechny bezhotovostní platby světa

25. října 2017, 13:26  -  frn
25. října 2017, 13:26

Projekt Global Positioning System (GPS) vyvinulo americké ministerstvo obrany, nyní jej využíváme denně nejen pro navigaci, ale i měření času. Bankomaty i přístroje pro bezhotovostní platby na celém světě využívají k peněžním transakcím přesný čas měřený satelity. Celý systém je zranitelný, varují někteří odborníci.

Neviditelné hodiny tikající kdesi nad námi, i tak si lze představit měření času atomových hodin, jež obíhají kolem Země v družicích systému GPS. Navigace je zdarma pro každého a využíváme ji, kdykoliv se podíváme do mapy v telefonu nebo navigaci v autě. Systém využívají mobilní operátoři pro směrování hovorů, dodávky elektrického proudu také závisí na projektu americké vlády. Celý systém je ale zranitelnější, než si většina lidí připouští.

„Pokud hovoříme o infrastruktuře, na které je závislé fungování ekonomiky, nemyslím si, že si veřejnost uvědomuje, do jaké míry je časový signál GPS zásadní pro transakce bankomatů, ale i ostatní transakce (platebními kartami v obchodech a na internetu),“ varoval americké zákonodárce na začátku října Michael Griffin, bývalý šéf NASA. „Jak bychom se bránili, pokud by náš protivník přivedl náš ekonomický systém ke kolapsu,“ tázal se.

Protože se digitální peníze pohybují po celém světě v obrovském množství transakcí, banky se spoléhají na přesný čas poskytovaný družicemi. Například při bezhotovostním placení v kavárně musí banka přesně vědět, zda nedošlo k přečerpání účtu nebo překročení denního či týdenního limitu.

Aby se časový údaj v platebních systémech nelišil, používají signál z GPS. Systémy fungují až s přesností na mikrosekundy, tedy miliontinu vteřiny. „GPS není zásadní díky své navigační funkci, ale schopnosti, aby přístroje měly po celé planetě správný čas,“ napsal server Quartz.

Vojenský projekt Pentagonu
Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund. Přesnost určení polohy s GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.
Družice obsahují atomové hodiny s rubidiovým nebo cesiovým oscilátorem. Jsou velmi stabilní, ale pro výpočet je třeba přesných a synchronních hodin na všech družicích i na Zemi.
Na provoz GPS se ročně vynakládá přibližně okolo 900 milionů (2006–2008) amerických dolarů z rozpočtu USA. Systém zajišťuje 31 satelitů. Projekt začal v roce 1973, první satelit byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1978. Plně funkční je od roku 1994.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Přesný čas ze satelitů využívají bezplatně elektronická zařízení komerční sféry. „Proč nevyužívat tento systém. Je dobrý a nemusíte platit žádné licenční poplatky,“ ptá se Dana Goward, prezident Resilient Navigation and Timing Foundation, nevládní americké organizace, která podporuje ochranu infrastruktury, jež poskytuje navigaci a určování času. Kromě amerického systému ve světě funguje i ruský Glonass, čínský BeiDou nebo evropský systém Galileo.

Rovněž finanční burzy se musí spoléhat na časování transakcí pomocí satelitních systémů. Brokerským firmám jde o mikrosekundy, aby uskutečnily své obchody rychleji než konkurence. A musí se shodnout na čase, kdy k obchodu došlo. Rozvodné sítě elektřiny musí spoléhat na přesné časování a synchronizaci, aby nedošlo výpadkům proudu.


Kosmický byznys se v Česku vůbec nemá špatně. Čtěte:

České firmy pronikají do vesmírného byznysu


Satelity obíhají kolem Země ve výšce 19 tisíc kilometrů a spoléhají na vlastní solární panely. Goward napájení přirovnal k ekvivalentu 40 wattové žárovky, která byla zapnuta v New Yorku a je vidět z Kalifornie. Jsou méně silné, než je kosmické záření. Proto není těžké, i když nelegální, signál ze satelitu rušit, upozornil Quartz.

Sofistikovanější přístup je signál GPS manipulovat. To v minulosti dělalo Rusko nebo Severní Korea a stejnou metodu používají drogové kartely u americko-mexické hranice, aby odklonily pozorovací drony. Todd Humphreys z texaské univerzity varoval před manipulací, jež by způsobila na burze tzv. flash crash, kdy rychle spadne cena nějakého titulu na burze při bleskovém výprodeji.

Dalším rizikem podle americké armády mohou být i ruské a čínské protisatelitní zbraně. Útoky na satelity GPS považuje nicméně Brian Weeden z Secure World Foundation za nepravděpodobné. „Je mnohem snazší blokovat nebo zasahovat signály, než fyzicky ničit družice.“


Pentagon posvětil vývoj hypersonického letadla:

Boeing dostal od Pentagonu zelenou. Vyvíjí hypersonické letadlo do vesmíru


Resilient Navigation and Timing Foundation ve své analýze hodnotila hrozby pro GPS. Nejvýše umístila možnost náhodného selhání systému, rušení z vojenských důvodů ostatními státy nebo útok teroristů.

„Po určitém čase se začnou hodiny v různých systémech desynchronizovat. Nelze říci v jakém pořadí, ale postupně se mohou rozpadat sítě mobilních operátorů. Informační systémy, finanční systémy i burzy budou muset ukončit svou činnost,“ varoval Goward.

Experti ve Spojených státech požadují, aby byla legislativně zajištěna infrastruktura pro spolehlivé časování po dobu 30 dnů, v případě, že satelitní systém selže. Nejjednodušší by bylo pozemní zálohování systému.

V roce 2004 nařídil George W. Bush vytvoření projektu eLoran, který by GPS zálohoval. V roce 2008 projekt Obamova administrativa v rámci škrtů zrušila. Zálohování by vyšlo asi na půl miliardy dolarů.

Problém je také v tom, že komerční firmy nechtějí přiznat zranitelnost svých systémů a podpořit vybudování záložního systému. „Je potřeba být v tomto ohledu aktivní, než přijde sluneční erupce, teroristický útok nebo systémová chyba,“ varoval Goward.

Dále čtěte:

Navigační systém Galileo ožívá. První služby jsou už spuštěny

Sídlo bezpečnostní části Galilea v Česku nebude. Chybí potřebné zázemíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Hry pro příležitostné hráče