Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Útok na družicový GPS by ochromil všechny bezhotovostní platby světa

25. října 2017, 13:26  -  frn
25. října 2017, 13:26

Projekt Global Positioning System (GPS) vyvinulo americké ministerstvo obrany, nyní jej využíváme denně nejen pro navigaci, ale i měření času. Bankomaty i přístroje pro bezhotovostní platby na celém světě využívají k peněžním transakcím přesný čas měřený satelity. Celý systém je zranitelný, varují někteří odborníci.

Neviditelné hodiny tikající kdesi nad námi, i tak si lze představit měření času atomových hodin, jež obíhají kolem Země v družicích systému GPS. Navigace je zdarma pro každého a využíváme ji, kdykoliv se podíváme do mapy v telefonu nebo navigaci v autě. Systém využívají mobilní operátoři pro směrování hovorů, dodávky elektrického proudu také závisí na projektu americké vlády. Celý systém je ale zranitelnější, než si většina lidí připouští.

„Pokud hovoříme o infrastruktuře, na které je závislé fungování ekonomiky, nemyslím si, že si veřejnost uvědomuje, do jaké míry je časový signál GPS zásadní pro transakce bankomatů, ale i ostatní transakce (platebními kartami v obchodech a na internetu),“ varoval americké zákonodárce na začátku října Michael Griffin, bývalý šéf NASA. „Jak bychom se bránili, pokud by náš protivník přivedl náš ekonomický systém ke kolapsu,“ tázal se.

Protože se digitální peníze pohybují po celém světě v obrovském množství transakcí, banky se spoléhají na přesný čas poskytovaný družicemi. Například při bezhotovostním placení v kavárně musí banka přesně vědět, zda nedošlo k přečerpání účtu nebo překročení denního či týdenního limitu.

Aby se časový údaj v platebních systémech nelišil, používají signál z GPS. Systémy fungují až s přesností na mikrosekundy, tedy miliontinu vteřiny. „GPS není zásadní díky své navigační funkci, ale schopnosti, aby přístroje měly po celé planetě správný čas,“ napsal server Quartz.

Vojenský projekt Pentagonu
Global Positioning System, česky Globální polohový systém, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit geografickou polohu přijímače nacházejícího se kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností jednotek metrů a také čas s přesností na jednotky nanosekund. Přesnost určení polohy s GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům.
Družice obsahují atomové hodiny s rubidiovým nebo cesiovým oscilátorem. Jsou velmi stabilní, ale pro výpočet je třeba přesných a synchronních hodin na všech družicích i na Zemi.
Na provoz GPS se ročně vynakládá přibližně okolo 900 milionů (2006–2008) amerických dolarů z rozpočtu USA. Systém zajišťuje 31 satelitů. Projekt začal v roce 1973, první satelit byl na oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1978. Plně funkční je od roku 1994.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Přesný čas ze satelitů využívají bezplatně elektronická zařízení komerční sféry. „Proč nevyužívat tento systém. Je dobrý a nemusíte platit žádné licenční poplatky,“ ptá se Dana Goward, prezident Resilient Navigation and Timing Foundation, nevládní americké organizace, která podporuje ochranu infrastruktury, jež poskytuje navigaci a určování času. Kromě amerického systému ve světě funguje i ruský Glonass, čínský BeiDou nebo evropský systém Galileo.

Rovněž finanční burzy se musí spoléhat na časování transakcí pomocí satelitních systémů. Brokerským firmám jde o mikrosekundy, aby uskutečnily své obchody rychleji než konkurence. A musí se shodnout na čase, kdy k obchodu došlo. Rozvodné sítě elektřiny musí spoléhat na přesné časování a synchronizaci, aby nedošlo výpadkům proudu.


Kosmický byznys se v Česku vůbec nemá špatně. Čtěte:

České firmy pronikají do vesmírného byznysu


Satelity obíhají kolem Země ve výšce 19 tisíc kilometrů a spoléhají na vlastní solární panely. Goward napájení přirovnal k ekvivalentu 40 wattové žárovky, která byla zapnuta v New Yorku a je vidět z Kalifornie. Jsou méně silné, než je kosmické záření. Proto není těžké, i když nelegální, signál ze satelitu rušit, upozornil Quartz.

Sofistikovanější přístup je signál GPS manipulovat. To v minulosti dělalo Rusko nebo Severní Korea a stejnou metodu používají drogové kartely u americko-mexické hranice, aby odklonily pozorovací drony. Todd Humphreys z texaské univerzity varoval před manipulací, jež by způsobila na burze tzv. flash crash, kdy rychle spadne cena nějakého titulu na burze při bleskovém výprodeji.

Dalším rizikem podle americké armády mohou být i ruské a čínské protisatelitní zbraně. Útoky na satelity GPS považuje nicméně Brian Weeden z Secure World Foundation za nepravděpodobné. „Je mnohem snazší blokovat nebo zasahovat signály, než fyzicky ničit družice.“


Pentagon posvětil vývoj hypersonického letadla:

Boeing dostal od Pentagonu zelenou. Vyvíjí hypersonické letadlo do vesmíru


Resilient Navigation and Timing Foundation ve své analýze hodnotila hrozby pro GPS. Nejvýše umístila možnost náhodného selhání systému, rušení z vojenských důvodů ostatními státy nebo útok teroristů.

„Po určitém čase se začnou hodiny v různých systémech desynchronizovat. Nelze říci v jakém pořadí, ale postupně se mohou rozpadat sítě mobilních operátorů. Informační systémy, finanční systémy i burzy budou muset ukončit svou činnost,“ varoval Goward.

Experti ve Spojených státech požadují, aby byla legislativně zajištěna infrastruktura pro spolehlivé časování po dobu 30 dnů, v případě, že satelitní systém selže. Nejjednodušší by bylo pozemní zálohování systému.

V roce 2004 nařídil George W. Bush vytvoření projektu eLoran, který by GPS zálohoval. V roce 2008 projekt Obamova administrativa v rámci škrtů zrušila. Zálohování by vyšlo asi na půl miliardy dolarů.

Problém je také v tom, že komerční firmy nechtějí přiznat zranitelnost svých systémů a podpořit vybudování záložního systému. „Je potřeba být v tomto ohledu aktivní, než přijde sluneční erupce, teroristický útok nebo systémová chyba,“ varoval Goward.

Dále čtěte:

Navigační systém Galileo ožívá. První služby jsou už spuštěny

Sídlo bezpečnostní části Galilea v Česku nebude. Chybí potřebné zázemíČtěte také

 Huawei, ilustrační foto

Firmu Huawei financují čínská rozvědka a armáda, tvrdí americká CIA

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují…

před 5 hodinami

 Ilustrace k eseji O umění referenda

Esej: O umění referenda

Kdysi důvěryhodný nástroj přímé demokracie se proměnil v bič na příčetné politiky, kteří…

před 5 hodinami

Ilustrační foto

CS Fondy podvacáté: čtyřicet tisíc podílníků může znovu přijít o peníze

Spor o vytunelované CS Fondy se po dvaceti letech dostává do absurdní fáze. Padla vůbec…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče