Účtujte si, kolik chcete. Rada ERÚ zrušila pokutu firmě České teplo za předražení energie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Účtujte si, kolik chcete. Rada ERÚ zrušila pokutu firmě České teplo za předražení energie

,
Účtujte si, kolik chcete. Rada ERÚ zrušila pokutu firmě České teplo za předražení energie
Zdroj: cesketeplo.cz

Vypadalo to jako jasná věc. Úředníci Energetického regulačního úřadu dali loni v srpnu pokutu ve výši přes 2,5 milionu korun firmě České teplo. Ta podle úředníků uměle navýšila hodnotu investice, aby mohla účtovat Thomayerově nemocnici v Praze vyšší ceny tepla, než odpovídaly realitě. Ke stejnému názoru dospěli před dvěma lety i kontroloři ERÚ.

Nové vedení úřadu – tedy přesněji řečeno většina z pěti členů Rady ERÚ – však předvedlo názorový veletoč. Úmyslné předražení tepla se prý nepodařilo prokázat.

„Podle zákona 250/2016 Sb. správní orgán řízení o přestupku zastaví, jestliže v něm zjistí, že spáchání skutku, o němž se vede řízení, nebylo obviněnému prokázáno,“ uvádí se v druhoinstančním rozhodnutí ERÚ, které má redakce týdeníku Euro k dispozici.

Mohlo by se zdát, že pokuta 2,5 milionu korun nestojí za řeč. Podle dobře informovaného zdroje týdeníku Euro je rozhodnutí Rady ERÚ v kauze České teplo důležité hlavně jako precedens pro další řízení o cenách tepla. A v nich se již jedná o stovky milionů korun. Nyní se zdá být pravděpodobné, že regulátor zruší i další dříve udělené pokuty.


Přečtěte si komentář: Česká energetika bez šťávy

 Jan Brož


Nejznámější z nich je finanční postih pro Pražskou teplárenskou. Před více než dvěma lety jí ERÚ udělil pokutu 240 milionů korun kvůli předražení cen tepla z lokálních plynových kotelen v roce 2011. Polovinu této částky měl dostat stát, druhou polovinu měla teplárna vrátit odběratelům. Tento spor dodnes řeší nejen regulátor, ale také soudy.

Čtěte také:

Net4Gas podal žalobu na ERÚ. Chce odblokovat stavbu plynovodu do Rakouska

Ostrá slova energetiků: Ministerstvo průmyslu nic nedělá, rozvoj je zablokovaný

Podniky přecházejí na zelenou energii. Odebírá ji ČSOB i mobilní operátoři

 Solární panely


Ohodnoťte tento článek
Diskuze